Lorax 2012

Dr. Seuss' The Lorax

Dwunastoletni Ted zrobiłby wszystko, aby odnaleźć prawdziwe drzewo Truffula, czym zaimponowałby dziewczynie swoich marzeń. Młodzieniec wyrusza więc w podróż, która odkrywa przed nim niezwykłą historię Loraxa, stworzenia raczej zgryźliwego, ale jednocześnie uroczego obrońcy drzew, który przemawia w ich imieniu.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Zac Efron
jako Ted
Danny DeVito
jako Lorax
Taylor Swift
jako Audrey
Betty White
jako Norma
Ed Helms
jako Once-ler
Willow Smith
jako Marta
Rob Riggle
jako O'Hare
Monika Pikuła
jako Audrey
Tomasz Steciuk
jako Once-Ler
Agnieszka Matysiak
jako Mama Teda

Fabuła

Dwunastoletni Ted zrobiłby wszystko, aby odnaleźć prawdziwe drzewo Truffula, czym zaimponowałby dziewczynie swoich marzeń. Młodzieniec wyrusza więc w podróż, która odkrywa przed nim niezwykłą historię Loraxa, stworzenia raczej zgryźliwego, ale jednocześnie uroczego obrońcy drzew, który przemawia w ich imieniu. opis dystrybutora

Gatunek
Familijny, Fantasy, Animowany

Szczegóły

Premiera
2012-03-09 (kino), 2012-03-02 (świat), 2012-08-09 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Illumination Entertainment
Universal Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Dr. Seuss' The Lorax: An IMAX 3D Experience (USA)
The Lorax (USA) (tytuł skrócony)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
86 minut
Budżet
70 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Lorax powinien przypaść do gustu każdemu miłośnikowi współczesnych animacji familijnych jak również fanom doktora Seussa. 8
  • 2019-02-27
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dr Seuss powraca

Kino wreszcie odkryło dla siebie twórczość doktora Seussa - genialnego autora książek dla dzieci, w Polsce mniej znanego niż w świecie anglojęzycznym, bo jednym z głównych elementów mistrzostwa tego twórcy była niezwykła umiejętność operowania językiem angielskim, w którym z podstawowego zasobu kilkuset najpopularniejszych słów potrafił stworzyć niezwykłe, surrealistyczne wierszowane opowieści, świetnie nadające się dzięki temu do nauki czytania przez dzieci. Co warte podkreślenia, nawet dorosły może je czytać z przyjemnością, podziwiając maestrię twórcy i jego niczym nieograniczoną wyobraźnię. Czytać oraz oglądać, bo dr Seuss swoje książki również ilustrował - w swoistym, wielce oryginalnym stylu. Z bogatej twórczości doktora Seussa w Polsce znany jest praktycznie tylko "Cat in the Hat" - przełożony na polski jako "Kot Prot".

Pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym na podstawie wspaniałych bajek tego autora był Horton słyszy Ktosia z 2008 r., zrealizowany przez studio Blue Sky, znane najbardziej z serii Epoka lodowcowa. Wcześniej powstały tylko dwa (podobno niezbyt udane) filmy aktorskie: How the Grinch Stole Christmas oraz The Cat in the Hat. Twórcom Hortona... należą się więc wielkie brawa za pokazanie, że właśnie współczesna animacja familijna to znakomite medium dla niesamowitych historii Pana Doktora. Cztery lata po Hortonie... na ekrany kin zawitał natomiast Lorax - stworzony tym razem przez studio Illumination Entertainment (seria Despicable Me), na którego czele stoi Chris Meledandri - człowiek, który przedtem pracował w Blue Sky (cóż za zbieg okoliczności...). Musi on naprawdę wierzyć w siłę opowieści doktora Seussa i trudno mu się dziwić - każdy kto się z nimi zetknął, powinien zauważyć, że są one wręcz stworzone do ekranizacji - łącznie z gotowymi szkicami postaci i scenografią.

Ale przejdźmy wreszcie do Loraxa - czy nowym twórcom pod wodzą "starego" producenta i tym razem się udało? Jak najbardziej! Lorax to bardzo dobra animacja, mogąca zapewnić godziwą rozrywkę zarówno dzieciom jak i dorosłym. Film skrzy się humorem odpowiednim dla widzów w każdym wieku, zawiera solidną dawkę niezłych scen akcji i jest absolutnie zachwycający wizualnie (projekt był już, jak wspomniałem, gotowy, ale dochodzi jeszcze wykonanie - w tym wypadku jest ono perfekcyjne). Dzieci dostają też w prezencie niegłupie proekologiczne przesłanie. Nie wystarczy nie mieć złych zamiarów, trzeba przewidywać konsekwencje swoich czynów i nie pozwalać zawładnąć sobą chciwości, bo inaczej można skończyć jako samotny zgorzkniały starzec na zasnutym dymami karczowisku.

Bajki doktora Seussa są dosyć krótkie, więc w tym całym samograju twórcy musieli zmierzyć się z jednym problemem - jak rozciągnąć tę opowieść do formatu filmu pełnometrażowego, nie tracąc jakości oryginału. Sztuka ta udała się w zupełności i dopisane przez twórców animacji wątki i sceny nie kłócą się z historią genialnego bajkopisarza ani nie odstają od niej poziomem. Również na tym polu osiągnięto więc sukces.

Lorax powinien przypaść do gustu każdemu miłośnikowi współczesnych animacji familijnych jak również fanom doktora Seussa. A jeśli po jego obejrzeniu będziecie mieli ochotę na więcej, to polecam również wspomnianego wyżej Hortona oraz Grincha - kolejnego "seussła" ze studia Illumination Entertainment.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Obsada — DANNY DEVITO (Lorax) jest jedną z najbardziej wszechstronnych osób we współczesnym przemyśle rozrywkowym. Znany jest zarówno jako świetny aktor, producent i reżyser. Pod szyldem prowadzonej przez niego firmy Jersey Films 2nd Avenue, wyprodukowano takie przeboje jak Be Cool, Witamy w Garden State (Garden Satte), Nadchodzi Polly (Along Came Polly), Człowiek na... zobacz więcej

Komentarze 1

i_darek1x 6

Może być ! – Fajna bajeczka dla całej rodziny …

Współtworzą