Victoria 2015/II

Młoda hiszpańska studentka Victoria (Laia Costa) spotyka przed klubem nocnym w Berlinie czterech młodych mężczyzn, w tych jej przyjaciela Sonne (Frederick Lau). Dla nich ta noc dopiero się zaczyna. W celu uregulowania długu z gangsterami muszą dokonać skoku. Zmuszeni są "zatrudnić" Victorię jako kierowcę. Dla niej, z początku… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 5 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Laia Costa
jako Victoria
Frederick Lau
jako Sonne
Franz Rogowski
jako Boxer
Burak Yigit
jako Blinker
Max Mauff
jako Fuß
André Hennicke
jako Andi
Anna Lena Klenke
jako Młoda matka
Hans-Ulrich Laux
jako Taksówkarz
Adolfo Assor
jako Kioskarz
Jan Breustedt
jako Chuligan
Ambar de la Horra
jako Koleżanka Victorii

Fabuła

Młoda hiszpańska studentka Victoria (Laia Costa) spotyka przed klubem nocnym w Berlinie czterech młodych mężczyzn, w tych jej przyjaciela Sonne (Frederick Lau). Dla nich ta noc dopiero się zaczyna. W celu uregulowania długu z gangsterami muszą dokonać skoku. Zmuszeni są "zatrudnić" Victorię jako kierowcę. Dla niej, z początku ekscytująca przygoda, szybko rozwija się w koszmar. Kristo

Gatunek
Dramat, Kryminał, Thriller
Słowa kluczowe
przyjaciel, policja, przyjaźń, śmierć zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-11-20 (kino), 2015-02-07 (świat)
Dystrybutor
Solopan
Wytwórnia
MonkeyBoy
Radical Media
Deutschfilm (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Niemcy
Inne tytuły
My Name Is Victoria (tytuł międzynarodowy)
Eins Zwei Fünf Acht (Niemcy) (tytuł roboczy)
Czas trwania
140 minut

Recenzje

Młodzi, naiwni, bezmyślni - obraz grupy Berlińczyków w nowym filmie Sebastiana Schippera 7
  • 2015-11-16
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Klubowa muzyka i pulsujący obraz wprowadzają nas w świat głównej bohaterki nowego filmu Sebastiana Schippera. Tytułowa Victoria jest Hiszpanką mieszkającą w Berlinie, pracuje w kawiarni, a wieczory spędza na imprezach poznając nowych ludzi. I tak oto wracając na rowerze z jednej z nich poznaje czwórkę młodych mężczyzn, próbujących ukraść auto.

Jako otwarta młoda cudzoziemka nie ma problemu, żeby pójść z nimi na piwo na dach jakiegoś bloku, nie zastanawia się długo, gdy proszą ją o pomoc w jakichś tajemniczych porachunkach. Generalnie bohaterka nie ma z niczym problemu. Jest wręcz ucieleśnieniem wszelkich stereotypów o łatwych panienkach z klubów. Irytujące i powracające przez cały film pytanie „Czy wszystko w porządku?” zadawane w najmniej odpowiednich chwilach, na które zawsze pada odpowiedź pozytywna, jest takim ironicznym komentarzem dla zachowania jej i pozostałych bohaterów. Jednak trudno nie mieć wrażenia, że o to właśnie Schipperowi chodziło, że takich właśnie ludzi chciał przedstawić, że jest to pewnego rodzaju portret konkretnej grupy młodych ludzi.

Nagrodzona podczas tegorocznego Berlinale Victoria została nakręcona w jednym ujęciu. Scenariusz napisały trzy osoby: Sebastian Schipper, Olivia Neergaard-Holm oraz Eike Frederik Schulz, potwierdzając stare polskie przysłowie, że „gdzie kucharek sześć...”. Dialogi bohaterów, nawet jak na grupę pijaną, naćpaną czy zwyczajnie nieelokwentną, pozostawiają wciąż dużo do życzenia. Można jednak mieć nadzieję, że wynika to ze sposobu nagrywania filmu – trwa on 2 godziny 20 minut, więc prawdopodobnie niektóre kwestie mogły być improwizowane.

W rolę Victorii wcieliła się hiszpańska aktorka znana z serialu telewizyjnego oraz drugiej części głośnego Trzy metry nad niebem, czyli Tylko Ciebie chcę. W swojej roli sprawdziła się jednak znakomicie – irytuje widza od początku do końca swoją naiwnością i brakiem jakiegokolwiek rozsądku. Towarzyszących jej mężczyzn zagrali: Frederick Lau, Franz Rogowski, Burak Yigit oraz Max Mauff. Przede wszystkim warto wspomnieć o Fredericku Lau, chyba najbardziej doświadczonym aktorze z tej piątki, który w Victorii wcielił się w rolę Sonne, chłopaka wykazującego największy rozsądek i wrażliwość z całej bandy.

Jako kryminał Victoria sprawdza się znakomicie. Reżyser stopniowo buduje napięcie, żeby w kolejnych minutach zaskoczyć nas obrotem wydarzeń. Do tego świetna realizacja – bardzo dobre zdjęcia na jednym ujęciu, wprowadzająca w klimat świata bohaterów muzyka klubowa – sprawiają, że jest to naprawdę dobre kino, nawet pomimo kiepskich dialogów.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Khaosth 2017-01-30 7

2 godziny na jednym ujęciu – niby reżysersko-operatorska popisówka, ale wciąga i pozwala wczuć się w nocny klimat.

Garret_Reza_fdb 2016-01-27 7

http://tinyurl.com/z5t8aql Akcja dziejąca się w nocy? Jest. Długi mastershot? Jest. Ten film musiał mi się spodobać.

i_darek1x 2015-12-22 4

Dostateczny ! – Szału nie ma ! Obleci i tyle ;)

Współtworzą