Halloween

7,3
W czasie Halloween - tradycyjnego "dnia strachów" poprzedzającego święto zmarłych, sześcioletni chłopiec w groteskowej masce z dyni, dokonuje przerażającego mordu. Po piętnastu latach pobytu w szpitalu psychiatrycznym, ucieka by dokonać kolejnych zabójstw...
ur. 28.04.1989 gej - i nie wstydzę się tego, ba! nawet się tym chwale ;-)

Podium wśród slasherów 10

Slasher to jeden z najbardziej znanych podgatunków horrorów, który charakteryzuje się eliminowaniem poszczególnych bohaterów przez mordercę. Cieszy się on ogromną popularnością (która szczyty osiągała w latach 70' i 80'). Do slasherów możemy zaliczyć takie znane produkcje jak: "Koszmar z ulicy wiązów", "Piątek trzynastego" czy "Laleczka Chucky". Jednak moim zdaniem, najbardziej na uznanie zasługuje "Halloween".

Halloween (1978) - Jamie Lee Curtis

Jako sześciolatek, Michael Myers brutalnie zamordował swoją siostrę, przez co został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Po piętnastu latach pobytu w nim ucieka i wraca do swojego rodzinnego miasteczka Haddonfield by rozpocząć serię zabójstw, w święto Halloween. Laurie Strode, zwyczajna nastolatka, nie wie, że to ona i jej bliscy będą głównym celem żądnych krwi rąk psychopaty. Tak przedstawia się fabuła filmu, która skromnie mówiąc wydaje się być trochę banalna i tylko ją mogę nazwać malutkim minusikiem filmu.

Reżyserem filmu jest już dzisiaj dobrze nam znany John Carpenter, który napisał także scenariusz, wraz z Debrą Hill. Niewątpliwie głównym atutem filmu jest jego mroczny klimat. W dużej mierze odgrywa go właśnie tytułowe święto, gdyż idealnie nadaje się na horror. Wszystko dopełnia świetna muzyka skomponowana przez Johna Carpentera, charakteryzacja i wygląd mordercy (maska Myers'a wywołuje dreszcze) oraz bardzo dobra gra aktorska. W głównych rolach wystąpili: Jamie Lee Curtis (która właśnie rolą Laurie zyskała światową sławę) oraz Donald Pleasence, który wcielił się w postać Doktora Loomisa, lekarza Michaela Myers'a. Horror ten, od początku do końca trzyma w napięciu oraz gra emocjami widza. Nie jest przesadnie krwawy i nie stara się szokować coraz to bardziej brutalnymi i chorymi morderstwami (dzięki temu film zyskuje na realiźmie).

Halloween (1978) - Jamie Lee Curtis

"Halloween" jest wg. mnie nie tylko najlepszym slasherem, ale i najlepszym filmem grozy, do którego wracam często, jeżeli mam ochotę się trochę pobać.

3 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 13
JakubWyklety 7

Dziedzictwo carpenterowskiego Halloween zostało w 100% wykorzystane w późniejszych horrorach, ale sam film już bardzo się postarzał.

ana481516 8

Stalkerowaty psychol Myers w akcji. Niezła scena z duchowatym prześcieradłem i okularkami. Fajny motyw muzyczny.

Mrozikos667 8

Wspaniałe operowanie przestrzenią i dźwiękiem, kultowa muzyka. Trochę szkoda końcowej bieganiny – jasne, prawa gatunku, ale napięcie jednak nieco siada.

bodek75 8

Michael Myers !!! Forever ! – Jego czarne oczy. Oczy diabła. Chociaż muszę przyznać ,że słabo pamiętałem.
Świetny John Carpenter. Rewelacyjny horrorek!
Teraz zabieram się do pozostałych części.

majak01

Pytanie – Powiedzcie mi, czy ktoś w naszym zacofanym kraju wydał ten film na DVD? Chodzi mi tylko i wyłącznie o wersję z 78 roku. Może jest w jakimś boxie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Film oczywście genialny, ale oglądałem go lata temu i chciałem sobie przypomnieć przez ocenieniem.
Pozdrawiam

Ronaldinho majak01 10

Niestety, od pojawienia się w Polsce DVD, tego filmu w tym formacie jeszcze nie było. Dotychczas wydano części: 6,7,8, a o reszcie słuch zaginął. Być może jest tak, że któryś z dystrybutorów, która ma wyłączność na daną wytwórnię, po prostu się tym nie interesuje albo ogólnie nikt się nie interesował wydaniem chociażby jedynki. Patologia jest to niesamowita. "Halloween" 78’ to jeden z najlepszych horrorów wszech czasów, zawsze znajdujący się w czołówkach rankingów filmów grozy. Podobna sytuacja jeszcze do niedawna była z "Koszmarem z ulicy wiązów", wreszcie już za 18 dni premiera boxu. Być może, w co bardzo wątpię, po dobrej sprzedaży boxu Freddy’ego ktoś pomyśli o serii "Halloween". Oczekuje na całą serię, czwarta i piąta część to dla mnie najlepsze sequele z tej serii. Myślałem, że już ktoś przy okazji premiery remake’u "Halloween" i to kinowej lub DVD zajarzy, że brakuje tego na rynku. W USA (region 1) i UK (region 2) pojawiło się "Halloween" (78’) w wydaniu 1DVD, 2DVD i 4DVD oraz już nawet na Blu Ray. Z kategorii nie zapowiedzianych wydań DVD, które chce mieć, seria "Halloween" ma u mnie pierwsze miejsce.

Może interesuje cię wydanie "Halloween" z UK, 1DVD z wysyłką do Polski za 26 zł możesz mieć :)

Wczoraj, a w zasadzie dziś w nocy w Halloween po raz kolejny obejrzałem mistrzowskie dzieło Johna Carpentera i po raz kolejny wrażenia niesamowite, ach te "Theme" (by John Carpenter) – tworzy piękny i nie do powtórzenia arcygenialny klimat :)

majak01 majak01

Interesowało mnie właśnie polskie wydanie. Niestety, prawda jest taka, że oni wszyscy potępiają piractwo, ja zresztą też, ale nie robią nic w tym kierunku, żeby nie ściągać filmów. No bo jak niby przeciętny miłośnik kina ma obejrzeć dany klasyk, skoro nie może go kupić. Koszmar z ulicy Wiązów jest cudowną sprawą, wydanie jest moim zdaniem bardzo ładne, w dniu premiery na pewno go kupię i poswięcę jakąś nockę na Freddy’iego. Halloween nie pamiętam za dobrze, tzn. późniejsze części owszem, ale tej z 1978 nie. Moim zdaniem, dany dystrybutor powinien wydać na stronie internetowej jakąś ankietę, co chcielibyśmy ujrzeć na polskim rynku dvd. Wtedy, raz, że zadowolili by potencjalnego klienta, a dwa, trafili w potrzeby i tym samym sprzedali produkt i zarobili kasę.

Ronaldinho majak01 10

Tak przy okazji to bodajże dwa lata temu Stopklatka przeprowadziła ankietę, czego najbardziej oczekujesz na DVD, a żaden dystrybutor jeszcze nie zaplanował tego filmu. Wygrał zdecydowanie "Donnie Darko" i do dziś nikt go nie ruszył.

Znalazłem tą ankietę – http://esensja.pl/magazyn/2006/04/iso/13_12.html Do dziś (od ankiety minęło już prawie 2,5 roku) większość nie ujrzała światła dziennego na DVD w Polsce.

Więcej informacji

Proszę czekać…