FDB.PL 1129 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Krótki metraż. 58
ar23s

Witam. Niestety nie pamiętam dokładnie kto, ale jeśli mnie pamięć nie myli to @Sweet_Foxy swego czasu napisała mi w uwagach, że tak naprawdę krótkometrażówka nie jest gatunkiem i nie ma sensu dodawać. Więc może niech weryfikatorzy się zdecydują @Chemas @Kristo @LadyMoon @Redox @Jankes (Aladyna nie wliczam, bo on ostatnio odleciał w inną czasoprzestrzeń) i wspólnie dojdą do konsensusu, zanim tzw shorty nie zostaną zaakceptowane, bo ktoś ma inną wizję świata. Pozdrawiam.

ar23s

@k_malecki @Chemas
Produkcje krótkometrażowe mają maksymalnie 40 minut razem z napisami końcowymi.

“The Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits"."
en.wikipedia.org/wiki/Short_film

Chemas

@k_malecki Moim zdaniem nie jest potrzebne
A tak w ogóle to warto zwrócić uwagę na post ar23s

P.S. A tak w ogóle Zdrowych Świąt :)

k_malecki

@Chemas Zdrowych i wesołych świąt!!!

Sweet_Foxy

@k_malecki, moim zdaniem przy serialach nie powinniśmy stosować takiego gatunku. Nie trzeba wszystkiego z imdb przepisywać.

k_malecki

@Sweet_Foxy Dzięki za wypowiedź. Też wydaje mi się to zbędne :-)

k_malecki

@Agnieszka_Chmielewska_Mulka @Aladyn @Chemas @Jankes @Kristo @LadyMoon @Redox @Sweet_Foxy Czy mamy przyjętą koncepcję, w jakiej kolejności dodajemy gatunki filmowe? Co z animacją i krótkometrażowym – mają być na końcu, na początku? Może warto wpisać to do poradnika, by był tutaj jakiś porządek.

Chemas

@k_malecki tu jest właśnjie problem, bo krótki metraż nie jest zasadzie gatunkiem filmowym jako taki, tylko formą. Tu mam zawsze problem. Była już chyba jakaś dyskusja na ten temat. Podobnie jest z animacją. Ważna dyskusja. Moim zdaniem powinno się to uregulować jakoś. Niech się inni wypowiedzą.
Moim zdaniem w ogóle ani animacji ami shortu nie powinno być w gatunkach filmowych. Powinna być stworzona jakaś osobna grupa na to. Nie wierzę jednak w takie rozwiązanie, więc sugeruję rozwagę, a więc, jeśli jest to typowy short, to jako pierwszy w porządku (pytanie od razu zachodzi, co to jest typowy short), jeśli to jest animowana bajka, to animacja jako pierwsza.
Nic nie narzucam, sam nie wiem czy to dobrze. Konieczna dyskusja.

Sweet_Foxy

@k_malecki, @Chemas, moim zdaniem to, co dotyczy formy, powinno być na końcu. Na górze strony i tak widać czas trwania filmu.
Ale jednocześnie nie jestem za tym, żeby formułować z tego zasadę, bo odrzucanie komuś treści za kolejność gatunków byłoby przegięciem.

Chemas

@Sweet_Foxy
Masz rację, myślałem podobnie, chodziło mi tylko o sytuację przykładowo, gdy film jest typowym shortem, a najczęściej shortem animowanym, chociaż nie tylko. Weźmy na przykład serię BNW, to są typowe shorty. i I tu na pierwszym powinna być krótkometrażowy, podobnie na przykład z filmami Antoniszyna, czy słynnym Tangiem.
P.S. Chyba coś pokręciłem z nazwiskiem ;?

Kristo

@k_malecki
Nie jestem zwolennikiem wprowadzania bezsensownych zmian. Tym bardziej, że zaraz znajdą się userzy, którzy będą tylko dożyć do ich porządkowania. Lepiej proszę zająć się uzupełnianiem podstawowych treści filmów (Nowy film, kraj, czas, gatunek, wytwórnie, obsada, reżyser, scenarzysta itd.)

Chemas

@Kristo Nikt tu nie mówi o bezsensownym porządkowaniu. Natomiast bardzo ważne jest to co się wyświetla na głównej stronie. Dla typowego usera, nie dodającego i nie porządkującego treści.

k_malecki

@Chemas @Kristo @Sweet_Foxy A jak będzie z krótkometrażówkami Disneya z lat 40. i 50.? Bo film trwa ok. 5 minut, a gatunków często co nie miara. Animowany na początku czy najpierw familijny, a animowany pod koniec? Krótkometrażowy na początku czy na końcu?

Kristo

@k_malecki
Najlepiej wg mnie: Animowany na początku, krótkometrażowy na końcu.

Chemas

@Kristo Zawsze mam problem z tymi kategoriami. Moim zdaniem short to szort, animowany to animowany. Ważne jest zaznaczenie, że to animowany i krótkometrażowy, kolejność wg. mnie bez znaczenia, aby obydwa były jako pierwsze i tak się wyświetlą na stronie głównej. Jeżeli film jest z założenia shortem, trzeba to zaznaczyć, chodzi mi o krótkie metraże typu 3,4 5, minut, a nie 30 parę.
Mam wiele wątpliwości co do gatunku "familijny". Moim zdaniem w ogóle go nie powinno być. Zamiast tego powinny być kategorie :dla dzieci" i "dla młodzieży"
A już szczególnie mam problem w przypadku takich okolicznościowych krótkometrażowek okolicznościowych (patrz świątecznych) typu Shrek coś tam, Epoka Lodowcowa coś tam.

P.S. na filmpolski nie ma kategorii "familijny", za to często"dla dzieci", "dla młodzieży. "serial młodzieżowy" itp.
Całe szczęście, że mamy "film obyczajowy" :)

Sweet_Foxy

@Kristo, czyli coś, co nie jest gatunkiem, a rodzajem techniki filmowej, na początku? :-)

Kristo

@Sweet_Foxy
"Moim zdaniem coś, co określa formę, a nie treść powinno być wymieniane na końcu – jako informacja dodatkowa, zwłaszcza że czas trwania filmu wyświetla się u nas na górze strony." :)

Sweet_Foxy

@Kristo, no właśnie animacja to forma, a nie treść.

Kristo

@Sweet_Foxy
Być może tak, ale po czym poznać, że animacja to animacja, po plakacie, bo krótkometrażowy wyświetla się czas na początku strony. Ten mój wywód powyżej to Twoje słowa…

Kristo

@Chemas
Kiedy zlikwidujemy familijny to co się stanie z filmami, gdzie on już występuje?
Ponadto na portalu filmpolski nie ma w ogóle żadnych gatunków.

Sweet_Foxy

@Kristo, zauważyłam, po prostu nie uważam, żeby to była najważniejsza informacja o filmie. Nie mamy też w gatunkach aktorskiego i w niczym nie przeszkadza brak tej informacji na górze strony, mimo że plakat może nie wskazywać na taki rodzaj produkcji.
Ale to moje zdanie, oczywiście każdy może uważać inaczej.
W każdym razie żadna treść nie jest przyspawana do strony na stałe i przecież każdy może poprawić według uznania, więc nie wiem, czy jest większy sens debatować nad takimi drobiazgami. A naprawdę nie sądzę, żeby ktokolwiek miał odrzuconą treść z powodu innej kolejności gatunków, niż wpisałby je weryfikator.

Kristo

@Sweet_Foxy
Powiem tak, by zakończyć, na wszystkich POWAŻNYCH portalach animacja jest na pierwszej pozycji :)
"Każdy może poprawić według uznania, więc nie wiem, czy jest większy sens debatować nad takimi drobiazgami." i tego się należy trzymać!

Sweet_Foxy

@Kristo ekhm… bo jest na A? ;-) Miłego weekendu!

Chemas

@Kristo O nie prawda, jest film fabularny, jest film dla dzieci, film młodzieżowy. Wytłumacz mi na czym polega kategoria film familijny? To znaczy, że cała rodzina siada i ogląda włącznie z dziećmi? To można nawet jak ktoś się uprze thriller pod to wrzucić. Poza tym się nie kłócę i nie mam zasady robić rewolucji, takie tam przemyślenia. Ogólnie podsumuję tak, gatunek filmu jest rzeczą bardzo względną. Na przykład horror i thriller. Ja mam na to jasną definicję, thriller to dreszczowiec, horror zaś ma elementy nadprzyrodzone, ale czasami jest to trudne do oddzielenia, jak w przypadku Obcych (Aliens). Dlatego też nie jestem za niewiązaniem thrillera z horrorem, jak również nie jestem za nie wiązaniem s-f z fantasy. No ale to tylko moje zdanie. :) Miłego wieczoru :)

Kristo

@Chemas
Tak jak Ty nie jestem za tym gatunkiem "familijny" :)
Ja nie bronię gatunku familijny, tylko wrzucam problem, który dotyczy zmiany lub likwidacji danego gatunku przy wprowadzeniu nowych (np. tutaj: "dla dzieci", "dla młodzieży"). Co stanie się z "familijnym" występującym już w filmach na fdb?
Dlatego było: "zaraz znajdą się userzy, którzy będą tylko dążyć do ich porządkowania… zamiast…"

Sweet_Foxy

@Chemas, kiedyś ktoś mi powiedział, że film dla dzieci, to taki, którego normalni dorośli nie będą oglądać, bo jest dla nich za głupi, za nudny itd. (jak np. „Teletubisie”). Natomiast film familijny to taki, którego wirtualnym odbiorcą są owszem dzieci, ale dorośli chętnie też go zobaczą i będą się dobrze bawić (jak np. czechosłowaccy „Sąsiedzi” czy „Shrek”). Czy to dobra definicja? Może i coś w tym jest. Ale fakt – niektóre klasyfikacje będą bardzo subiektywne. Dodatkowo w źródłach jak najbardziej mogą też być błędy, sama widziałam na IMDb gatunek familijny przy filmie docelowo raczej dla dorosłych widzów.
A nowych gatunków nie trzeba wprowadzać – mamy tagi „film dla dzieci”, „film dla młodzieży”.

Chemas

@Sweet_Foxy i tu macie rację :)

Aladyn

@Kristo @k_malecki @Chemas @Sweet_Foxy I tak powinno być: animowany na początku, krótkometrażowy na końcu. Krótkometrażowy to dodatkowa informacja i ten gatunek powinien być zawsze ustawiany na końcu, jeśli oczywiście znamy inne gatunki, natomiast animowany nie jest dodatkową informacją, a informacją główną o filmie i powinien być zawsze na początku. Tak są dodawane gatunki w innych szanujących się bazach i wszelkie "mądrowanie" na ten temat jest bezzasadne i wnosi tylko zamęt. Może rzeczywiście, jak proponuje @k_malecki, powinno być to wpisane do poradnika, po to, aby wszyscy mieli jasność w tym temacie.

Kristo

@Aladyn
ar23s "Aladyna nie wliczam, bo on ostatnio odleciał w inną czasoprzestrzeń"
Dobrze, że już przyleciałeś :)))

Aladyn

@Kristo No comment :)))

agatkar16

@Aladyn @Kristo @Chemas @Sweet_Foxy @k_malecki @ar23s
Mam uwagi co do animowanego na początku i uważam że potrzebny jest kompromis. Niech będzie animowany na początku ale tylko w filmach gdzie rzeczywiście film jest animowany a nie tylko występują postacie animowane bądź tylko jakieś części filmu są animowane jak w Zaczarowanej. Nie uważam za słuszne dodawanie animowany na początku takiego filmu: https://fdb.pl/film/1142383-pies-i-kot tu są tylko postacie animowane i to zwierząt a tak to film jest aktorski. W przypadku takich filmów jak wspomniałam animowany powinien być na końcu bo już na pewno w przypadku tych filmów nie jest to najistotniejszy gatunek.

Chemas

@agatkar16 Zgadzam się, na przykład właśnie rzuciłem okiem na Shreka, jakoś tak mi pierwszy do głowy przyszedł i widzę, jako pierwsze gatunki: komedia, familijny, a dopiero trzeci animowany, co się oczywiście na samej górze nie wyświetla. I tu jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo jednak komedia, nie do końca jednak. Ale na przykład Epoka lodowcowa jest pierwsze animowany, a potem przygodowy, na końcu komedia. To wszystko wymaga jakiegoś uregulowania.
Natomiast byłbym bardzo ostrożny co do kategorii krótkometrażowy. Na początku tylko jako typowy short, chyba że animowany, a takich chyba jest najwięcej, to najpierw animowany.

Aladyn

@Chemas Hej! Co rozumiesz przez „typowy short”?

Aladyn

@agatkar16 Ja też nie uważam tego za słuszne. Mam wątpliwości, czy przy takich filmach w ogóle należy dodawać animowany. Można przecież dodać – zamiast gatunku – słowo kluczowe: częściowo animowany, ale to już do przedyskutowania.

Sweet_Foxy

@Grzegorz_Derebecki, a czy byłoby możliwe, żeby na górze strony wyświetlało się więcej gatunków? Wtedy nie byłaby istotna kolejność.

@Chemas, o ile w bardzo rzadkich sytuacjach animacja może jeszcze od biedy być wzięta za gatunek (np. w filmach eksperymentalnych, bez żadnej fabuły, jak słynny https://fdb.pl/film/1012087-kwadrat, gdzie jest animacja dla tylko animacji), o tyle krótkometrażowego nijak za gatunek nie da się uznać, więc nawet „typowy short” to jest po prostu forma, nie gatunek.

Aladyn

@Sweet_Foxy Dzień dobry. Kolejność wyświetlania się gatunków jest istotna zawsze. Zwłaszcza dla tych, którzy wyszukują film do obejrzenia dla siebie. Ja ostatnio szukam kryminałów. Trudno u nas je znaleźć.

Aladyn

@Sweet_Foxy Dziękuję! :)

Chemas

@Sweet_Foxy bardzo dobry apel!
Tu się nie zgodzimy, Jeżeli film jest animowany, to jest animowany, jeżeli jest krótkometrażowy, to jest krótkometrażowy. To jest moje zdanie. To są według mnie priorytety.

Aladyn

@Chemas Prośba. Skoro wypowiadasz się na forum, to rób to w sposób jasny – tak, by Twoje wypowiedzi były zrozumiałe dla wszystkich (rzeczowe argumenty pożądane). Nie musisz też na każdym kroku schlebiać swojej koleżance :)))

Sweet_Foxy

@Chemas, film krótkometrażowy ma swoje gatunki, np. jest to dramat, komedia, obyczajowy, sci-fi, horror itd. (tylko nie zawsze są one w źródłach zaznaczone, ale wystarczy obejrzeć filmy, aby się przekonać, że one istnieją), krótki metraż to tylko określenie czasu trwania filmu (też zresztą są tutaj rozbieżności, bo zasadniczo film krótkometrażowy powinien mieć poniżej 22 min, od 22 do 55 średniometrażowy, a powyżej tego czasu pełnometrażowy; współcześnie ten podział się rozmywa, bo na festiwalach filmów krótkometrażowych startuje masa filmów dłuższych niż 22 minuty, a nawet czasem dłuższych niż 55; i potem są takie głupoty, że film trwa np. 60 minut i figuruje jako krótkometrażowy).

Aladyn

@Sweet_Foxy O, i to jest profesjonalna wypowiedź!!! Ale czy dotrze to do @Chemas? Wątpię. Bo @Chemas lubi pisać, ale o tym, co pisze – raczej sam o tym nie wie. Takie jest po porostu moje wrażenie.

Chemas

@Aladyn Ja nic nie muszę, a już na pewno Ty nie masz na to wpływu!!!

Chemas

@Aladyn A może dotarło. Kolega lubi obrażać, ale jak już napisałem, ja tu nic nie muszę. Chciałem zauważyć, że nie specjalnie widzę bytność kolegi na forum. Nagle się uaktywniła.

P.S. I jeżeli ktoś uważa, że działania kogoś dla PORTALU, może niezrozumiale zapisane (dla kogoś) są szkodliwe, to już patrzę na szybki jego rozwój.

Aladyn

@Chemas Czujesz się obrażony? Piszesz jakimś szyfrem? Dlaczego nie napiszesz jakiejś konkretnej myśli??? Wykonałeś 3 wpisy, a ja żadnego nie rozumiem… Bytność na tym forum zawdzięczam temu, że temat ten pojawił się dzięki mnie :))) @k_malecki poruszył go, gdy zmieniłem mu kolejność gatunków :) To raczej ja mogę być tu obrażony, bo lekceważysz mnie jawnie.

Chemas

@Aladyn Kiedy Ciebie lekceważę? Wytłumacz mi to konkretnie. I chciałbym też się dowiedzieć, co napisałem niezrozumiale. Bardzo bym prosił :)

Aladyn

@Chemas No kurczę, niczego nie rozumiem, co piszesz. Np.: P.S. I jeżeli ktoś uważa, że działania kogoś dla PORTALU, może niezrozumiale zapisane (dla kogoś) są szkodliwe, to już patrzę na szybki jego rozwój. O co w tej Twojej wypowiedzi się rozchodzi? Czyj rozwój? Niby mój? I właśnie w tym widzę Twoje lekceważenie mnie, że nie potrafisz napisać postu, który cokolwiek by znaczył.

Chemas

@Aladyn Na przykład ta wypowiedź
"gadzam się, na przykład właśnie rzuciłem okiem na Shreka, jakoś tak mi pierwszy do głowy przyszedł i widzę, jako pierwsze gatunki: komedia, familijny, a dopiero trzeci animowany, co się oczywiście na samej górze nie wyświetla. I tu jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo jednak komedia, nie do końca jednak. Ale na przykład Epoka lodowcowa jest pierwsze animowany, a potem przygodowy, na końcu komedia. To wszystko wymaga jakiegoś uregulowania.
Natomiast byłbym bardzo ostrożny co do kategorii krótkometrażowy. Na początku tylko jako typowy short, chyba że animowany, a takich chyba jest najwięcej, to najpierw animowany."

Coś z nią nie tak?

Chemas

@Aladyn Być może nie dotrze, bo być może jest za głupi, by to pojąć. Jak widzę obrażanie właśnie jest Twoją domeną.
Bardzo mi się ta wypowiedź nie podoba.

Aladyn

@Chemas Wybacz, ale ja tej dyskusji, zwłaszcza że jest na forum publicznym, już nie podejmuję, jak chcesz, to napisz do mnie na prive, może się pogodzimy i zostaniemy przyjaciółmi :)

Chemas

@Aladyn I to jest dobre podejście, daj mi czas :)

Proszę czekać…