Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Najlepsze polskie filmy 2016 roku (lista aktualizowana) 2

Rok 2016 jest dla naszego rodzimego kina całkiem udany. W ostatnich kilku miesiącach w polskich kinach pojawiło się wiele interesujących premier, z którymi powinien zapoznać się każdy kinoman w naszym kraju. Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych polskich filmów, które mogliśmy i możemy oglądać w 2016 roku.

fot. materiały prasowe

Strona 1 z 4

ZOBACZ RÓWNIEŻ

NAJLEPSZE FILMY 2016 ROKU

NAJLEPSZE SERIALE 2016 ROKU

RANKING FILMÓW NALEŻĄCYCH DO MCU

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY ROKU 2016 WG MIESIĘCY

STYCZEŃ-LUTY-MARZECKWIECIEŃ-MAJ-CZERWIECLIPIEC-SIERPIEŃ-WRZESIEŃPAŹDZIERNIK-LISTOPAD-GRUDZIEŃ


NAJLEPSZE POLSKIE FILMY – STYCZEŃ-LUTY-MARZEC

SŁABA PŁEĆ?

Komedia obyczajowa nie ma u nas zbyt dobrej renomy. Wysilony humor zakrawający o żenujące gagi, które nieustannie wiązały się z rozczarowaniem i zdegustowaniem brakiem dobrego smaku wśród rodzimych twórców. Krzysztof Lang nie był w tej kwestii wyjątkiem, ale jego Słaba płeć? niesie w sobie pewną świeżość i lekkość, która napawa optymizmem. W końcu kobiety są silne i potrafią zawalczyć o siebie.

MOJE CÓRKI, KROWY

Moje córki krowy nie są kolejną produkcją, gdzie mrok i katatonia depresyjnie wbijają w fotel. Reżyserka unika schematycznego pokazywania umierania, w ktorym dominuje brud i rozpacz. Pod powłoką dystansu przemyca ogromny lęk przed utratą znanego nam świata zbudowanego na fundamentach rodzicielskiej miłości i wsparcia. To osobista filmowa wypowiedź, obnażanie własnych lęków i tajemnic niesie w sobie ogrom wzruszeń i śmiechu.

PITBULL. NOWE PORZĄDKI

W momencie premiery, Pitbull: Nowe Porządki spotkał się z masą negatywnych głosów, głównie ze strony widzów którzy z rozrzewnieniem wspominali serial, twierdząc że ten nowy Pitbull nie ma nic wspólnego, z największym sukcesem Patryka Vegi. Jakie szczęście, że nie jestem jednym z nich, bo dzięki temu, mogłem cieszyć się mocną i brutalną historią, z charyzmatycznymi postaciami, bardzo mocno przywodzącą na myśl polskie filmy pokroju kultowych Psów.

Kubiq

PLANETA SINGLI

Wykorzystanie zeszytu wszystkich romantyczno – komediowych nutek, momentami nachalne edukowanie i długość opowieści, która ze spokojem pozwala zapomnieć o drobnych potknięciach z początku. I choć Planeta Singli ma w sobie parę wad, to jednak bawi i wzrusza. Rozczula zagubieniem bohaterów, uwypukleniem stereotypowego myślenia kobiet, które pragną rycerza na białym rumaku i mężczyzn zagubionych w feministycznym świecie.

NA GRANICY

Mroczny klimat Bieszczadów, surowa zima i ponure zdjęcia zapowiadają mrożącą krew w żyłach historię. Opuszczona chatka, która niegdyś była więzieniem i trzeszcząca radiostacja budują klimat wyobcowania i podskórnego napięcia. To tutaj na prawdziwie męską wyprawę z synami wybiera się Mateusz (Andrzej Chyra). W rozliczeniu z przeszłością przeszkadza im wizyta tajemniczego mężczyzny.

SPRAWIEDLIWY

Twórca bardzo rozsądnie jest zobowiązany wobec swojej narracji. Zarzucanie mu naiwności, jest jak pretensje o obecność krwi w horrorach i happy end w komediach romantycznych. Nasz bohater usilnie i konsekwentnie robi dobre rzeczy w złym świecie i wychodzi na wariata. Inność to motyw ukochany przez kino, a idąca w parze ze wzbudzaniem w widzu wewnętrznego sprzeciwu na niesprawiedliwość, to trochę wyznanie wiary. Michał Szczerbiec zaprasza do świata bohaterów codzienności, którzy czują się tutaj bardzo nieswojo – niczym u Jakuba Kolskiego. Można to nazywać realizmem magicznym, a może po prostu poetyką świata dziecięcego, gdzie nie ma względności, a szczerość i miłość – taka bezwarunkowa.

NIEWINNE

Ten film zachwyca wizualnie w dopracowanych kadrach Caroline Champetier, która w subtelny sposób przedstawia kobiece twarze, na których malują się głęboko skrywane emocje. Niewinne w pełni skupiają się na bohaterkach, unikają nachalnej historycznej łopatologii, dzięki czemu stają się uczciwym obrazem o religijności i kobiecości. Anne Fontaine pokazuje, że w kinie mniej, może znaczyć więcej.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…