Z archiwum X: Pokonać przyszłość 1998

The X Files

Ziemie północnego Teksasu, 35 tys. lat p.n.e. Jeden z ówczesnych jaskiniowców wpada do szczeliny w lodowej pokrywie ziemi. Zostaje zaatakowany przez tajemniczą czarną substancje i ginie wkrótce potem. Podobny los spotyka kilkuletniego chłopca, który współcześnie wpada do tej samej groty. Pod jego skórę błyskawiczne przenika… zobacz więcej

Reżyseria
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

David Duchovny
jako Agent specjalny Fox Mulder
Gillian Anderson
jako Agentka specjalna Dana Scully
John Neville
jako Człowiek o wypielęgnowanych dłoniach
William B. Davis
jako Palacz
Martin Landau
jako Dr Alvin Kurtzweil
Mitch Pileggi
jako Walter Skinner, zastępca dyrektora FBI
Jeffrey DeMunn
jako Dr Ben Bronschweig
Blythe Danner
jako Jana Cassidy
Terry O'Quinn
jako Darius Michaud
Armin Mueller-Stahl
jako Conrad Strughold
Lucas Black
jako Stevie
Christopher Fennell
jako Chłopiec

Fabuła

Ziemie północnego Teksasu, 35 tys. lat p.n.e. Jeden z ówczesnych jaskiniowców wpada do szczeliny w lodowej pokrywie ziemi. Zostaje zaatakowany przez tajemniczą czarną substancje i ginie wkrótce potem. Podobny los spotyka kilkuletniego chłopca, który współcześnie wpada do tej samej groty. Pod jego skórę błyskawiczne przenika czarna substancja, która zabija go na miejscu. Tydzień później w siedzibie FBI w Dallas odkryta zostaje bomba. Agenci specjalni: Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) próbują unieszkodliwić ładunek wybuchowy, ale bez powodzenia. Dochodzi do eksplozji. Tymczasem Mulder spotyka tajemniczego mężczyznę z papierosem w dłoni- podającego się za dawnego przyjaciela jego ojca- i dowiaduje się od niego w sekrecie o istnieniu międzynarodowego spisku... Redox

Gatunek
Thriller, Sci-Fi
Słowa kluczowe
helikopter, obcy, wirus, upadek z wysokości zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1998-09-25 (kino), 1998-06-19 (świat), 2014-11-26 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Twentieth Century Fox Film Corporation
Ten Thirteen Productions
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Aux frontières du réel (Kanada)
X-Files: The Movie (USA) (tytuł roboczy)
Blackwood (USA) (tytuł roboczy)
Fight the Future (USA) (tytuł roboczy)
The X Files: Fight the Future (USA) (tytuł roboczy)
X-Files: Blackwood (USA) (tytuł roboczy)
The X-Files (USA)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
121 minut
Budżet
66 000 000 USD

Recenzje

Kiedy liczy się kasa 6

Nigdy nie obejrzałem choćby jednego pełnego odcinka serialu o przygodach agentów Muldera i Scully. Właśnie dzięki temu moja recenzja będzie jednostronna, bez porównań do telewizyjnych odcinków.

Początek filmu jest dość nietypowy. Oto mamy świat 35,000 lat p.n.e. Dwóch jaskiniowców wpada do śnieżnej groty. Zostają tam zaatakowani przez jakąś obcą formę życia. Przenosimy się w czasy obecne. Bawiący się chłopcy natrafiają na tą samą jaskinię. Jeden z dzieciaków wpada do środka i po chwili pod jego skórę przedostaje się czarna substancja. Tydzień później w siedzibie FBI ktoś podkłada bombę. Agenci specjalni Scully i Milder starają się odnaleźć i zlikwidować zagrożenie. Pomimo starań nie udaje im się, co prowadzi do wybuchu. Cała sprawa wydaje się nie mieć sensu. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Mulder spotyka dawnego przyjaciela swojego ojca. Mężczyzna ma informacje świadczące, że w powietrzu wisi międzynarodowy spisek.

Tak w skrócie przedstawia się kinowa wersja kultowego serialu. Trzeba przyznać, że fabuła jest dość prostacka, przez co obraz jest co najwyżej średni. Poza fanami serialu film skupi wokół siebie tych, którzy lubią oglądać rożnego rodzaju spiski i dochodzenia. Tutaj każdy staje się zagrożeniem, jeżeli wie zbyt dużo. Cała reszta kinomaniaków się wynudzi. W tym właśnie momencie zastanawiam się nad racjonalnym powodem, dla którego powstał ten film. Nie jest przecież możliwe oddać ducha serialu składającego się z kilku sezonów w dwugodzinnym filmie. Materiału jest za wiele i nie wiadomo, czego się chwycić.

Jako thriller czy sensacja Z Archiwum X zawodzi. Napięcie w ogóle nie istnieje. Kontrplanem dla "miejskich" wydarzeń jest atak kosmity. Sceny z jego udziałem to zlepek zgrabnie zmontowanych motywów z Obcego czy Predatora. Fabuła idzie do przodu, ale nie ma w sobie werwy, by zainteresować czymś widza. Z kolei jako film sensacyjny nie radzi sobie najlepiej. Nie zobaczycie szalonych pościgów czy strzelanin. Jeden wybuch na początku to o wiele za mało. Autorzy filmu skupili się na teorii spiskowej. Film gubi przez to gdzieś walory typowe dla wyżej wymienionych gatunków. Za tym wszystkim stoi Rob Bowman, który jest typowym rzemieślnikiem, bez jakiejkolwiek wizji. Wyraźnie widać, że brakuje mu kunsztu i smykałki do opowiadania takich historii. Gołym okiem można dostrzec, czego brakuje temu filmowi, który toczy się bez polotu do końca.

Z Archiwum X wersja kinowa to typowy średniak, który poległ w bratobójczym starciu z serialem. Gdyby nie fakt, że jest powiązany z serialem, uznałbym go za obraz niepotrzebny i nieciekawy. Po raz kolejny otrzymaliśmy produkcję, która powstała tylko i wyłącznie dla kasy, a nie dla fanów. A fani powinni czuć wielki niedosyt.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 4

pablo75 2010-03-19 8

Pozycja obowiązkowa… – …dla wszystkich lubiących dobry film;))

aro25 2010-01-19 10

pozycja obowiązkowa… – …dla Fanów duetu Mulder i Scully.
zasłużona 10.
polecam!

Jankes 2009-10-12 7

7/10 – Jeśli ktoś lubił serial to na pewno powinien też zobaczyć film, bo jest całkiem niezły. Ja lubiłem, więc polecam wszystkim.

Asmodeusz Jankes 2009-11-23 5

czy ja wiem, podeszli do tego z najsłabszym wątkiem czyli kosmitami, mogło być lepsze

Współtworzą