THX 1138 1971

Przyszłość. Światem rządzą komputery, ludzie są przez nie kontrolowani, a emocje są eliminowane za pomocą odpowiednich leków. Bohater o imieniu THX 1138 sprzeciwia się systemowi i postanawia uciec z tego świata.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Robert Duvall
jako THX 1138
Donald Pleasence
jako SEN 5241
Don Pedro Colley
jako SRT, hologram
Maggie McOmie
jako LUH 3417
Ian Wolfe
jako PTO, stary więzień
Marshall Efron
jako TWA, więzień
Sid Haig
jako NCH, więzień
John Pearce
jako DWY, więzień
Irene Cagen
jako IMM, więzień
Gary Alan Marsh
jako CAM, więzień
John Rigg
jako Operator komputera

Debiut reżyserski dwudziestopięcioletniego wówczas George'a Lucasa. W odległej przyszłości ludzie są zuniformizowani, sprowadzeni do roli robotów i poddani ścisłej kontroli. Wszelkie przejawy niezdyscyplinowania tępi się bezlitośnie. W świecie, gdzie nie wolno mieć imion, dwoje ludzi usiłuje pokochać się zakazaną miłością... Anonimowy

Gatunek
Dramat, Sci-Fi
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1971-03-11 (świat), 2004-09-17 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
THX-1138 (USA) (alternatywna pisownia)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
86 min./ wer. reż.: 88 minut
Budżet
777 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 6
PoppinTom 7

Utopijny zamknięty i sterylny świat, permanentna inwigilacja, kontrola podstawowych sfer życia przez aparat, skrojony na potrzeby twór ideologiczny

bizarre 4

4/10 – Ten film broni się właściwie tylko swoim świetnym, sterylnym klimatem. Całkowita biel, identycznie ubrani ludzie, pełno maszyn i komputerów, zero emocji itp. Fabuła koncentruje się na tym, że główny bohater buntuje się i chce uciec z tego świata. Niby nic odkrywczego, nic nadzwyczajnego, ale miało to swój potencjał.
Miało, ale zostało zmarnowane przez pseudonaukowy bełkot, przewidywalność akcji, brak charyzmy u każdej z postaci (w sumie tak miało być, ale przez to nie da się zaangażować w oglądanie) – wszystko to powoduje, że "THX 1138" jest po prostu nudny. Za to zmarnowanie potencjału należy chyba winić Lucasa, bo punkt wyjściowy filmu dawał naprawdę spore nadzieje na dobry seans.
Całokształt daje wrażenie jakby miał powstać film w założeniu ponadczasowy, ale niestety nic nie poszło tak jak powinno pójść.

o1o6

Dla mnie … – Dla mnie także rewelacja. Klimat zbudowany nie przez efekty specjalne daje do myślenia. Widać skąd niektóre elementy do swych filmów zapożyczyli bracia Wachowscy czy też twórcy ,,Equilibrum". Gorąco polecam

Darth_Artur 7

Opinia, 7/10. – Zacznę może trochę głupio, ale za dużo w tym filmie cyferek, numerków i w ogóle liczb. Wiem czemu tak jest i jaki to ma sens, ale nie wyszło to szczególnie dobrze. Dialogi przez to są totalnie bez sensu, taki techniczny bełkot, który nic nie wnosi, bo nic nie znaczy. Film generalnie dopiero gdzieś od połowy jest ciekawy, kiedy zaczyna się coś dziać. Wcześniej jest po prostu przedstawianie świata – fakt dość ciekawa wizja (co prawda się z nią nie zgadzam, ale po to powstał film, żebym ja się mógł nie zgodzić:-p) jednak jest to jakieś takie przy nudnawe.

Co w filmie jest dobre to gra aktorska i w pewnym sensie scenografia. Dla mnie 7/10.

W ogóle tak poza wszystkim, to ten film i tu w pewnym sensie SPOILER, jest prawie taki sam jak seksmisja, tylko nie ma tyle kobiet:-p Jestem ciekaw czy nasi się inspirowali THXem tworząc seksmisję.

Anonimowy

Rewelacja!!!! – Rewelacyjny film!! Przerażająca wizja przyszłości, efektowna i przygnębiająca, warstwa wizualna!! Ostre ostrzeżenie przed uprzedmiotowieniem człowieka przez współczesną cywilizację. Wyraźne nawiązanie do twórczości George Orwella. Dla miłośników gatunku pozycja obowiązkowa. Choć film ma aż 37 lat jest naprawdę wybitnym dziełem, który porusza. Jak dla mnie ten film jest nieśmiertelny. THX 1138 powstał w oparciu o poprzedni film Lucasa – Elektroniczny labirynt THX 1138 4EB (krótkometrażowy film science-fiction George’a Lucasa z 1967 roku). Nakręcił ten film jeszcze za czasów studenckich, podczas nauki na University of Southern California w Los Angeles. Film stał się inspiracją do stworzenia cztery lata później pełnometrażowego odpowiednika THX 1138.

Właśnie się zaczął na TCM… zwiększaj produktywność, zwiększaj efektywność… ta wizja reżysera, scenarzysty świetnie się komponuje w teraźniejsze czasy.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Arteq
25 punktów
jacks
24 punkty
piotrek681
20 punktów
Hsi_Nao
15 punktów
bizarre
6 punktów
Czudi
5 punktów
tadeusz70
4 punkty
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…