Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

TOP 10: Najlepsze filmy 2022 roku! 1

Dzisiaj prezentujemy Wam listę 10. najlepszych premierowych filmów 2022 roku, które mogliśmy oglądać w kinach oraz na platformach streamingowych.

"Fabelmanowie"

Na liście znalazło się dziesięć najwyżej ocenianych przez krytyków filmów, które miały swoją premierę w 2022 roku. Pod uwagę brane były premiery kinowe oraz te na platformach streamingowych. Dodatkowym kryterium, jakie zostało zastosowane były co najmniej pięć recenzji krytyków w naszej bazie.

MIEJSCE 10: Wiking

"Wiking" w reżyserii Roberta Eggersa to soczyste kino gatunkowe, które nie stawia barier przed widzami nieprzywykłymi do reguł tu obowiązujących.

Tomasz Misiewicz, FDB

"Wiking" to zdecydowanie najlepszy film o wikingach do tej pory – mroczny, brutalny, tragiczny – i przy tym po prostu świetnie zagrany i nakręcony.

Piotr Kamiński, PPE

"Wikinga" ogląda się z zapartym tchem, także dlatego, że ta prosta fabuła składa się z pojedynczych, kapitalnie wyreżyserowanych scen.

Michał Derkacz, dlaStudenta.pl

MIEJSCE 9: Red Rocket

"Red Rocket" to fabularna przeprawa o reportażowej wręcz wrażliwości. Ameryka, która fascynuje, ale na odległość. Ludzie, którzy fascynują, choć nie chcielibyśmy ich znać.

Kuba Koisz, PPE

W skrypcie tkwi siła "Red Rocket". Bakerowi nie był potrzebny budżet liczony w dziesiątkach milionów. Wystarczyła rezolutna, płynąca prosto z serca historia.

Albert Nowicki, primemovies.pl

"Red Rocket" udowadnia, że "The Florida Project" stanowił tylko skok w bok, w stronę bardziej przyjaznego mainstreamowi kina, i wciąż jest w nim niezwykle dużo dzikości i pragnienia poszukiwania.

Marcin Prymas, Pełna Sala

MIEJSCE 8: Drive My Car

"Drive My Car" to mały sparing z własnym sercem, bo gdzieś w tej intertekstualnej opowieści skrywa się uniwersalna prawda, że może czas zacząć się ze sobą komunikować.

Kuba Koisz, PPE

To prawdziwa perełka, która z niezwykłą lekkością potrafi zmusić nas do trudnych przemyśleń. Chyba każdy z nas potrzebuje czasem takiego czerwonego Saaba.

Mateusz Chrzczonowski, Movies Room

"Drive My Car" jest filmem o sztuce nie tylko będącej imitacją życia, ale o sztuce będącej samym życiem. Trudne, ale inspirujące i przenikliwe kino.

Łukasz Adamski, Interia

MIEJSCE 7: Belfast

"Belfast" to idealny balans pomiędzy tym, co poważne i tym, co przyjemne, ale w zasadzie z balansem nie ma to nic wspólnego. To szalona mieszanka wszystkich nastrojów.

Popkulturowcy, Daniel Kurbiel

Kenneth Branagh stworzył swój najlepszy film w reżyserskiej karierze.

naEKRANIE.pl, Dawid Muszyński

Branagh niepostrzeżenie przekształca opowieść w mit, a szczegół urasta w jego filmie do rangi symbolu.

Polityka, Janusz Wróblewski

MIEJSCE 6: Film balkonowy

Dialog to rzecz kluczowa do złamania barier dzielących ludzi. "Film balkonowy" to doskonałe potwierdzenie tej tezy.

Gracjan Mikitin, FDB

"Film balkonowy" jest fantastyczną podróżą do wypartych lęków, tęsknot, absurdu i (bez)sensu egzystencji każdego.

Janusz Wróblewski, Polityka

"Film balkonowy" wydaje się zapisem ludzkich opowieści o sobie samych. Jest w tym trochę terapii, ale więcej z doceniania każdego z nas, bo każdy z nas mógłby przechodzić pod tym balkonem.

Michał Piepiórka, Bliżej ekranu

MIEJSCE 5: Guillermo Del Toro: Pinokio

Guillermo Del Toro tylko w sobie znany sposób pokazał, że jeśli ma się pomysł, to można historię przemieloną przez popkulturę zaprezentować po raz kolejny w sposób magiczny i oryginalny.

Gracjan Mikitin, FDB

Ta wersja opowieści jest naprawdę bardzo mądra i edukacyjna, świetnie rozpisana, ma złożonych bohaterów i po prostu sens.

Daria Spychała, Benchmark

Historia sięgająca do oryginału, ale opowiedziana w wielu nowych kontekstach. Jej bogactwo i przekaz sięgają znacznie głębiej, przez co można ją interpretować na wiele sposobów.

Izabela Łęcka, PPE

MIEJSCE 4: C'mon C'mon

Dla tego cudownego duetu, klimatycznych zdjęć oraz braku emocjonalnego szantażu. Delikatne niczym rysowany kredkami obrazek, chwytający za serducho kawałek małego, lecz wielkiego filmu.

Radosław Ostrowski, Kinoblog

Trudno się oprzeć, łatwo dać zaczarować. Co dla jednych będzie kłamstwem zasłaniającym realne społeczne problemy, dla innych okaże się szkołą uczuć, nadzieją niezbędną do przeżycia.

Adriana Prodeus, Vogue

Jest przyjazne dla przeciętnego widza, a przy tym wyróżnia się na tle komercyjnego repertuaru błyskotliwym humorem i ponadczasowym przesłaniem.

Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala

MIEJSCE 3: Wszystko wszędzie naraz

Duet odpowiadający za film… o pierdzących zwłokach, ponownie dostarcza kino nietuzinkowe, które w przyszłości może zostać okrzyknięte kultowym klasykiem.

Gracjan Mikitin, FDB

"Wszystko wszędzie naraz" może przygnieść swoim szaleństwem oraz pomysłami jakby wziętymi pod wpływem wspomagaczy psychodelicznych.

Radosław Ostrowski, Kinoblog

Jeden z najbardziej szalonych, zaskakujących, absurdalnych, oryginalnych i zabawnych filmów ostatnich lat. Żadne słowo czy zdanie, które tutaj napiszę nie odda niezwykłości i szaleństwa tej produkcji.

Przemysław Dobrzyński, android.com.pl

MIEJSCE 2: Top Gun: Maverick

Nie Marvel, a Maverick! Przed Państwem jeden z najlepszych blockbusterów w historii kina!

Gracjan Mikitin, FDB

Przed naszymi oczami ukaże się w kinach jeden z najlepszych i najbardziej wciągających filmów akcji z ostatnich 30 lat. Tom Cruise nigdy nie zawodzi!

Michał Celej, Movies Room

bq. *Kinowe widowisko, które niby oferuje nie więcej niż upchnięte co piętnaście minut przeloty myśliwców, a które zjada na śniadanie te wszystkie komputerowe wydmuszki Marvela.

Łukasz Kaliński, Quentin.pl

"Top Gun: Maverick" to widowisko wzorowe, wyznaczające nowe standardy autentyczności i immersji.

Jakub Krawczyński, Benchmark

MIEJSCE 1: Fabelmanowie

Powinniście wybrać się na "Fabelmanów", ponieważ to piękne filmowe zwieńczenie tego roku i uhonorowanie kariery wielkiego hollywoodzkiego twórcy.

Gracjan Mikitin, FDB

Nie spodziewałem się, że Fabelmanowie będą tak ciepłym, mądrym i przejmującym filmem.

naEKRANIE.pl, Dawid Muszyński

"Fabelmanowie" to najlepszy film Stevena Spielberga od dekad. Marsz do kin!

Michał Jarecki, Spider’s Web

Źrodło: FDB

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

Elizabeth_Linton

Pochwalę się. Żadnego z tych filmów nie widziałam i połowy nie chcę obejrzeć. Chętnie zobaczę za to Fabelmanów, może jeszcze Wikinga, Belfast, Pinokia i Top Gun, może…

Khaosth

Z tego co widziałem w kinach w 2022 roku moje TOP 10+ wyglądałoby tak:
10. Batman
9. Top Gun: Maverick
8. Silent Twins
7. Pisklę
6. Najgorszy człowiek na świecie
5,5. Jack Frost z 1997r
5. Trzy tysiące lat tęsknoty
4. Doktor Strange w multiwersum obłędu
TOP 3. C’mon, c’mon
TOP 2. Szalony świat Louisa Waina
TOP 1. Wszystko, wszędzie, naraz
bonusowo TOP TOPów. Blaze (pokaz festiwalowy)

zaś w najgorszej piątce+:
5. Demon Slayer: Mugen train
4,5. Wenus (pokaz festiwalowy – horror Balagueró)
4. Podpalaczka
BOTTOM 3. Men
BOTTOM 2. Morbius
BOTTOM 1. X

john6

niektóre tytuły pamiętam, ale aby to była lista the best z 2022 roku ? z filmami to jak z ciastkami czekoladowymi, nie każdemu smakują te same o ile ktoś pozwala sobie poszaleć z czekoladą

dodam po edycji że autor stwierdza że Avatar II to już jednak produkcja 2023 skoro są tak szybko ominął w statystykach

Movieman john6

@john6 Avatar to 2022, ale ma zbyt niską ocenę od krytyków na FDB :)

Na liście znajdują się filmy, które miały premierę między 1 stycznia a 31 grudnia. "Avatar: Istota wody" w tym momencie ma notę 7,2. Dziesiąty Wiking 8,1 ;)

john6 Movieman

@Movieman a więc to są po prostu oceniane przez użytkowników tytuły, tego w treści nie można wyczytać. Lista lipna jak wykaz promocji w spożywczaku.

Proszę czekać…