Głód 2008

Hunger

Jest rok 1981. Angielska służba więzienna zawzięcie pracuje na wizerunek kata. Przetrzymywanych w swoim więzieniu bojowników IRA metodycznie odziera z człowieczeństwa. Torturują ich na zmianę: raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Nadzy, skatowani więźniowie ćwiczą w sobie "postawę wyprostowaną": protestują,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Michael Fassbender
jako Bobby Sands
Stuart Graham
jako Ray Lohan
Liam Cunningham
jako Ojciec Dominic Moran
Laine Megaw
jako Żona Lohana
Brian Milligan
jako Davey Gillen
Liam McMahon
jako Gerry Campbell
Karen Hassan
jako Przyjaciółka Lohana
Frank McCusker
jako Komendant
Lalor Roddy
jako William
Helen Madden
jako Pani Sands
Des McAleer
jako Pan Sands
Geoff Gatt
jako Brodaty mężczyzna

Jest rok 1981. Angielska służba więzienna zawzięcie pracuje na wizerunek kata. Przetrzymywanych w swoim więzieniu bojowników IRA metodycznie odziera z człowieczeństwa. Torturują ich na zmianę: raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Nadzy, skatowani więźniowie ćwiczą w sobie "postawę wyprostowaną": protestują, odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę, ostatecznie decydują się na głodówkę. Jej pierwszą ofiarą będzie Bobby Sands. Hsi_Nao

Gatunek
Dramat, Biograficzny
Słowa kluczowe
morderstwo, brutalność policji, lekarz, więzień zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2010-01-08 (kino), 2008-05-15 (świat)
Dystrybutor
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Wytwórnia
Film4
Blast! Films
Channel Four Film zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Irlandia
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
96 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Michael Fassbender schudł do roli więźnia Bobby'ego Sandsa 14 kilogramów. Jego codzienna dieta to owoce, odrobina orzechów i puszka sardynek. zobacz więcej

Komentarze do filmu 9
JakubWyklety 7

"Dzięki rozwojowi nauki i edukacji, jak twierdzi kognitywista Steven Pinker, staliśmy się mniej okrutni i wojowniczy".

simonperch 8

McQueen debiutuje mocnym filmem o człowieku który poświęca się dla idei. Niesamowity Fassbender pokazał cały swój warsztat. 20 minutowa scena dialogu powala.

z_krainy_czarow 5

Ciężko ocenić (spojler) – Obejrzałam ten film wczoraj i muszę przyznać, że ciężko mi go ocenić.
Jeśli chodzi o przedstawienie gehenny głównego bohatera, realiów jego życia w więzieniu, efektów strajku, wpierw "koc" oraz " bez mycia", a następnie głodowego (choć ten ostatni pokazany był najkrócej i z tego powodu tytuł filmu powinien być inny) to jest to obraz przejmujący i zasługujący na wysoką notę.
Z drugiej strony w filmie nie przedstawiono ani stanowiska rządu brytyjskiego oraz opinii publicznej odnośnie strajków, ani reakcji bliskich na aresztowania, ani (co chyba najważniejsze) za jakie przewinienia ci ludzie zostali skazani na więzienie. Z tego powodu film ten staje się obrazem skierowanym do wąskiego grona odbiorców zaznajomionych z historią oraz działalnością IRA. Bez tej wiedzy film zdaje się być jedynie "anemicznie" przedstawioną historią upodlenia jednostki ludzkiej z niezwykle przeciąganymi scenami, które co prawda mają w filmie wielkie znaczenie, ale jednocześnie sprawiają wrażenie jakby były niepotrzebnie celebrowane przez reżysera. Do takich scen zaliczyć można chociażby moment sprzątania korytarza czy oglądanie jednej z cel. Do tego dochodzą wszechobecne fekalia oraz babranie się w zgniłym jedzeniu.To sprawia, że oceniłabym ten film bardzo nisko.
Toteż, podsumowując dobre i złe strony, dam mu po prostu 5/10

TCksp 8

Bardzo dobry – Dobre brytyjskie kino, do tego oparte na faktach. Warto zobaczyć!

zvirus 7

Dobry znak – Witam,

Z natury nie jestem kinomaniakiem ale skusiłem się i właśnie oglądałem ten film jako mieszkaniec Irlandii Północnej. Bardzo odważny , powstał 10 lat po porozumieniu wielkopiątkowym. Nie polecam go widzom wrażliwym ["Pasja" Gibsona, to softcore przy tym dziele] B. refleksyjny i smutny film. Na projekcji byłem ja z żoną i 2 osoby tutejsze. Piła V jest b. interesująca dla północnych irlandczyków[Brytyjczyków]… Niestety temat jest i myślę, że pozostanie drażliwy.
Czudi zvirus 7

Domyślam się, że drażliwy. Podczas rozmowy z Irlandczykiem z Corku stwierdziłem, że Irl Płn to GB – wkurzył się
To niby ich ziemia, a rządzą Anglicy. Po ok 400 okupacji odzyskali wolność, ale została im tylko duma – stracili język, gospodarczo byli w ruinie. Polacy za sto lat nie lubią Niemców i Rosjan

makowka4 zvirus

Witam. Czy ktoś może wie, gdzie znajdę napisy do tego filmu? Nigdzie nie mogę znaleźć polskiego tłumaczenia, a bardzo chciałabym ten film, wydaje się ciekawy… z góry będę wdzięczna za pomoc:)

mysza_007 zvirus

nie ma jeszcze napisów do tego filmu….

Czudi zvirus 7

Mogę coś zdradzić…
Każda chwila trwa tu niezwykle długo: patrząc się w ekran czułem niesamowicie spowolniony upływ czasu – tak chyba ma być. Cierpienie, walka, fizyczność umierania jest dosłowna, nie ma półśrodków, a przez to siła oddziaływania jest duża.
Sens takiej formy strajku zawsze pozostanie dyskusyjny. Dialog z księdzem wiele wyjaśnia, ale też nie jest jednoznaczny; wiele argumentów księdza jest słusznych. Jednak w tej walce chodziło o czyn, a na podjęcie decyzji i wzięcie jej konsekwencji miał odwagę właśnie Bobby. W mojej ocenie postawa Sandsa jest taka typowo Polska – heroizm wobec, często przegranej, sprawy.

Muszę przyznać, że film ciężko polecić. Cechuje go minimalizm, długie ujęcia, dosłowność w ukazanie gehenny umierającego. Jednak największym minusem dla kogoś znad Wisły może być brak wiedzy o tamtym konflikcie, a w samym filmie szerszy kontekst strajku jest słabo wyjaśniony. Ot, trzeba coś o tym przeczytać…

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Czudi
98 punktów
wj4z
60 punktów
jacks
46 punktów
Hsi_Nao
44 punkty
Czejen71
18 punktów
Redox
10 punktów
A_Biel
5 punktów
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…