Eroica 1957

Film składa się z dwóch nowel. Bohaterem pierwszej jest cwaniak Dzidziuś, który wbrew własnej woli zaczyna uczestniczyć w powstaniu warszawskim. Akcja drugiego opowiadania toczy się w oflagu, skąd próbuje uciec porucznik Żak.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Edward Dziewoński
jako Dzidziuś Górkiewicz
Barbara Połomska
jako Zosia, żona Dzidziusia
Ignacy Machowski
jako Mjr "Grzmot"
Leon Niemczyk
jako Istvan Kolya, oficer węgierski
Kazimierz Opaliński
jako Komendant Mokotowa
Zofia Czerwińska
jako Lola, telefonistka "Jagódka"
Eleonora Lorentz
jako Baba z żelastwem
Kazimierz Rudzki
jako Ppor. Turek
Henryk Bąk
jako Por. Krygier

Fabuła

Film składa się z dwóch nowel. Bohaterem pierwszej jest cwaniak Dzidziuś, który wbrew własnej woli zaczyna uczestniczyć w powstaniu warszawskim. Akcja drugiego opowiadania toczy się w oflagu, skąd próbuje uciec porucznik Żak. Perfik

Gatunek
Wojenny, Dramat
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, ucieczka, śmierć, samotność zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1958-01-04 (kino), 2005-01-24 (dvd)
Wytwórnia
Zespół Filmowy Kadr
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Eroica: Symfonia bohaterska w dwóch częściach (Polska) (tytuł pełny)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
78 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Taśma filmowa mierzyła 2373 metry. zobacz więcej

Komentarze 2

bizarre 7

7/10 – Niewiele jest polskich filmów o wojnie, które nie są przeładowane patriotyzmem i patosem. Film Munka jest ciekawie ujętą tragikomedią, z której wiele razy przebija prześmiewczy ton. Nowela o Dzidziusiu Górkiewiczu to taki trochę wojenny Forrest Gump, jak to ktoś określił. Jednak moim zdaniem dużo lepsza jest druga część, która jeszcze bardziej porusza i bawi. Obie z zadziwiającą swobodą rozprawiają się z mitem o bohaterstwie.
Wg mnie "Eroica" się w ogóle nie zestarzała, ani pod względem tematu czy scenariusza, ani pod względem reżyserii, aktorstwa i całej realizacji.

PS Segment "Con Bravura", który nie znalazł się w ostatecznej wersji filmu również trzyma bardzo dobry poziom. Fabularnie jest troszkę słabszy od dwóch oficjalnych części, ale nadrabia świetnymi zimowymi zdjęciami Zakopanego i Tatr. Ze wszystkich trzech cżęści najbardziej podobała mi się "Ostinato – Lugubre" o oficerach w obozie jenieckim.

Redox 8

8/10 – Nie będę porównywał, która z symfonii bohaterskiej była lepsza, bo to nie ma sensu. Bardzo się od siebie różnią – pierwsza część to lekka, bardzo zabawna historia Dzidziusia (świetny Dziewoński !!), za to druga wprawiła mnie w zadumę i do tego to zakończenie. Najsmutniejsza rzecz jaką ostatnio widziałem…

Współtworzą