Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

"Menu" to dzieło starannie przygotowane i genialnie podane - zobaczcie materiał promujący film! 0

Reżyser Mark Mylod z zespołem przedstawiają starannie przygotowany thriller Menu. Premiera w kinach już jutro, 18 listopada. Z tej okazji prezentujemy Wam nowy materiał specjalny do filmu.

Ralph Fiennes - "Menu"

Oto strasznie smaczny film, który pobudza zmysły i wywołuje ciarki na plecach. Na ekranie zabójcza mieszanka tajemnic i sekretów, wyższych sfer i aspiracji, zemsty oraz… gastronomii przyprawionej psychopatią. Kolejne sceny stopniowo zwiększają napięcie aż film osiągnie swoją temperaturę wrzenia. A wszystko okraszone nazwiskami hollywoodzkich gwiazd. Wyśmienite filmowe danie pełne emocji, napięcia i mroku.

INSPIRACJA DLA FILMU "MENU"

Kilka lat temu, podczas wizyty w norweskim Bergen, scenarzysta Will Tracy wybrał się do wytwornej restauracji na pobliskiej prywatnej wyspie:

Mam lekką klaustrofobię i kiedy usiedliśmy do jedzenia, zobaczyłem, że łódź, która nas przywiozła, odpływa. To była mała wyspa. I nagle stwierdziłem, że utknęliśmy tu na cztery godziny bez wyjścia. A co jeśli zdarzy się coś złego?

wspomina Tracy

Tracy przedstawił pomysł Sethowi Reissowi, z którym od lat pisali scenariusze, i razem stworzyli satyrę o strukturze fabularnej bazującej na daniach z menu degustacyjnego prestiżowej restauracji. Od amuse bouche do deseru, podkręcane jest napięcie i atmosfera niezwykłości przy zachowaniu autentycznych elementów branży gastronomicznej.

Scenariusz trafił w ręce producentów Adama McKaya i Betsy Koch. Satyryczny thriller wpisywał się w niedawne dokonania tej pary w Hyperobject Industries takie jak parodia na temat zmian klimatycznych Nie patrz w górę autorstwa McKaya czy mroczna komedia Fresh w reżyserii Mimi Cave.

Adam i ja zawsze szukamy ostrej satyry i niekonwencjonalnych filmów gatunkowych, a ten scenariusz miał jednego i drugiego
pod dostatkiem. Przeczytałam go i po raz pierwszy od naprawdę długiego czasu natychmiast zaczęłam od nowa. Wysłałam go Adamowi i od tego momentu zaczęliśmy pracować nad Willem i Sethem, by pozwolili nam wyprodukować ten film.

mówi Koch

Scenariusz świetnie połączył humor i kąśliwą satyrę. Był zabawny ale mroczny i w zaskakujący sposób rzucał oskarżenie na kulturę ekskluzywności. W tonie i humorze przypominał mi "Kłopoty z Harrym", który jest jednym z moich ulubionych filmów wszech czasów. Film łączy ostrą satyrę klasową z humorem, mrokiem i zdrową szczyptą absurdu. Czy to brzmi jak przepis? Przysięgam, to nie było celowe.

dodaje McKay

Anya Taylor-Joy

Satyra umożliwia operowanie w warunkach podkolorowanej rzeczywistość. To otwiera drzwi dla fikcji, choć wszystko ma logiczny sens w ramach rzeczywistości, którą tworzymy – w tym świecie wszystko z siebie wynika.

kontynuuje Reiss

Scenarzyści wysłali następnie scenariusz do Marka Myloda, którego od razu ujęły postacie i podejście do świata restauracji. Znany jako reżyser telewizyjny wyróżnionych nagrodą Emmy® seriali takich jak Gra o tron i Sukcesja, Mylod pracował m.in. nad realizacją jednego z odcinków tego drugiego serialu autorstwa Tracy’ego. Jego akcja w dużej mierze rozgrywała się podczas przyjęcia, gdzie reżyser zastosował podejście inspirowane filmem Roberta Altmana Gosford Park, które również wykorzystał w Menu.

Chcieliśmy zachować dużą ostrożność, aby z jednej strony wytknąć przywary tej branży, a z drugiej zachować głęboki szacunek dla artyzmu i ludzi w nią zaangażowanych. Kiedy zostałem zaangażowany, zanurzyłem się w tym świecie, aby uzyskać wiedzę o jego działaniu oraz poziomie zaangażowania i stresu związanego z utrzymaniem tak niezwykłego poziomu artyzmu noc w noc. Ten świat niszczy ludzi. Działają pod niewiarygodną presją.

stwierdza Mylod

Scenarzyści i Mylod wyposażyli wszystkie postacie w cechy ludzkie i emocje – nawet te, których na pierwszy rzut oka nie sposób polubi. Poniżej przypominamy Wam zwiastun filmu:

Pewna młoda para, Margot (Anya Taylor-Joy) i Tyler (Nicholas Hoult) przybywa na przybrzeżną wyspę na Pacyfiku, gdzie odwiedza ekskluzywną restaurację Hawthorn. Szef tamtejszej kuchni Julian Slowik (Ralph Fiennes) przygotował wystawne menu z kilkoma szokującymi niespodziankami…

Wśród gości znajduje się też trzech nie do końca trzeźwych startupowców: Bryce (Rob Yang), Soren (Arturo Castro) i Dave (Mark St. Cyr), starsza zamożna para stałych bywalców Hawthorna – Anne i Richard (Judith Light i Reed Birney), znana krytyczka gastronomiczna Lillian Bloom (Janet McTeer) z posłusznym jej redaktorem Tedem (Paul Adelstein), a także słynny gwiazdor filmowy w średnim wieku (John Leguizamo) w towarzystwie asystentki Felicity (Aimee Carrero). Wieczór prowadzony przez nienagannie ubrany personel z generał Elsą (Hong Chau) na czele rozwija się wraz z rosnącym napięciem przy każdym ze stołów dla gości, w miarę ujawniania tajemnic i serowania nieoczekiwanych dań. W obliczu nagłych wydarzeń, Slowik zaczyna budzić przerażenie smakoszy, gdyż staje się coraz bardziej oczywiste, że jego wyszukane menu zostanie ukoronowane szokującym finałem.

Menu w kinach od 18 listopada.

Źrodło: The Walt Disney Studios

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

john6

widziałem trafiler i podoba mi się. Ciekawa myśl przewodnia, niby coś już takiego było, ale nadal nowe i ciekawe. Sposób nagrania też przyjemny dla oka.

Proszę czekać…