June Havens (Cameron Diaz) wybiera się na ślub swojej siostry. Na lotnisku poznaje Roya Millera (Tom Cruise), który okazuje się być tajnym agentem CIA. Jest on ścigany przez wielu uzbrojonych ludzi, pragnących zdobyć pewną baterię. June, chcąc nie chcąc, zostaje uwikłana w tę aferę i może przestać czuć się bezpiecznie, ale Roy z każdej opresji potrafi wyjść cało, nie tracąc przy tym pewności siebie.

Akcja! Kaskaderzy i efekty specjalne

Film zachwyca efektami i akcją już od pierwszych scen. Widzowie zobaczą pościgi, ucieczkę przed bykami i wiele innych zapierających dech w piersiach scen akcji.

Koordynatorem kaskaderów był Gregg Smrz, a reżyserem drugiej ekipy Brian Smrz. „Są rewelacyjni i nie poradziłbym sobie bez ich pomocy. Gdyby nie oni nie powstałoby wiele fantastycznych scen.” – mówi Mangold.

W Salzburgu nakręcono jedną z najtrudniejszych sekwencji : skakanie po dachach. „Kręciliśmy w deszczową noc. Nie było łatwo, ale daliśmy z siebie wszystko i efekty naszej pracy są rewelacyjne.” – mówi Greg Smrz.

Scena nie tylko robi wrażenie, ale i dużo mówi o tym jaki jest Roy. „To samotny człowiek, który stawia czoło stróżom prawa. Nie ma dokąd uciec i musi się zdecydować na niebezpieczny skok.” – mówi Mangold.

Aktor do końca życia nie zapomni kręcenia tej sceny : „Spojrzałem w dół i zobaczyłem miejsce, na które miałem skoczyć. Kaskader Casey O'Neill zorientował się, że mam obawy i szczerze powiedział, że co prawda nic mi się nie stanie, ale poobijam się i na pewno będzie bolało.”

Cruise skoczył i świetnie sobie poradził Gregg Smrz przyznaje, że jest bardzo zaangażowany w swoją pracę : „Rewelacyjnie się spisał chociaż nie jest kaskaderem. Od patrzenia na jego wyczyny nabawiłem się kilku siwych włosów.”

Mangold chwali swoich aktorów : „Nie mogłem uwierzyć, że skaczą dla mnie po dachach, siedem pięter nad ziemią. Najsmutniejsze jest to, że w erze efektów komputerowych mało kto uwierzy, że Tom i Cameron naprawdę to zrobili.”

Kręcąc w Bostonie Cameron stawiła czoło swoim lękom. Usiadła za kółkiem auta i wzięła udział w szalonym pościgu. Smrz był pod wrażeniem : „Świetnie sobie poradziła, nawet przy obrotach o 180 stopni. Mogłaby zagrać w filmie, którego akcja opiera się na takim pościgu.”

W filmie nie brakuje oszałamiających scen pościgów. „Samochody mkną przez tunele, ludzie wypadają z wozów, wspinają się na auta, samochody się zderzają, wywracają, koziołkują. A w tym samym czasie Roy i June kłócą się jak stare małżeństwo.” – mówi Mangold.

W Hiszpanii nakręcono „el encierro” czyli ucieczkę przed bykami. Tradycja biegu sięga XIV wieku i można się z nią spotkać w wielu hiszpańskich miastach, m.in. w Kadyksie gdzie nakręcono scenę. Cruise i Diaz mknęli na czerwonym motocyklu Dukati, gonili ich ludzie w Smartach. A naokoło byki… „Nie wsiadłabym na ten motocykl z nikim innym. Gdyby nie Tom, nie odważyłabym się na to. Nieskromnie powiem, że to jedna z najlepszych filmowych scen motocyklowych. Seksowna, zabawna i pełna akcji.” – mówi Cameron Diaz.

„Kiedy zobaczyłem tłum ludzi i uświadomiłem sobie, że za piętnaście minut będę siedzieć na motocyklu poczułem uderzenie adrenaliny. Czekała mnie jedna z najtrudniejszych scen jakie kiedykolwiek kręciłem. Po chwili usłyszałem jak Hiszpanie krzyczą „olé, olé, olé” i poczułem jak ziemia się trzęsie…To było szaleństwo. Cameron złapała mnie tak mocno, że nie mogłem oddychać. Powtarzałem sobie, że nie mogę dać ciała, głównie dlatego, że Cameron siedzi tuż za mną. W tamtej chwili chyba oboje pożałowaliśmy, że Jim postanowił ograniczyć efekty komputerowe do minimum.” – mówi Cruise.

Inną spektakularną scenę była ta, w której Tom przejmuje władzę nad samolotem. „Przygotowywaliśmy się do niej przez miesiąc. Walka składała się z siedemdziesięciu pięciu kroków. Wszystko odbyło się zgodnie z choreografią, Tom świetnie się spisał.” – wspomina Smrz. „Założenie było takie, że Roy obezwładnia pasażerów i członków załogi przy pomocy wszystkiego co znajdzie na pokładzie – pasów, masek tlenowych, poduszek. To było coś.” – mówi reżyser. Samolot nie ląduje na lotnisku lecz rozbija się w polu kukurydzy. „To była najtrudniejsza scena wymagająca efektów komputerowych. Zbudowaliśmy specjalną ramę, na której umieściliśmy kadłub samolotu. Potem przyszedł czas na turbulencje…” – wspomina koordynator efektów specjalnych, Michael Meinardus.

W filmie pojawiają się niemal wszystkie istniejące pojazdy : samochody (m.in. Smarty) , pociągi (Al-Andulus), samoloty (727), helikopter (A-Star 350 Medevac) i motocykle (Ducati) i hydroplany (Icon A5).

Cruise świetnie wspomina sceny pościgów : „Uwielbiam kręcić sceny akcji z pojazdami. W Top Gun zagrałem pierwszą w swoim życiu scenę na motocyklu. Później był Szybki jak błyskawica i Mission Impossible.

Zależało mi na tym, żeby w „Wybuchowej parze” zagrać w scenach, w których nigdy wcześniej nie miałem okazji się pojawić. Jim zgodził się na część moich pomysłów i Cameron również – m.in. na ucieczkę przed bykami.”

Sceny akcji to nie wszystko, choć są jednym z istotnych elementów filmu. „Mam nadzieję, że widzowie będą się świetnie bawić oglądając "Wybuchową parę". To najważniejsze.” – mówi Tom Cruise.

O produkcji

June i Roy poznają się na lotnisku w Kansas. Trafią razem do Boston, Nowego Jorku, w Alpy, do Austrii, Hiszpanii i na Karaiby. Filmowcy kręcili w pięciu krajach, a przygotowując skomplikowane sceny kaskaderskie czuli się jak bohaterowie filmu. „Z początku nie wiedzieliśmy jak się za to wszystko zabrać, ale kiedy ruszyliśmy z miejsca nieźle nam poszło.” – mówi Cathy Konrad.

Reżyser postawił na realizm i postanowił ograniczyć efekty komputerowe do minimum. „Pragnęliśmy, by widzowie czuli się jak uczestnicy zdarzeń i patrzyli na nie oczami June. Żeby poczuli się jak ona – przeciętna osoba, która przeżywa przygodę życia.” – mówi Mangold.

Mangold i Konrad podjęli współpracę z tymi, do których mieli największe zaufanie – filmowcami, z którymi kręcili 3:10 do Yumy. Jednym z tych filmowców jest Phedon Papamichael (zdjęcia).

„Ustaliliśmy, że stawiamy na prostotę. Pragnęliśmy pokazać świat i jego piękno – bohaterowie odwiedzili spaloną Słońcem Jamajkę, gorącą Hiszpanię, ośnieżone Alpy. Chcieliśmy, by widzowie zapragnęli spełnić marzenie o podróżach.” – mówi Mangold.

„Nigdy wcześniej nie pracowałem przy takim filmie. To nie jest ani typowy film akcji, ani typowa komedia romantyczna. To ciekawa, nowatorska produkcja. Uwielbiam łączyć różne gatunki i skusiła mnie wizja podróży. Dla autora zdjęć praca przy takim filmie to wyzwanie –w jednej scenie ktoś mdleje na Jamajce, za chwilę ucieka z pociągu jadącego przez Alpy.” – mówi Papamichael i dodaje : „Bohaterowie ciągle są w ruchu i przeżywają przygodę życia – oby widzowie zapragnęli przeżyć swoją.”

Mangold i Papamichael pragnęli, by wizualna strona filmu przyciągała i kusiła. „Kręcąc w tylu pięknych miejscach i tylu wspaniałych, pięknych ludzi chcieliśmy pokazać ich w całej krasie.” – tłumaczy Papamichael i dodaje : „Obserwowanie Toma i Cameron było czystą przyjemnością. Łączy ich niezwykła chemia, aż błyszczą.”

Papamichael miesiącami rozplanowywał kręcenie scen kaskaderskich, ale gdy przyszło co czego, w wielu sytuacjach postawił na spontaniczność : „Nie chcieliśmy być niewolnikami wcześniej ustalonego planu. Jim to elastyczny twórca otwarty na propozycje współpracowników i aktorów.”

Papamichael wspomina, że jego ulubione scena to ta, w której June ściga się samochodem po ulicach Bostonu: „Kręciliśmy na ruchliwych ulicach i autostradach, miasto tętni życiem. Niełatwo było zrealizować te sceny i wymagało to wielu przygotowań. Na szczęście się udało.”

Scenograf Andrew Menzies wspomina, że kiedy przeczytał scenariusz był zachwycony ilością wspaniałych lokalizacji : „Możliwość pracy nad takim filmem po prostu mnie zachwyciła. To dynamiczna, zachwycająca wizualnie produkcja.”

Menzies postawił przede wszystkim na intensywne kolory : „Zaczęliśmy od szarości, bo takie było życie June zanim poznała Roya. Kiedy wyjechali do Europy na ekranie widać eksplozję barw. Alpy, Hiszpania – pokazanie tych miejsc to prawdziwe wyzwanie.”

Mangold i Menzies podeszli do sprawy praktyczne i szukali jak najdogodniejszych lokalizacji. „Przygotowania trwało dość długo, ale kiedy kręcisz w Salzburgu czy Sewilli, gdzie nie spojrzysz znajdujesz wspaniałą lokalizację.” – mówi scenograf, który blisko współpracował z Cathy Konrad. „Jim skupia się na bohaterach, a Cathy ma świetne oko i pomaga przy scenografii czy zdjęciach.” – mówi.

Kostiumolog Arianne Phillips kilkakrotnie współpracowała z Mangoldem i zaprojektowanie strojów dla jednych z najgorętszych gwiazd Hollywood było dla niej wyzwaniem : „Byłam zachwycona współpracą z Tomem i Cameron. Mają barwne osobowości i cudownie było wyrazić to za pomocą kostiumów. Tom to ikona kina i źródło inspiracji. Przypomina mi takich aktorów jak Steve McQueen czy Paul Newman. Pragnęłam, by wyglądał zupełnie inaczej niż w swoich wcześniejszych filmach.”

Arianne dobrze pamięta pierwsze spotkanie z Tomem: „Miał mnóstwo pomysłów. Uważał, że Roy powinien być ciepła i sympatyczną postacią. Rozmawialiśmy o ciuchach znanych amerykańskich projektantów.” Kostiumolog mówi, że dobór strojów dla Cameron był dla niej szalenie ważny : „June ciągle jest w biegu, przyszło jej uciekać nawet w stroju druhny. Ciuchy są elementem komediowym filmu.”

Arianne tłumaczy też co ją inspirowało : „Kręciliśmy w różnych krajach. Każdy z nich ma swój charakter, który wyrażałam poprzez stroje.”

”Ona snuje opowieść za pomocą ubrań i dodatków. Ma świetne oko i talent.” – mówi Cathy Konrad.

Aktorzy i ekipa dużo podróżowali i czuli się przez to jak bohaterowie filmu. „Pracuję w tym zawodzie od piętnastu lat, ale nigdy wcześniej nie jeździłam w trakcie zdjęć tyle co teraz.” – mówi Cameron Diaz i dodaje : „Zobaczyłam mnóstwo pięknych miejsc. Praca nad „Wybuchową parą” była ekscytująca.”

Obsada drugoplanowa

Roy to facet, któremu ciągle ktoś siedzi na ogonie. Jedną z tych osób jest Fitzgerald – jego szef. Próbuje przekonać June, że Roy nie mówi jej pracy nie powinna mu ufać. Mangold powierzył tę rolę jednemu z najbardziej wszechstronnych amerykańskich aktorów – Peterowi Sarsgaardowi (Była sobie dziewczyna).

„Wcielając się w taką postać można tchnąć w nią życie lub sprawić, że będzie papierowa. Peter mnie nie zawiódł – dzięki niemu Fitzgerals jest przeciwieństwem Roya. Czasem wydaje nam się, że to pozytywny bohater, a czasem że negatywny. Nie mamy pewności.” – mówi Mangold.

Sarsgaarda skusiło głównie to, że film sprawnie łączy różne gatunki : „To klasyczna opowieść szpiegowska, a jednocześnie kino akcji i love story. Uwielbiam takie mieszanki.”

Aktor mówi, że budując role inspirował się… postacią skunksa Pele z kreskówek Hannah&Barbera : Aktor mówi, że budując role inspirował się… postacią skunksa Pepe z kreskówek Hannah&Barbera : „Pepe nigdy się nie poddaje. Tak jak Fitzgerald.”

Rola była wymagająca – zwłaszcza ze względu na sceny kaskaderskie. Skoro Cruise i Diaz nie korzystali z pomocy dublerów… „Prawie w ogóle nie kręciliśmy przez „green screenem” [koniecznym do naniesienia efektów komputerowych]. Tom i Cameron zaimponowali mi swoim zaangażowaniem i odwagą. Nie bali się niczego – nawet skakania z dachu.” – mówi Sarsgaard.

Adrenalinę lubią nie tylko Cruise i Diaz, ale też Viola Davis (nominowana do Oscara za rolę w Wątpliwości). Aktorka wcieliła się w Isabel George – agentkę CIA zajmującą się sprawami kontrwywiadu.

„Viola jest fantastyczna. Jestem zaszczycony tym, że u nas zagrała. Postać Isabel jest tajemnicza – nie do końca wiemy czy można jej wierzyć.” – mówi Cathy Konrad.

Davis zakochała się w scenariuszu po przeczytaniu kilku pierwszych stron : „Uwielbiam spektakularne kino akcji i zawsze chciałam zagrać w takim filmie. "Wybuchowa para" łączy akcję i komedię, a do tego opowiada historię miłosną. Wszyscy świetnie się bawiliśmy kręcąc ten film. To było rewelacyjne doświadczenie.” – mówi aktorka i dodaje, że wcielanie się we wpływową kobietę przyniosło jej dużo radości : „Isabel jest szanowana, to autorytet. Nie zawsze czuję, że wszystko leży w moich rękach, więc miło było zagrać przebojową, silną kobietę. Od siebie dodam, że można jej zaufać.”

Misja Roya dotyczy międzynarodowej rywalizacji o kontrolę nad nową technologią energetyczną stworzoną przez młodego wynalazcę, w którego wcielił się Paul Dano (Mała miss, Aż poleje się krew). „Pierwszy raz zagrałem w takim filmie. To było emocjonalne przeżycie zwłaszcza, że grałem sceny akcji z Tomem Cruise’em. Simon Feck to geniusz który ledwo co skończył szkołę, w której zapewne był etatowym lamusem. To bardzo komiczna postać.” – mówi Dano.

W filmie zobaczymy tez Jordiego Mollę (Blow, Bad Boys II), który wciela się w kryminalistę Antonia Quintanę. „Scenariusz był rewelacyjny – zawierał wszystko co składa się na dobry film.” – mówi aktor i dodaje : „Mój bohater ma klasę, jest niebezpieczny, mroczny, a jednocześnie uwodzicielski i zabawny. Jedynce czego pragnie to władza.” Molla wspomina, że reżyser podkreślał, że postać ma być postacią z krwi i kości : „Nie mogłem przesadzić, kluczowe było realistyczne przedstawienie Quintany.”

Obsadę dopełniają Maggie Grace, która wciela w April (siostrę June) oraz Marc Blucas, który zagrał byłego chłopaka June, Rodneya.

Początki

Tajny agent Roy Miller (Tom Cruise) zapewni June Havens (Cameron Diaz) przygodę życia. Ona jemu też.

Kiedy June wsiada w mieście Wichita (Kansas) w samolot do Bostonu, poznaje przystojnego i tajemniczego Roya. Samolot nie trafia na lotnisko – uderza w pole kukurydzy. Ginie cała załoga i prawie wszyscy pasażerowie…

Życie June nabiera rumieńców – dziewczyna przeżyje strzelaninę w Bostonie, skakanie po dachach w Austrii i ucieczkę przed bykami w Sewilli. Oczywiście nie jest sama – towarzyszy jej Roy, czyli intrygujący, choć potencjalnie chory psychicznie tajny agent. Dzięki niemu June przeżyje przygodę, która odmieni życie ich obojga. Wypełnią niebezpieczną misję i nieoczekiwanie odnajdą miłość…

„Ten film ma wszystko to, za co kocham kino. Nie brakuje w nim akcji, humoru, historii miłosnej. Wszystko co przeżywają bohaterowie dzieje się w cieniu akcji. Granie trudnych emocji w trakcie scen pełnych akcji było wyzwaniem. Roy i June zakochują się w sobie w nietypowych okolicznościach.” – mówi Tom Cruise.

Cameron Diaz została zaangażowana przed Cruise’em. Niecodzienna historia miłosna spodobała jej się od razu: „Z przyjemnością przyjęłam rolę w „Wybuchowej parze”. To nie tylko świetny film akcji, ale i ciekawa love story o ludziach, którzy zakochują się w sobie mimo, że są z zupełnie różnych światów. Znajomość jest zaskoczeniem dla nich obojga, a zwłaszcza jej efekty. Zarówno ja jak i Tom świetnie się bawiliśmy grając w tym filmie.”

Reżyser James Mangold słynie z nietypowego podejścia do klasycznych gatunków filmowych – jego najnowsze produkcje to nagrodzony Oscarem biograficzny Spacer po linie o Johnnym Cashu oraz western 3.10 do Yumy. "Wybuchowa para" to mieszanka historii szpiegowskiej i miłosnej. W filmie nie brakuje zapierających dech w piersiach pościgów, bójek i spektakularnych ucieczce. A w tle niezwykły romans…

Wiele najnowszych filmów akcji to ekranizacje komisów lub pełnometrażowe wersje serialu. "Wybuchowa para" to oryginalny pomysł – scenariusz napisął Patrick O’Neill.

Mangold wspomina, że po przeczytaniu go ucieszył się z możliwości nakręcenia filmu, który może stać się klasykiem: „W tej historii jest wszystko : przygoda, humor, miłość i sensacja. To współczesna, ciekawa i dynamiczna opowieść. Kręciłem i komesie, i dramaty. Nie chciałem robić kolejnego Bonda lecz filmy w stylu Szarady czy Północ - Północny zachód. Pragnęliśmy nakręcić nowoczesny film akcji, w którym nie zabraknie humoru. Dać widzom możliwość zrelaksowania się w kinie w towarzystwie sympatycznych i ciekawych postaci.”

„Żeby osiągnąć sukces musieliśmy nawiązać współpracę z właściwymi ludźmi. Tom i Cameron świetnie się sprawdzili w rolach Roya i June. Od dawna nie widziałem w zabawnej, a jednocześnie trudnej roli. Cieszę się, że zagrał Roya – faceta, który zaczyna kwestionować wszystko w co do tej pory wierzył i czego pragnął. Kiedy poznaje June przezywa coś czego nigdy wcześniej nie doświadczył. Mieszanka humoru akcji i historii miłosnej to właśnie to co przyciągnęło mnie do tego projektu.” - dodaje reżyser.

Jedną z producentek jest Cathy Konrad – wieloletnia współpracowniczka Mangolda i jego żona. Mówi że film zaintrygował ją swoją oryginalnością: „Niełatwo znaleźć scenariusz sensacji, której głównym bohaterem nie jest superbohater. Ten film jest o dwójce ciekawych ludzi, którzy przeżywają przygodę godną Supermana. Pamiętajmy, że jeśli bohaterowie są intrygujący to historia będzie ciekawa.”

Mangold przyznaje, że zabawa gatunkiem to stąpanie po cienkiej linii : „Kino szpiegowskie to ważny gatunek. Ludzie uwielbiają Bonda, Bourne’a czy Mission Impossible. Naszym zadaniem było wzorowanie się na tych filmach, ale nakręcenie czegoś innego. Stworzyliśmy realistyczną, a jednocześnie pełną komizmu historię.”

Reżyser postawił na mieszankę kina akcji i love story : „Głównym bohaterem jest szpieg, który potrafi uprowadzić samolot i wypełnia tajne misje, ale związek może być czymś co go przerasta. Roy i June bardzo się od siebie różnią – on był wszędzie, ale nie wie czym jest miłość, a ona marzy o podróżach, ale nie potrafi się przełamać i żyć pełnią życia.”

Tom i Cameron

Roy Miller to szpieg, który miał do wykonania misję, ale pojawiła się przeszkoda…miłość. Tom Cruise to aktor, który ma na swoim koncie zarówno role w filmach akcji, jak i dramatach i komediach. Podszedł do roli Roya w nietypowy sposób i dzięki temu widzowie nie do końca są pewni kim tak naprawdę jest Miller. Bohaterem, antybohaterem, wrobionym agentem, a może urokliwym zdrajcą? A może facetem, który z miłości zmienia swoje życie o 180 stopni? „Kiedy go poznajemy jest zagadką. Trudno określić czy to dobry człowiek, czy zły. Tom świetnie zagrał enigmatyczną, złożoną postać, która zmienia się pod wpływem miłości.” – mówi Mangold i dodaje : „Dzięki Tomowi Roy intryguje i do końca filmu zastanawiamy się jaki naprawdę jest.”

Cruise ma na swoim koncie role uwodzicielskich, bystrych bohaterów kina akcji – zagrał m.in. w Top Gun i Mission Impossible. Trzykrotnie nominowano go do Oscara – za role w filmach Magnolia, Jerry Maguire i Urodzony 4 lipca. Z przyjemnością zgodził się zagrać zagadkowego Roya. Jego motto podczas pracy brzmiało „Będę się dobrze bawić i widzowie też mają mieć frajdę”.

„Nie mogłem się doczekać zdjęć. Ta historia wciągnęła mnie już po pierwszych stronach scenariusza. Mieszanka przygody i love story robi wrażenie. Jim to świetny reżyser i wspaniale opowiedział tę historię. Cieszę się też z tego, że zagrałem z Cameron.” – mówi aktor.

Życie Roy staje na głowie – nie dlatego, że ma do wykonania super-tajną misję, ale dlatego, że poznaje June. Pierwsze spotkanie jest nietypowe, ale rozwijające się uczucie zna każdy z nas.

„Przeżywają niezwykłą przygodę i oboje myślą „co by było gdyby” i czy ich związek ma przyszłość. Każda para pamięta jak się poznała. Roy i June mają co opowiadać. Ich historia jest niezwykła, ale przechodzą to co wszyscy zakochani – zastanawiają się czy mogą sobie zaufać i czy naprawdę dobrze się znają. Przeżywają emocje związane z nową znajomością, ale i szpiegowską misją. Sceny akcji wzmagają napięcie między bohaterami.” – mówi Cruise.

Żadna inna para aktorów nie zagrałaby Roya i June tak fenomenalnie jak Tom Cruise i Cameron Diaz, którzy spotkali się wcześniej na planie Vanilla Sky. „Nie mogłem się doczekać, aż zobaczę Cameron w akcji. Zawsze chciałem zagrać z nią w takim filmie. Uwielbiam ją – jest utalentowana, zabawna, piękna i wysportowana. Stworzona do tego, by grać w filmie akcji.” – mówi Cruise.

Zaiskrzyło już pierwszego dnia zdjęć. „Jest między nami niezwykła chemia. Cameron ma niesamowite poczucie humoru, jest bardzo zabawna.” – mówi Cruise, który uważa, że dobry film akcji musi się opierać na świetnie napisanych postaciach: „Żeby zagrać w takiej produkcji trzeba mieć dobrą kondycję, ale przede wszystkim trzeba być wiarygodnym. Dlatego nie korzystam z pomocy dublerów. Trudno grać w scenach kaskaderskich, ale lubię stawiać sobie wyzwania.”

Grając Roya skakał po dachach, ścigał się na motocyklu i lądował samolot w polu kukurydzy. Musiała pokazać, że jego bohater jest bystry, ma instynkt samozachowawczy, a jednocześnie traci głowę dla June. „Od razu zaczyna coś do niej czuć. Zależy mu na niej i robi wszystko, żeby ją chronić. Ona początkowo nie chce dać się wciągnąć do jego szalonego świata. To mi przypomina początki związku. W którymś momencie musimy zdecydować czy chcemy brnąć w to dalej.” – mówi Cruise i wspomina, że już pierwszego dnia zdjęć poczuł, że znalazł się we właściwym miejscu : „Zapragnąłem pracować z Jimem gdy obejrzałem Spacer po linie. Świetnie łączy wątki miłosne z akcja, a do tego ma wspaniałe poczucie humoru. Wspaniały reżyser.”

Cruise od razu wiedział, że Roy to rola dla niego, a Cameron równie szybko zapragnęła wcielić się w sine Havens – pracującą singielkę, która wsiada w samolot do Bostonu i kończy jako zakładniczka zakochująca się w zbiegłym szpiegu.

Aktorka pokazała swój talent komediowy w takich filmach jak Sposób na blondynkę czy Aniołki Charliego. Zabłysnęła też rolami dramatycznymi, m.in. w Gangach Nowego Jorku. Rola June była dla niej wyzwaniem – łączy w sobie elementy komediowe, akcję i dramat.

Mangold od początku wyobrażał sobie Cameron w roli June : „Tylko ona mogła ją zagrać. Jest wyjątkowa : piękna, utalentowana, zabawna i sprawna fizycznie. To dziewczyna z sąsiedztwa, która potrafi dać sobie radę w obliczu niezwykłej przygody.”

„Cameron wspaniale pokazała zmiany zachodzące w June, która bała się życia, ale zaczęła czerpać z niego pełnymi garściami.” – dodaje Konrad.

Diaz doskonale rozumie swoją bohaterkę : „Kiedy June poznaje Roya czuje, że to chwila, na którą czekała całe życie. Flirtuje z nim bo pociąga ją tajemniczy nieznajomy. Okazuje się, że znajomość z obcym facetem naprawdę jest niebezpieczna.”

June szybko się przekona, że radzi sobie lepiej niż się spodziewała. To zmieni jej życie. „Zawsze bała się działać i miała niską samoocenę. Gdy poznała Roya uświadomiła sobie, że stać ją na więcej niż sądziła. Zaczyna robić to o czym zawsze marzyła – żyje pełną piersią. Z kolei Roy zawsze czerpał z życia garściami, ale nie znalazł tego co najważniejsze – miłości. Doskonale się uzupełniają i dają sobie nawzajem to czego im brakowało.”

Tom chwali Cameron, a ona jego : „Uwielbiam z nim pracować. Sprawia, że daję z siebie wszystko. Ma świetną prezencję, mnóstwo energii i talent. Wspaniale sprawdza się w filmach akcji. Miał wiele genialnych pomysłów, które wcieliliśmy w życie.”

Cameron Diaz, podobnie jak Tom Cruise, nie korzystała z pomocy dublera i sama zagrała w scenach kaskaderskich. „Treningi były dla mnie ogromną frajdą. Byłam posiniaczona i obolała, ale świetnie się bawiłam. Kiedy jeszcze kręciliśmy film odbyło się rozdanie Złotych Globów. Poszłam na ceremonię z zadrapanymi kolanami.” – śmieje się aktorka i wspomina, że praca na planie była rewelacyjnym przeżyciem. : „Mamy nadzieję, że widzowie będą się bawić w kinie równie dobrze jak my na planie.”

Ogromnym plusem jest to, że aktorzy grające główne role prywatnie są przyjaciółmi. „Toma i Cameron łączy fantastyczna przyjaźń. Na ekranie aż iskrzy. Idealnie się uzupełniają tworząc mieszankę wybuchową.” – przekonuje Mangold.

Więcej informacji

Proszę czekać…