Jack Starks (Adrien Brody) sierżant ciężko ranny w głowę podczas wojny w Zatoce Perskiej, powraca do rodzinnych stron - Vermontu. Pewnego mroźnego dnia podróżując bez celu spotyka na drodze matkę i córkę, którym pomaga uruchomić zepsuty samochód. Kontynuuje jazdę autostopem, gdy kierowca z którym jedzie zostaje zatrzymany przez policję. Jack traci przytomność i gdy ją odzyskuje okazuje się, że znajduje się na sali rozpraw oskarżony o morderstwo. Sąd, z racji na jego niepoczytalność, skazuje go na pobyt w ośrodku zamkniętym. Tu Jack będzie poddany nieludzkim eksperymentom. Stan pomiędzy jawą a snem, pomiędzy przeszłością i przyszłością przyniesie mu cierpienie, ale pozwoli mu znaleźć odpowiedzi na nękające go pytania. Czy uratuje go od śmierci?
Na początku filmu sanitariuszka określa Jacka jako „żołnierza”, choć należy on do piechoty morskiej (US Marine Corps). W terminologii wojskowej USA „soldier” odnosi się wyłącznie do armii lądowej, a nie do marines.
W scenie wyjmowania Jacka z szuflady słychać odpinanie rzepów kaftana, mimo że znajdują się one po jego plecach, a bohater leży na plecach.
Nagrania w czołówce pochodzą z wojny w Iraku, a nie z pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, do której odnosi się fabuła.
W materiałach wojennych na początku filmu pojawia się bombowiec B-1B, choć podczas operacji „Pustynna Burza” tego typu misje wykonywały bombowce B-52.
Podczas spotkania grupowego postać grana przez Daniela Craiga raz wymawia słowo „organization” z brytyjską wymową, a później używa wymowy amerykańskiej.
Imię Babak jest pochodzenia perskiego (irańskiego), a nie arabskiego, więc nie pasuje do postaci irackiego chłopca.
Amerykańskie nieśmiertelniki wojskowe nie zawierają daty urodzenia.
Powstał swoisty „paradoks czasowy” – żołnierze występujący w scenach retrospekcji byli szkockimi rezerwistami Royal Marines, którzy niedługo wcześniej wrócili z wojny w Iraku (2003), podczas gdy akcja filmu odnosi się do konfliktu z początku lat 90.
Obce elementy w kadrze
W scenie przy samochodzie Jack otwiera drzwi i w odbiciu widoczny jest operator kamery.
Brak ciągłości
Kiedy Jack rozmawia z nieznajomym przez okno pasażera, szyba jest otwarta, ale gdy ten wsiada do auta, okazuje się zamknięta.
Gdy Jack spotyka Jean i Jackie, drzwi samochodu są szeroko otwarte, później tylko uchylone, by w kolejnych ujęciach znów były całkowicie otwarte.
Podczas pierwszego wywiadu z doktorem Lorensonem ubranie Jacka zmienia stan – raz jest rozpięte, potem zapięte, a następnie ponownie rozpięte.
Na początku filmu, kiedy Jack zakłada dziewczynce szalik, element ten znika w dalszej części sceny.
W jednej scenie Jack wkładany jest do szuflady głową do przodu, natomiast w kolejnym ujęciu znajduje się w niej nogami do przodu.
Podczas zatrzymania samochodu szyba jest zabrudzona solą, natomiast w retrospekcjach pozostaje czysta.
W scenie w barze Jack trzyma papierosa, po czym w kolejnym ujęciu w tej samej dłoni pojawia się zapalniczka, następnie znów papieros (już zapalony), a chwilę później dopiero go zapala.
Taśma zaklejająca usta Jacka zmienia rozmiar oraz położenie pomiędzy ujęciami.
Pozostałe
Nazwisko drugiego asystenta reżysera zostało błędnie zapisane w napisach końcowych.