"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

W Stanach dalej rządzi pies 0

Pierwszym hitem 2009 roku okazała się komedia Marley i ja, która w rankingu Box Office zwyciężyła. Przeczytaj pełną listę Box Office USA.

Pierwszy weekend 2009 roku w Amerykańskich kinach okazał się całkiem dobry dla producentów. Przychody wszystkich wyświetlanych w tym czasie filmów osiągnęły zysk w wysokości 130,1 mln $, tym samym polepszając wynik z analogicznego okresu w zeszłym roku. Czy wróży to kolejny dobry okres dla Hollywood? W pierwszym weekendzie stycznia w pierwszej dziesiątce właściwie bez zmian. Wypadła jedynie jedna produkcja – Spirit – Duch miasta, który okazuje się chyba pierwszym niewypałem roku. Zapoznaj się z rankingiem Box Office USA.
Pozycja lidera pozostała bez zmian. Sympatyczna komedia Marley i ja w drugim tygodniu wyświetlania zarobił 24,0 mln $, co spowodowało spadek przychodów o 33 %. Wynik ten na pewno satysfakcjonuje producentów, którzy dotychczas uzbierali bardzo wysokie 106,5 mln $ na swoim koncie. Jak na produkcje typowo przedgwiazdkową jest to bardzo dobry wynik. Niewielkie zmiany w liczbie kopii, na jakich można film oglądać spowodowało, iż film dalej zajmuje wysoką pozycje w rankingu najbardziej dochodowej produkcji na jedną kopie.
Dla odtwórcy głównej roli – Owena Wilsona jest to trzeci najbardziej dochodowy film w historii (po Noc w muzeum i Polowanie na druhny). Podobnie jest w wypadku Jennifer Aniston, która również musi uznać tą produkcje za jedną ze swoich najlepszych w karierze (oczywiście pod względem dochodów).

Na drugiej pozycji Opowieści na dobranoc . Adam Sandler ze swoim najnowszym filmem, co prawda nie zdobył palmy pierwszeństwa, ale trzeba przyznać, że powoli staje się murowanym aktorem do komediowych hitów kinowych. W ten weekend produkcja ta zarobiła 20,3 mln $, tym samym powiększając ogólny dochód do bardzo wysokiego poziomu: 85,3 mln $. Już po dwóch tygodniach udało się przekroczyć budżet, który był na ten film przeznaczony. Teraz już wszyscy mogą spać spokojnie i oczekiwać dalszych zysków.

Na trzeciej pozycji znalazły się Ciekawe przypadki Benjamina Buttona . Obraz ten w ciągu weekendu zarobił 18,4 mln $, co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o 31 % w porównaniu do zeszłego tygodnia. Film, który wciąż można oglądać na 2’988 kopiach po dwóch tygodniach od daty premiery zarobił 79,0 mln $. Nie jest może to jakiś wyjątkowo dobry wynik (zważywszy na 150 mln $ budżet), ale mimo wszystko należy zwrócić uwagę, iż jeśli będzie nominowany do Oscarów można spodziewać się wzrostu zainteresowania. Dlatego też nie należy ostatecznie skreślać tej produkcji.
Czwartą pozycje zajmuje Walkiria, która zarobiła 14,0 mln $. Dzieło Bryana Singer'a jak do tej pory ma na swoim koncie dobre 60,6 mln $, co jest powyżej wszystkich analiz. Widać wyraźnie, iż po pierwszych pokazach filmu gdzie został on skrytykowany zarówno przez widzów jak i znawców kina na dobre wyszło mu ponowny montaż. Być może nie uniknie się krytyki drętwego aktorstwa oraz mocnego naginania faktów, ale powiedzmy sobie szczerze Hollywoodzkie kino wojenne nigdy specjalnie nie było przywiązane do wiernego odwzorowania faktów (poza kilkoma wyjątkami). Obraz można oglądać na blisko 2’788 kopiach.

Jak przed tygodniem piątą pozycje zajmuje film pt. Jestem na tak . I tutaj nie ma specjalnie wielkich zmian, w okresie, o którym mówimy obraz ten zarobił 13,8 mln $, co oznacza spadek przychodów o niecałe 17 %. Można go oglądać na bardzo wysokiej ilości kopii: 3’434, co pewnie nieco zawyża ten wynik. Z drugiej zaś strony dosyć wysokie zyski jednostkowe mogą świadczyć, iż wciąż jest jeszcze dużo chętnych na oglądanie popisów aktorskich Jima Careya. Po trzech tygodniach od daty premiery film ma na swoim koncie 79,4 mln $.

Szóstą pozycje zajął Siedem dusz , czyli produkcja Gabriele Muccino z udziałem wychwalanego aktora Willa Smitha. Obraz ten zarobił 10 mln $, a jego łączne przychody wynoszą 60,0 mln $. Trzeba przyznać, iż jak na taką produkcję jest to wynik całkiem przyzwoity, być może napędzany przez fanów genialnego aktora. Siedem dusz można oglądać na blisko 2’758 kopiach, przez co zysk jednostkowy jest dosyć słaby. Mimo tego wszystkiego należy wspomnieć, że produkcja ta już zwróciła swoje koszty i to tylko poprzez wyświetlanie w Stanach. Jak będzie w reszcie świata zobaczymy.

Na siódmej pozycji jak przed tygodniem Dzielny Despero . Animacja rodem z Wlk. Brytanii przy koprodukcji z USA radzi sobie bardzo dobrze. Trzeba powiedzieć, iż było to zaskoczenie dla wszystkich obserwatorów kinowego rynku w tym kraju, którzy raczej nie spodziewali się takich wyników. W ciągu weekendu film zarobił 7,0 mln $, a spadek przychodów wyniósł ledwie 21 %. Łącznie na koncie producentów jest 43,7 mln $, co jest o około 17 mln $ mniej niż wynoszą koszty produkcji. Ale jeśli dalej utrzyma się takie tempo to przy dodaniu zysków z innych rynków o osiągnięcie zysku można być spokojnym.

Ósma pozycja i wreszcie jakaś zmiana. Na to, bowiem miejsce awansował film Wątpliwość, który jest wymieniany jako czarny koń w wyścigu po nominacje Oscarowe. Produkcja Miramaxu w weekend przyniosła zysk w wysokości 5,0 mln $, a spadek przychodów wyniósł zaledwie 5 %. Obraz w Stanach można oglądać już od 4 tygodni, co świadczy o tym, iż jest coraz większe zainteresowanie tą produkcję. Łączne przychody wyniosły 18,7 mln $, co jest bardzo dobrym wynikiem tym bardziej, iż film nie jest wyświetlany w wielkiej ilości (obecnie to zaledwie 1’278 kopii).

Na dziewiątą pozycję spadła produkcja Scotta Derricksona pt. Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia . Film ten zarobił 4,8 mln $, a spadek przychodów w porównaniu do zeszłego tygodnia wyniósł 37 %. Obraz, którego głównym gwiazdorem jest Keanu Reeves zapowiadany był jako ogromny hit, ale nie stał się takim. Być może ze względu na dosyć wysoką konkurencje ze strony innych produkcji a może na znużenie widzów odgrzewaniem, co raz to kolejnych produkcji. Łącznie przychody producentów wynoszą 74,3 mln $, po 4 tygodniach od dnia premiery.

Kadr z filmu Marley i ja 2008Kadr z filmu Marley i ja 2008 Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona 2008 Kadr z filmu Jestem na Tak 2008Kadr z filmu Jestem na Tak 2008 Kadr z filmu Wątpliwość 2008Kadr z filmu Wątpliwość 2008

Ostatnie miejsce na naszym rankingu zajmuje Slumdog. Milioner z ulicy, który jest pokazywany w stosunkowo małej ilości kin (zaledwie 612 kopii). Obraz ten zdobywa coraz większą popularność tym samym uzyskując weekendowy przychód na poziomie 4,8 mln $. Jest to bardzo dobry wynik, bowiem po 8 tygodniach (prawie 2 miesiące temu nastąpiła premiera) na jej koncie znajduje się wysokie 28,7 mln $. Warto przy okazji tego filmu wspomnieć, iż to jest jedyna produkcja, której przychody w porównaniu do zeszłego tygodnia wzrosły.

Kadr z filmu Slumdog - Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog - Milioner z ulicy 2008

W przyszłym tygodniu na ekranach Amerykańskich kin zadebiutuje komedia Ślubne wojny, horror Nienarodzony oraz dramat Not Easily Broken. Do szerszej dystrybucji trafi wreszcie najnowsza produkcja Clinta Eastwooda Gran Torino. Jednocześnie w ograniczonej dystrybucji ma pojawić się skrócona wersja filmu Stevena Soderbergha Che.

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 1 Marley i ja 24,0 mln $ - 33,9

3 505

106,5 mln $ 2
2 2 Opowieści na dobranoc 20,3 mln $ - 26,0

3 684

85,3 mln $ 2
3 3 Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

18,4 mln $ - 31,5

2 988

79,0 mln $ 2
4 4 Walkiria 14,0 mln $ - 33,2

2 778

60,6 mln $ 2
5 5 Jestem na tak 13,8 mln $ - 16,9

3 434

79,4 mln $ 3
6 6 Siedem dusz 10,0 mln $ - 24,3

2 758

60,0 mln $ 3
7 7 Dzielny Despero

7,0 mln $ - 21,4

3 091

43,7 mln $ 3
8 10 Wątpliwość 5,0 mln $ - 5,8

1 287

18,7 mln $ 4
9 9 Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia

4,8 mln $ - 37,0

2 337

74,3 mln $ 4
10 13 Slumdog. Milioner z ulicy 4,7 mln $ + 10,9

612

28,8 mln $ 8
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…