Filmy Iran

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Iran. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

30 gramów

W mieście jest bardzo dużo narkomanów. Wielu z nich to bezdomni. Sytuacja jest kryzysowa. Policjanci, których wciąż jest za mało, są przepracowani i sfrustrowani. Często działają na granicy prawa. Samad, członek policyjnej grupy antynarkotykowej poszukuje króla narkotyków, Nassera Khakzada. Kiedy zaczynał pracę w policji, statystyki podawały, że uzależnionych od narkotyków jest około miliona osób. Po latach wyłapywania dilerów, aresztowań i wykonanych kar śmierci, liczba ta… wzrosła do 6,5 miliona. Wygląda na to, że nawet kara śmierci, jaka czeka za handel narkotykami, nie jest wystarczającą przestrogą.

Rozstanie 7.4

Film opowiada historię Nadera (Peyman Moaadi) i Simin (Leila Hatami), zamożnej pary, która decyduje się na rozstanie. Chcą opuścić Iran wraz z ich córką, Termeh (Sarina Farhadi). Mają już załatwione wszystkie formalności, jednak Nader wciąż ma wątpliwości co do wyjazdu. Musiałby bowiem zostawić chorego na Alzheimera ojca (Ali-Asghar Shahbazi)...

Klient 6.8

Zmuszeni do opuszczenia swojego mieszkania w centrum Teheranu z powodu poważnych prac zagrażających budynkowi, Emad (Shahab Hosseini) i Rana (Taraneh Alidoosti) przenoszą się do nowego domu. Incydent związany z byłym lokatorem zmieni życie młodej pary.


Pożegnanie

Opowieść o kobiecie żyjącej w Iranie, kraju w którym kobiety bez mężczyzn traktowane są jak duchy, same nie mogą nawet zameldować się w hotelu, nie mówiąc o czerpaniu przyjemności z życia. Noora się jednak nie poddaje i wciąż stara się walczyć z biurokratycznym reżimem o samorealizację jako kobieta, prawnik, żona bez męża przy boku, gdyż ten musi się ukrywać.

Uczciwy człowiek

Na twoim miejscu żyłbym w zgodzie ze swoim sąsiadem – słyszy główny bohater Reza, ale dla niego jest już za późno. Pobił Abbasa, który na zlecenie pewnej korporacji prawdopodobnie zatruł hodowane przez Rezę ryby. Teraz mężczyzna twierdzi w sądzie, że w bójce złamano mu rękę. Reza, mąż dyrektorki szkoły i ojciec marzącego o Xboksie Sahanda, będzie musiał walczyć ze skorumpowaną machiną administracyjną. Ale do kogo wnieść skargę? W irańskiej matni na każdym progu stoi urzędnik, a każdemu urzędnikowi trzeba zapłacić, by ustąpił miejsca. Kafkowski mat. Film Rasoulofa przybiera więc formę ciągu spotkań testujących cierpliwość petenta, odreagowującego je dopiero, gdy zanurzy się po nos w mlecznej wodzie. W sytuacji gdy każdy akt oporu odbija się na rodzinie, Reza będzie musiał się ugiąć bądź przenieść grę na wyższy poziom. Ponieważ – jak mówi jego siostra – która próbuje utrzymać się z tłumaczeń i wyciągnąć męża z więzienia: w tym kraju albo uciskasz, albo jesteś uciskany.

O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu 6.3

Kiedy w zepsutym do szpiku kości Bad City piękna i samotna wampirzyca spotyka jedynego uczciwego mężczyznę w mieście, staje się jasne, że nic już nigdy nie będzie takie samo. Ale czy w miejscu, gdzie przestępczość, narkotyki i prostytucja są na porządku dziennym, może narodzić się prawdziwa miłość? I czy szlachetna krwiopijczyni, która nocami na deskorolce w tradycyjnym irańskim czadorze wymierza sprawiedliwość w zdegenerowanym mieście, odnajdzie szczęście u boku przystojnego śmiertelnika?

Wejście Smoka!

Styczeń 1965 roku. Detektyw Hafizi otrzymuje sprawę, która zmieni całe jego życie. Ma zbadać tajemnicze samobójstwo skazanego, który osadzony był w więzieniu na środku pustyni. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miejsce jego osadzenia znajdowało się na starym cmentarzu, na którym co jakiś czas trzęsie się ziemia. Kiedy inspektor pojawia się na miejscu, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Razem z geologiem i dźwiękowcem próbują rozwikłać tajemnicę przeklętej – według miejscowych – ziemi. 50 lat później wszystkie dowody wraz taśmami z przesłuchań z samozwańczej wyprawy naukowej znajdują się w pudle, którego zawartość świadczy o tym, że detektyw i jego koledzy zostali aresztowani…

Kudłata historia

Trzech fryzjerów o różnych gustach, każdy z nich zakręcony na punkcie własnych zainteresowań: Danesh zakochany w kinie i znanej aktorce Homie, Khan - w filmie „Casablanca” i certyfikacie swojego zakładu fryzjerskiego, Shapoor - odda wszystko za puszkę tuńczyka i politykę. Atmosfera w ich mieście staje się uciążliwa. Co jakiś czas w pobliżu morza znajdowane są zwłoki kolejnych kobiet. Wszystkie mają ogolone głowy. Jak mówi inspektor Kiani – nie wygląda to dobrze.

Co wiesz o Elly? 6.8

Po wielu latach życia w Niemczech Ahmad wybiera się z wizytą do Iranu. Jego znajomi z czasów studenckich postanawiają zorganizować trzydniowy wypad nad Morze Kaspijskie. Jedna z dziewczyn, radosna Sepideh, bierze organizację w swoje ręce. Nie informując przyjaciół zaprasza Elly, opiekunkę córki ze żłobka. Ahmad, który właśnie zakończył nieudane małżeństwo z Niemką, chciałby związać się na stałe z Iranką. Jego przyjaciele powoli uzmysławiają sobie, dlaczego Sepideh zaprosiła Elly. Wszyscy po kolei wychwalają jej zalety. Drugiego dnia wydarza się coś, co prowadzi do zniknięcia Elly. Radosna atmosfera ulatuje, gdy przyjaciele starają się zrozumieć, jak i dlaczego zniknęła.

Dzieci niebios 7.7

Czy może być coś gorszego niż zgubienie bucików siostry, które mieliśmy odebrać od szewca? NIE! Przekonuje się o tym mały chłopiec. Wie, że ojca nie stać na nowe buciki i postanawiają z siostrą zachować to w tajemnicy. Ale w czymś trzeba chodzić do szkoły, a jedyne buty to te, w których chodzi Ali. Postanawiają nosić je razem - najpierw siostra do szkoły, a później on. Zdarza się jednak, że Ali spóźnia się do szkoły, co grozi mu wyrzuceniem i przyprowadzeniem ojca. Do tego nie może dojść, bo wszystko by się wydało. Jedynym ratunkiem jest zdobycie trzeciego miejsca w zawodach, gdzie nagrodą są buty.

Słowa kluczowe