Wojenny 1957

Przedstawiamy listę 34 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1957 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Eroica 7.3

Film tworzą dwie nowele, których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Bohaterem pierwszej jest Dzidziuś Górkiewicz (Edward Dziewoński). Gdy wybucha powstanie, w popłochu opuszcza stolicę. Wraca jednak do Warszawy. Akcja drugiej noweli rozgrywa się w niemieckim oflagu. Uwięzieni oficerowie czerpią otuchę z powtarzanej legendy o ucieczce porucznika Zawistowskiego. Tylko nieliczni wiedzą, że historia ta nie jest prawdziwa.

Podwodny wróg 7.1

Kapitan Murrell dowodzi potężną, amerykańską łodzią podwodną, o nazwie "Haynes". Rejs przebiega bezproblemowo, jednak do czasu. Wkrótce radar łodzi namierza inny okręt, zbliżający się do "Haynesa". Okazuję się, iż to niemiecka łódź, dowodzona przez kapitana Van Stolberga. Murrell dostaje od dowództwa rozkaz ostrzelania niemieckiego u-boota. Natomiast Van Stolberg usiłuje za wszelką cenę uniknąć starcia, które dla obu stron byłoby fatalne w skutkach. Obaj kapitanowie robią wszystko, by wykonać dobrze swoje obowiązki. Żaden z nich nie zamierza ich zaniedbać...

Tron we krwi 8.7

Słynna adaptacja "Makbeta" w reżyserii Kurosawy. Tragedia Szekspira została przeniesiona do Japonii, z drobnymi tylko zmianami: u Szekspira Kawdor zostaje ścięty, tutaj popełnia seppuku, nie ma wątku najazdu z Norwegii. Główny bohater to Washizu, samuraj wierny kodeksowi bushido, który pod wpływem żony popełnia zbrodnie i dalej w nie brnie, zdając sobie sprawę z nieuchronności klęski. W końcu załamuje się, co jest całkowitym zaprzeczeniem głównej zasady bishido, pogardy śmierci.


Ścieżki chwały 7.8

I Wojna Światowa. Generał Paul Mireau daje rozkaz ataku na Ant Hill, chociaż wie, że szanse na zwycięstwo są znikome. Kiedy połowa 701 regimentu nie rusza się z okopów i atak kończy się klęską, Mireau musi znaleźć kozły ofiarne. Postanawia zwołać sąd wojskowy i postawić przed nim trzech, losowo wybranych, żołnierzy. Pułkownik Dax postanawia bronić niewinnych ludzi i stawić czoła choremu wojskowemu systemowi.

Most na rzece Kwai 7.8

Podczas II wojny światowej w japońskim obozie w Birmie zostaje uwięziona grupa jeńców angielskich. Ich zadaniem jest zbudowanie mostu, którym ma przebiegać strategiczna linia kolejowa. Komendant obozu i jego załoga traktują jeńców w okrutny sposób. Z czasem jednak między nimi wytwarza się specyficzna zależność. Ofiary starają się udowodnić swoim oprawcom własną wartość, budując z angielską dokładnością most, tylko po to aby mogli go zniszczyć angielscy komandosi.

Lecą żurawie 7.7

Piękna historia romantycznej i głęboko tragicznej miłości pary kochanków, których szczęściu przeszkodziła wojna. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych czy łopoczących sztandarów. Kałatozow pokazuje wojnę z całą jej siłą niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie. Akcja filmu toczy się głównie na zapleczu frontu i ukazuje codzienny morderczy wysiłek ludzi rzuconych w wir wojennej machiny.

Cichy Don 7.5

Film nakręcony na postawie powieści Michaiła Szołochowa jest jej stosunkowo wierną adaptacją. W tej epickiej opowieści zostały przedstawione losy Kozaka z nad Donu - Grigorija Melechowa. Nie może on odnaleźć się w rzeczywistości porewolucyjnej i nie jest w stanie wybrać właściwej drogi życiowej, choć przypuszczalnie takowej nie ma. Jest jeszcze kobieta, którą kocha, a czas ku temu jest nie najlepszy.

Oddział Trubaczowa 8.0

Film o moskiewskich uczniach, którzy znaleźli się latem 1941 roku na okupowanym przez Niemców terytorium Ukrainy. Chłopcy postanowili wziąć udział w walce za jej oswobodzenie i zorganizowali swój mały oddział partyzancki...

Tajemniczy przybysze 6.0

Ludzkość staje do nierównej walki z najeźdźcami z kosmosu.

China Gate

Sandhya (Mamta Kulkarni) jest świadkiem zabójstwa swojego ojca, oficera Sundera, przez niebezpiecznego Jageera. Kobieta prosi pułkownika Krishnakanta Puri (Om Puri) o pomoc w schwytaniu zbrodniarza. Jageera (Mukesh Tiwari) jest potężnym, wpływowym człowiekiem, który nie pozwoli by jakiś pułkownik przeszkodził jego interesom. Nie wie jednak, że Puri jest człowiekiem bardzo upartym, który nie spocznie dopóki nie wykona swojego zadania...

Słowa kluczowe