Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1971 roku.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Akcja dzieje się jednego dnia, oczywiście w poniedziałek, w Warszawie. Dzień który przynosi bohaterom filmu tylko pecha. A postacie przewijający się w kadrze, to ludzie o skrajnie różnych profesjach, ale ich losy tego dnia się spójnie zazębiają, a to głównie za sprawą delegata gminnej spółdzielni desperacko poszukującego treblinek do kombajnu. Poszczególne historie ukazują absurdalność czasów PRL-u
Młody, zaledwie 15-letni chłopiec przebywa na niewielkiej wyspie u wybrzeży Anglii. Jest rok 1942, trwa II wojna światowa. Chłopak spotyka tu starszą od siebie o siedem lat kobietę. To młoda mężatka, właśnie ona staje się jego pierwszą nauczycielką gry miłosnej. Pierwsze doświadczenia nie pozostają bez wpływu na psychikę chłopca.
David (Dustin Hoffman) wraca w rodzinne strony wraz ze swoją żoną. Pewnego dnia na kobietę napada jeden z mieszkańców i ją gwałci. Czy skromny naukowiec poradzi sobie z tą sytuacją?
Bohater, Gustaw Aschenbach jest kompozytorem (w noweli pisarzem), którego utwory ujawniają wytworne samoopanowanie, znamienne piętno mistrzostwa. Wiedziony tajemniczą siłą porzuca uporządkowany i perfekcyjnie zbudowany świat, by wyruszyć w podróż. Wędrówka Aschenbacha ma znaczenie inicjacyjne, jest metafizyczną wyprawą w głąb sacrum, ku śmierci. Rola inicjacji jest zawsze ta sama - symbole wędrowania, próby inicjacyjne mają zbudować naszą wewnętrzną ontologię, dostarczyć wiedzy o świecie i sobie samym. Kompozytor przybywa do Wenecji, która jest miastem i nie jest jednocześnie, lądem stałym i morzem. To miejsce doskonałe dla rytuałów inicjacyjnych - medialne i niejednoznaczne. Każdy taki rytuał zakłada obecność opiekunów - mediatorów. Tadzio, boski chłopiec będzie towarzyszem ostatniej drogi Aschenbacha. Namiętność do miasta i mitycznego przewodnika, Psychopomposa wyznacza trudy ostatniej wędrówki. Tadzio skupia w sobie apollińską harmonię i dionizyjską zmysłowość. Prowokuje do dyskusji o pięknie. Wiedza, jaką uzyska bohater filmu podczas ostatniej wędrówki mówi, iż piękno nie musi być owocem naszej pracy, piękno może się rodzić spontanicznie, bez naszego udziału. Ma rację Alicja Helman, gdy mówi, że wokół antynomii piękna zorganizowany jest konflikt i noweli i filmu. Wiedza, którą uzyska w drodze inicjacyjnej Aschenbach to tragedia mistrza, który sądził inaczej. Aschenbach z pomocą boskiego dziecka podjął drogę ku pełni, a świat z respektem przyjął wiadomość o jego śmierci.
Historia Bobby'ego (Al Pacino), młodego cwaniaczka z Nowego Jorku, oraz Helen (Kitty Winn), bezdomnej dziewczyny z tego samego miasta. Ich ścieżki przecinają się w jednym z nowojorskich parków, gdzie uzależniają się od narkotyków. Po pewnym czasie rodzi się między nimi uczucie...
Bartek Sokołowski jest młodym pracownikiem spółdzielni produkującej znaki drogowe. Mieszka w miejscowości pod Łodzią i nagle dostaje wyjazd służbowy do Kudowy. Tam poznaje piękną laborantkę Kasię, jednak będąc napastliwym zaprzepaszcza szansę bycia z nią.
Anna i Lore, dwie nastolatki uczęszczające do klasztornej szkoły, zaczynają interesować się swoja cielesnością i przyjemnościami z tym związanymi. Po lekturze lubieżnych powieści chcą oddać się szatanowi i pławić się w perwersjach. Nadarza się ku temu okazja ...
Kowalsky - były kierowca rajdowy, obecnie dostawca samochodów- zakłada się z Jake'em , o to, iż uda mu się dowieść zamówionego Dodge'a Challengera na miejsce przeznaczenia w ciągu 15 godzin. Problem w tym, że od San Francisco dzieli go aż 1200 mil. Nie bacząc na przepisy mężczyzna próbuje dotrzeć do celu na czas. W pościg za nim rusza jednak policja.
Ekscentryczny właściciel fabryki czekolady ogłasza niecodzienny konkurs. Zadaniem uczestników jest znalezienie Złotych Kuponów, które są ukryte w wybranych batonach. Nagrodą będzie niezwykła wycieczka do słodkiej krainy czarów.