Eroica 1957

Film tworzą dwie nowele, których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Bohaterem pierwszej jest Dzidziuś Górkiewicz (Edward Dziewoński). Gdy wybucha powstanie, w popłochu opuszcza stolicę. Wraca jednak do Warszawy. Akcja drugiej noweli rozgrywa się w niemieckim oflagu. Uwięzieni oficerowie czerpią otuchę z… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,
Edward Dziewoński
jako Dzidziuś Górkiewicz
Barbara Połomska
jako Gość w knajpie / Zosia, żona Dzidziusia
Ignacy Machowski
jako Mjr "Grzmot"
Leon Niemczyk
jako Istvan Kolya, oficer węgierski
Kazimierz Opaliński
jako Komendant Mokotowa
Zofia Czerwińska
jako Lola "Jagódka", telefonistka
Eleonora Lorentz
jako Baba z żelastwem
Kazimierz Rudzki
jako Ppor. Turek
Henryk Bąk
jako Por. Krygier

Film tworzą dwie nowele, których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Bohaterem pierwszej jest Dzidziuś Górkiewicz (Edward Dziewoński). Gdy wybucha powstanie, w popłochu opuszcza stolicę. Wraca jednak do Warszawy. Akcja drugiej noweli rozgrywa się w niemieckim oflagu. Uwięzieni oficerowie czerpią otuchę z powtarzanej legendy o ucieczce porucznika Zawistowskiego. Tylko nieliczni wiedzą, że historia ta nie jest prawdziwa. Redox

Gatunek
Wojenny, Dramat
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, ucieczka, wojna, śmierć zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1958-01-04 (kino), 2005-01-24 (dvd)
Wytwórnia
Zespół Filmowy Kadr
Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź) (postprodukcja)
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (postprodukcja)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Eroica: Symfonia bohaterska w dwóch częściach (Polska) (tytuł pełny)
Heroism (tytuł niezdefiniowany)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
78 minut
Wiadomości 2
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Taśma filmowa mierzyła 2373 metry. zobacz więcej

Komentarze do filmu 4
bizarre 7

7/10 – Niewiele jest polskich filmów o wojnie, które nie są przeładowane patriotyzmem i patosem. Film Munka jest ciekawie ujętą tragikomedią, z której wiele razy przebija prześmiewczy ton. Nowela o Dzidziusiu Górkiewiczu to taki trochę wojenny Forrest Gump, jak to ktoś określił. Jednak moim zdaniem dużo lepsza jest druga część, która jeszcze bardziej porusza i bawi. Obie z zadziwiającą swobodą rozprawiają się z mitem o bohaterstwie.
Wg mnie "Eroica" się w ogóle nie zestarzała, ani pod względem tematu czy scenariusza, ani pod względem reżyserii, aktorstwa i całej realizacji.

PS Segment "Con Bravura", który nie znalazł się w ostatecznej wersji filmu również trzyma bardzo dobry poziom. Fabularnie jest troszkę słabszy od dwóch oficjalnych części, ale nadrabia świetnymi zimowymi zdjęciami Zakopanego i Tatr. Ze wszystkich trzech cżęści najbardziej podobała mi się "Ostinato – Lugubre" o oficerach w obozie jenieckim.

dawidek98 5

Mam ambiwalentne odczucie. Pierwsza część nie pozwala na poważne traktowanie powstania warszawskiego, druga zaś nader dobra. Zatem 5/10.

wazka16 7

87%. 2 nowele.O cwaniaku,który zostaje bohaterem oraz 2 nowela o stworzeniu legendy,która ma podnieść na duchu pozostałych jeńców.

Redox 8

8/10 – Nie będę porównywał, która z symfonii bohaterskiej była lepsza, bo to nie ma sensu. Bardzo się od siebie różnią – pierwsza część to lekka, bardzo zabawna historia Dzidziusia (świetny Dziewoński !!), za to druga wprawiła mnie w zadumę i do tego to zakończenie. Najsmutniejsza rzecz jaką ostatnio widziałem…

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
Sweet_Foxy
97 pkt.
3
piotrek681
32 pkt.
4
Redox
20 pkt.
5
jacks
20 pkt.
6
Anonimowy
6 pkt.
7
Beznickowy
6 pkt.
8
Czechu
4 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…