"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Tryumf braci Coen 0

W ciężkiej i trudnej batalii o miano najbardziej kasowego filmu weekendu zwyciężył Tajne przez poufne braci Coen.

Drugi weekend września był jednym z najlepszych wyników od 2 lat. Najwyraźniej 4 ciekawe nowości spodobały się widzą na, tyle aby przyciągnąć ich do kin. Ten weekend przyniósł producentom dochód w wysokości 86,5 mln $ co jest wyższym wynikiem w analogicznym okresie zeszłego roku.

Pierwsze miejsce zajęła również pierwsza nowość weekendu, produkcja braci Coen pt. Tajne przez poufne . Film, który wyświetlano w zaledwie 2’651 kopiach zdobył duże wpływy na poziomie jednostkowym. Wpływy z całego weekendu to blisko 19,4 mln $. Wynik ten może świadczyć o powrocie do łask amerykańskiej publiczności obu braci. Od dawna, bowiem, żaden ich film nie zdobył tak dobrego wyniku w zestawieniu Box Office.
Do końca nie wiadomo na ile jest to zasługa samego pomysłu na film czy też może widzów przyciągnęły gwiazdy: George Clooney i Brad Pitt. Krytycy pozytywnie oceniają film zwracając uwagę, iż każdy kolejny film Coen'ów jest świetnie zrealizowanym produkcyjnie dziełem.

Na drugiej pozycji uplasowała się kolejna nowość tygodnia – The Family That Preys. Najnowsze dzieło Tylera Perry’ego (twórcy takich filmów jak Moja wielka wściekła rodzina czy Małżeństwa i ich przekleństwa) w weekend zgarnęła wysokie, 18 mln $. Film również osiągnął największe zyski jednostkowe z pośród wszystkich wyświetlanych w tym okresie w amerykańskich kinach.
Najnowsza produkcja twórcy z Nowego Orleanu jest komedią skierowano przede wszystkim do afroamerykańskiej publiczności. Reżyser przy tym udowadnia, iż również takie filmy mogą przyciągnąć widzów i z tym rynkiem należy się liczyć. Same opinie o filmie są bardzo różne, wydaje się, że niektórym obraz się podoba innym nie. Ciężko, więc spekulować o tym, jakie dochody produkcja ta może osiągnąć w przyszłym tygodniu.

Trzecią pozycję zdobyła następna nowość – Righteous Kill . Wydaje się, iż najnowsza produkcja z udziałem Roberta De Niro oraz Ala Pacino jest największym przegranym wśród nowości tygodnia. Mimo uzyskania dochodów na poziomie 16,5 mln $ to nie udało się wygrać z produkcją Coen'ów i zdobyć Laurę pierwszeństwa. Analitycy zgodnie oceniają, iż gwiazdy obu głównych bohaterów nieco przyblakły i nie przyciągają tak do kina jak kiedyś. Również spory wpływ na taki wynik filmu może mieć fakt, iż przed premierom dość niejednoznacznie oceniano film. Niektórzy krytycy uważają, iż jest to jedna z najgorszych produkcji obu panów, którzy już od jakiegoś czasu nie grali w filmach akcji.

Na czwartej pozycji znalazła się ostatnia nowość tygodni, czyli film Kobiety w reżyserii Diane English. Obraz w ciągu całego weekendu zdobył 10,8 mln $, co jak na wyświetlanie w 2’962 kopiach nie jest złym wynikiem. Jednocześnie sam film jest szansą dla Meg Ryan, która ma nadzieje tą produkcją powrócić do łask reżyserów.
Sama opowieść o grupce plotkarskich kobiet z wyższych sfer jest typowym filmem dla żeńskiej publiczności. Cała produkcja jest remeakiem filmu z 1939 roku gdzie główną rolę zagrała słynna Joan Crawford.
Analitycy jednak nie wróżą filmowi zbyt dużej popularności. Po zapoznaniu się z obrazem można spodziewać się dość wysokich spadków przychodów w przyszłym zestawieniu.

Piątą pozycje zajął The House Bunny. Produkcja opowiadająca o losach wyrzuconego króliczka Playboya w weekend zgarnęła 4,3 mln $, co daje łączny wynik na poziomie 42,1 mln $. Jest to dość wysoki wynik jak na niezbyt wymagającą komedię. W ten weekend obraz stracił przychody, o 22%, co nie jest tak znacznym spadkiem. Film dalej można oglądać w blisko 2’763 kopiach.

Na szóstej pozycji znalazła się jedna z ciekawszych komedii tego roku, czyli Jaja w tropikach. Produkcja Bena Stillera w weekend zarobiła 4,1 mln $, dzięki czemu łączne wpływy filmu to 102,9 mln $. Dzięki takiemu wynikowi ten film jest jednym z siedemnastki, których łączny przychód przekroczył 100 mln $. Niestety w ten weekend obraz zanotował spadek przychodów na poziomie, 42% przez co możemy się spodziewać, iż kolejny weekend może być ostatnim, na jakim znajdzie się ten film.

Siódmą pozycje w ten weekend zdobył Mroczny Rycerz . O produkcji Christophera Nolana mówi się już od 9 tygodni. W ciągu tego okresu film jak na razie na swoim koncie ma blisko 517 mln $. Dzięki temu mocno już uplasował się na drugiej pozycji w amerykańskim Box Office Wszechczasów. W weekend Batman zdobył przychód na poziomie 4,0 mln $, co jest równoznaczne z ich spadkiem o 27%. Nie jest to zły wynik tym bardziej, iż nadal poszczególne kopie osiągają dobry wynik jednostkowy. Od tego jak długo ta produkcja będzie jeszcze gościła w notowaniu zależą przede wszystkim kolejne nowości.

Na ósmej pozycji tym razem spadła najnowsza produkcja Nicholasa Cage Ostatnie zlecenie. Film ten zanotował największy spadek przychodów, bo aż o 69%. W weekend udało się uzbierać jedynie 2,4 mln $, co jest słabym wynikiem jak na 2’654 kopie. Równocześnie nadal wpływy są poniżej oczekiwań producentów, którzy liczyli zyski na poziomie 5- 10 mln $ w drugim tygodniu wyświetlania. Już wpływy z premiery nie nastrajały optymistycznie, teraz zaś dzieło zostało dopełnione. Film należy uznać za największa klapę z udziałem Cage od kilku lat. Analitycy amerykańscy wróżą, iż teraz należy się spodziewać szybkiego wydania filmu na, DVD aby móc zebrać jeszcze jakieś większe wpływy.

Dziewiątą pozycję w ten weekend zajął film pt. Traitor . Produkcji udało się zarobić 2,1 mln $, dzięki czemu łączny dochód wyniósł 20,7 mln $. Cały obraz zanotował spadek przychodów na poziomie 50%, co jest dość dużym spadkiem.
Dramat z udziałem Don Cheadle oraz Guya Pearce'a zarówno przez widzów jak i krytyków oceniany jest w sposób niejednoznaczny. Niektórzy zwracają na słabość fabuły, inni zaś podkreślają klimat zbliżony do filmów o przygodach Bourne’a.

Dziesiątą pozycję zdobył zaś Death Race: Wyścig Śmierci z udziałem Jasona Stathama. Film o zabójczych wyścigach samochodowych zebrał w weekend 2,0 mln $, co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o 45%. W ciągu 4 tygodni od dnia premiery produkcji tej udało się uzbierać zyski na poziomie 33 mln $. Jest to wynik poniżej kosztów produkcji, co dla niektórych jest sygnałem, iż przynajmniej w tym roku Statham nie, co się przejadł. Tym bardziej, iż widzowie są bombardowani informacjami o filmie Crank 2 oraz Transporter 3? w których aktor gra główne role.

W przyszłym tygodniu do Amerykańskich kin wejdą również 4 nowości. Będzie to komedia fantastyczna Ghost Town, animacja Igor, thriller z udziałem Samuela L. Jacksona Lakeview Terrace oraz komedia romantyczna My Best Friend's Girl.

Tajne przez poufne 2008Tajne przez poufne 2008 Righteous Kill 2008Righteous Kill 2008 The House Bunny 2008The House Bunny 2008 Ostatnie zlecenie 2008Ostatnie zlecenie 2008 Wyścig śmierci 2008Wyścig śmierci 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Tajne przez poufne 19,4 mln $ —-

2 651

19,4 mln $ 1
2 N The Family That Preys 18,0 mln $ —-

2 070

18,0 mln $ 1
3 N Righteous Kill 16,5 mln $ —-

3 152

16,5 mln $ 1
4 N Kobiety 10,0 mln $ —-

2 962

10,0 mln $ 1
5 4 The House Bunny 4,3 mln $ - 22,0

2 763

42,1 mln $ 4
6 2 Jaja w Tropikach

4,1 mln $ - 42,2

2 927

102,9 mln $ 5
7 3 Mroczny Rycerz 4,0 mln $ - 27,2

2 191

517,6 mln $ 9
8 1 Ostatnie Zlecenie 2,4 mln $ - 69,2

2 654

12,5 mln $ 2
9 5 Traitor 2,1 mln $ - 50,1

2 014

20,7 mln $ 3
10 7 Wyścig śmierci 2,0 mln $ - 45,6

2 007

33,1 mln $ 4
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Michal_Dajer

A więc jednak udało się braciom Coen. Nie ukrywam, iż troszkę byłem zaskoczony :). Widać wyraźnie, iż coraz bardziej są popularni w Stanach co mnie ogromnie cieszy.

Brawo dla Wolfie za trafne przewidzenie pierwszego miejsca :).

Proszę czekać…