Rozstanie 2011

Jodaeiye Nader az Simin

Film opowiada historię Nadera (Peyman Moaadi) i Simin (Leila Hatami), zamożnej pary, która decyduje się na rozstanie. Chcą opuścić Iran wraz z ich córką, Termeh (Sarina Farhadi). Mają już załatwione wszystkie formalności, jednak Nader wciąż ma wątpliwości co do wyjazdu. Musiałby bowiem zostawić chorego na Alzheimera ojca… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 13 nagród, 6 nominacji i 2 udział w konkursie zobacz więcej
Peyman Moaadi
jako Nader
Leila Hatami
jako Simin
Sareh Bayat
jako Razieh
Shahab Hosseini
jako Hodjat
Sarina Farhadi
jako Termeh
Merila Zare'i
jako Pani Ghahraii
Ali-Asghar Shahbazi
jako Ojciec Nadera
Babak Karimi
jako Sędzia
Kimia Hosseini
jako Somayeh
Shirin Yazdanbakhsh
jako Matka Simin

Film opowiada historię Nadera (Peyman Moaadi) i Simin (Leila Hatami), zamożnej pary, która decyduje się na rozstanie. Chcą opuścić Iran wraz z ich córką, Termeh (Sarina Farhadi). Mają już załatwione wszystkie formalności, jednak Nader wciąż ma wątpliwości co do wyjazdu. Musiałby bowiem zostawić chorego na Alzheimera ojca (Ali-Asghar Shahbazi)... Redox

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
ciąża, relacja ojciec-syn, relacja mąż-żona, islam zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2011-10-07 (kino), 2011-02-15 (świat), 2012-02-24 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Asghar Farhadi
Kraj produkcji
Iran
Inne tytuły
Nader i Simin. Separacja (Polska)
جدایی نادر از سیمین (Iran) (tytuł oryginalny)
Nader and Simin, a Separation (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
123 minut
Wiadomości 8
Ewa Drab krytyk

Mimo zakorzenienia pokazywanej historii w konkretnej kulturze, „Rozstanie” nie odstrasza hermetyzmem. Podobnie jak poprzedni film Farhadiego „Co wiesz o Elly?” uniwersalnie porywa i zastanawia. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 4
grzesiulek1983 10

Polecam gorąco – "W ciemności" nie ma się czego wstydzić że nie dostali Oscara. "Rozstanie" to film niezwykły z kilku powodów które są uzależnione od tego gdzie widz żyję. Czekam by móc go znów oglądnąć kilka kolejnych razów i przeanalizować pod każdym kątem… Już dawno żaden film mnie tak nie wciągnął….

juskowiak 7

Bardzo dobry, ale – nie arcydzieło. Moim zdaniem te nieprawdopodobnie pochlebne opinie, coś w deseń "najlepszy film tego wieku", są nieporozumieniem. Film zebrał znakomite recenzje i był przez wszystkich chwalony. Stąd liczyłem na wybitne dzielo. Otrzymałem bardzo dobry produkt, jednak jestem nieco rozczarowany.
Spdziewałem się bardziej złożonej historii. Ta wydaje się błaha i prosta. Męczyłem się przez pierwszy kwadrans,potem ogladalem z zainteresowaniem i przyjemnościa. Świetnie wypadło małżeństwo Simin i Nader. Aktorzy wypadli bardzo autentycznie, do tego ta pani jest przepiękną kobietą.

Spojlery

Siłą tej produkcji jest przedstawianie widzom spoza Iranu realiów życia i obyczajowości tego kraju. Wiele do myśleniadala mi scena, w ktorej opiekunka dzwoni do kapłana (?), żeby spytać, czy dopuszczalne jest rozebranie chorego mężczyzny. Tak jak wspomnial przedmówca, rzuca sie w oczy funkcjjonowanie sądów. Dla mnie najwiekszym zdziwieniem było to, że Irańczycy nie żyja wcale duzo gorzej od pprzecietnych Polaków. Powołam się chocby na kwestie aut, ktore pojawiają się w filmie. Nie sa wcale gorsze, od tych którymi my jezdzimy. Do tejpory Iran kojarzył mi się z ich kontrowersyjnym prezydentem, który szykuje się wlasnie do wojny z Izraelem. Film sprawił, ze nie bede patrzył na to państwo juz tylko jak na "siedlisko oszołomów".

Co do oscarów, to az dwie nominacje i olbrzymi szum medialny, zawdziecza ten film chyba temu, że wywodzi się… z Iranu. Akademia chyba chciala dac wszystkim coś do zrozumienia….

7/10

miodzik 9

E tam jakiś oscar… – Ten film zachwyca znakomitym aktorstwem, pierwszorzędnym scenariuszem (niejeden hollywoodzki grafoman mógłby się wiele nauczyć), wspaniałą dramaturgią, niebanalną (szczególnie dla nas, Europejczyków) historią opowiedzianą bez zbędnego moralizatorstwa (widz sam musi wyciągać wnioski na bieżąco – żadnego podpowiadania), ale ma też właśnie dla nas – ludzi zachodniej cywilizacji – kapitalne znaczenie w poznaniu i zrozumieniu czym jest tak naprawdę kultura muzułmańska, a szczególnie ta wszechobecna w Iranie.

== MOŻLIWE SPOILERY =====

Czy ktoś zauważył jak głęboko musi być zakorzeniona w kulturze (i w psychice Irańczyka) ta obsesja związana ze sferą intymną, skoro nawet chory na Alzheimera staruszek, który już mało co kojarzy, trzyma się kurczowo swoich portek od piżamy nie pozwalając synowi sprawdzić obrażeń po wypadku, tylko dlatego, że w pobliżu jest wnuczka! Albo scena kiedy w pośpiechu Simin przede wszystkim myśli o tym, żeby założyć chustkę na głowę, mimo, że w pobliżu dzieją się rzeczy nieporównywalnie (dla nas) istotniejsze, nie cierpiące zwłoki – nie, najważniejsza jest chustka, bo słychać już jak zbliża się mężczyzna. Albo te ciągłe (wręcz można odnieść wrażenie, że pełne hipokryzji) jak się pani miewa?, dobrze się pani dzisiaj miewa? itp. podczas gdy stosunek do kobiet mają tak archaiczny i grubiański, że niejedna feministka przestałaby wojować o rzekomo gorsze prawa kobiet u nas, gdyby musiała tam pomieszkać choć przez rok.

Kolejny temat to wymiar sprawiedliwości – jeden człowiek jest sędzią, adwokatem, prokuratorem i śledczym. Fakt przeprowadza cały "proces" w 3 dni (w sumie to nawet dwa naraz, tylko się strony z poszkodowanych na oskarżonych zmieniają), przesłuchuje przy otwartych drzwiach, po świadka wysyła oskarżonego, po czym pyta świadka co mu oskarżony powiedział po drodze – jednym słowem nie do pojęcia dla nas. A jednak to codzienność w Iranie.

==== PO SPOILERACH ====

Tych "smaczków" można by tu jeszcze wiele przytoczyć, ale nie będę wszystkiego zdradzał – polecam obejrzeć w spokoju i wziąć pod rozwagę – takie kino nie często się trafia, a potrafi zaskoczyć totalnie – nawet takiego starego "globtrotuara" jak ja :)

i_darek1x 5

Średni ! – Dosyć solidnie zrobiony film z dobrą obsadą … Co prawda miałem większe oczekiwania ale nie jest zły ,dobrze się ogląda!

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Redox
44 pkt.
2
jacks
28 pkt.
3
Beznickowy
22 pkt.
4
Czechu
20 pkt.
6
ferhin2
6 pkt.
8
Lamper
4 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…