Faraon 1966

Ekranizacja powieści Bolesława Prusa należy do największych przedsięwzięć polskiej kinematografii. Historyczny fresk z dziejów starożytnego Egiptu opowiada o losach młodego faraona – Ramzesa XIII. To opowieść o jego drodze do tronu, walce o władzę z kapłanem Herhorem i nieszczęśliwej miłości do Żydówki, Sary.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 4 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jerzy Zelnik
jako Lykon
Wiesława Mazurkiewicz
jako Królowa Nikotris, matka Ramzesa XIII
Barbara Brylska
jako Kama, kapłanka fenicka, nałożnica Ramzesa
Krystyna Mikołajewska
jako Sara, nałożnica Ramzesa, matka jego syna
Ewa Krzyżewska
jako Hebron
Piotr Pawłowski
jako Herhor
Leszek Herdegen
jako Pentuer
Stanisław Milski
jako Arcykapłan Mefres
Kazimierz Opaliński
jako Beroes, prorok chaldejski
Mieczysław Voit
jako Kapłan Samentu
Alfred Łodziński
jako Hiram, książę Tyru, przewodniczący Rady Fenickiej
Andrzej Girtler
jako Ramzes XII, ojciec Ramzesa XIII

Fabuła

Ekranizacja powieści Bolesława Prusa należy do największych przedsięwzięć polskiej kinematografii. Historyczny fresk z dziejów starożytnego Egiptu opowiada o losach młodego faraona – Ramzesa XIII. To opowieść o jego drodze do tronu, walce o władzę z kapłanem Herhorem i nieszczęśliwej miłości do Żydówki, Sary. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
armia, żołnierz, niewolnik, samobójstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1966-03-11 (kino), 1966-03-11 (świat)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Pharaoh
Czas trwania
184 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 2

bizarre 2015-03-06 7

7.5/10 – GENIALNY KLIMAT!
Z polskimi filmami historycznymi najczęściej jest tak, że uginają się pod ciężarem patosu i nie dają rady ani pod względem widowiska, ani pod względem dramaturgii – to takie nadmuchane patriotyczne balony.
"Faraon" jest inny z racji tematu jaki porusza, to uniwersalna opowieść o trudnościach władzy, która jest przepełniona dostojeństwem, ale pozbawiona zbędnego patosu.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak Jerzy Kawalerowicz poprowadził i opanował cały projekt. Świetna robota scenografów, kostiumografów, charakteryzatorów i wszystkich innych, którzy zadbali o warstwę wizualną filmu. Całość tworzy imponujący efekt – prawdziwy klimat starożytnego Egiptu. Rozmach ten przykrywa w znacznym stopniu niektóre wady filmu.
Niestety sama fabuła jest nudna (prawdopodobnie to wina powieści Prusa, a nie scenariusza), film pod tytułem "Faraon" mógł opowiedzieć praktycznie o wszystkim, a w przeważającej mierze skupia się na konflikcie władcy z kapłanami, mógł zostać wybrany inny temat (niekoniecznie oparty o powieść) na tą produkcję. Fabuła jest tu więc tylko pretekstem do ukazania dostojeństwa tego filmu.

Trophy 2007-01-11

Może być. – Oglądałam go na polskim z klasą. Zajęło nam to 4 lekcje + 20 minutowa przerwa. Na początku strasznie wieje nudą, ale potem akcja się rozwija i zaczyna być ciekawie. :P Zelnik nawet dobrze zagrał.

Współtworzą