Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka 2006

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Kapitan Jack Sparrow musi spłacić dług, który zaciągnął u władcy mórz – Davy Jones’a. Jeżeli tego nie uczyni, zostanie skazany na wieczne potępienie. Jego problemy oczywiście kompletnie rujnują plany ślubu Willa Turnera z piękną Elizabeth Swann, którzy wyruszają z Kapitanem Sparrow w rejs pełen niezwykłych, nowych przygód.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 7 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 57 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Johnny Depp
jako Jack Sparrow
Orlando Bloom
jako Will Turner
Keira Knightley
jako Elizabeth Swann
Jack Davenport
jako Norrington
Bill Nighy
jako Davy Jones
Jonathan Pryce
jako Gubernator Weatherby Swann
Lee Arenberg
jako Pintel
Mackenzie Crook
jako Ragetti
Kevin McNally
jako Gibbs
David Bailie
jako Cotton
Stellan Skarsgård
jako Rzemyk Bill
Tom Hollander
jako Cutler Beckett

Fabuła

Kapitan Jack Sparrow musi spłacić dług, który zaciągnął u władcy mórz – Davy Jones’a. Jeżeli tego nie uczyni, zostanie skazany na wieczne potępienie. Jego problemy oczywiście kompletnie rujnują plany ślubu Willa Turnera z piękną Elizabeth Swann, którzy wyruszają z Kapitanem Sparrow w rejs pełen niezwykłych, nowych przygód. opis dystrybutora

Gatunek
Fantasy, Komedia, Przygodowy, Akcja
Słowa kluczowe
więzienie, morderstwo, ucieczka, niewolnik zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-07-21 (kino), 2006-06-24 (świat), 2006-11-27 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Walt Disney Pictures
Jerry Bruckheimer Films
Moving Picture Company (MPC)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
P.O.T.C. 2 (USA) (tytuł promocyjny)
Pirates 2 (USA) (tytuł skrócony)
Pirates of the Caribbean 2 (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
150 minut
Budżet
225 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Powtórka z rozrywki? Zdecydowanie coś więcej! 9
  • 2007-12-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Gdy film przynosi zysk rzędu $600 mln, logicznym krokiem ze strony producentów jest wyłożenie środków na sequel. "Klątwa Czarnej Perły" była wielkim hitem na całym świecie, okazało się bowiem, że ludzie pragną oglądać dobrze zrealizowane opowieści o piratach. Jeśli dodamy do tego niesamowitą, zapadającą w pamięć kreację Johnny’ego Deppa, kontynuacja "Piratów z Karaibów" nie ma prawa dziwić. I jak zwykle w przypadku sequela pojawia się pytanie, czy jest on godnym następcą swojego poprzednika? Moim zdaniem "Skrzynia Umarlaka" jak najbardziej tak!

Nasi bohaterowie mają nie lada kłopoty. Kapitan Jack Sparrow musi spłacić dawno zaciągnięty dług u złowieszczego Davy’ego Jonesa, gdyż w przeciwnym wypadku czeka go wieczne potępienie. Wyjściem z sytuacji może być odnalezienie tytułowej Skrzyni Umarlaka, problem tylko, że nie bardzo wiadomo gdzie jej szukać... Także życie Elizabeth i Willa jest w niebezpieczeństwie, którzy za pomoc Jackowi zostają skazani na śmierć przez lorda Becketta. Wyrok będzie darowany tylko pod jednym warunkiem – Will dostarczy lordowi kompas Sparrowa. Z pozoru bezużyteczny przyrząd posiada jednak swoiste właściwości, które w niepowołanych rękach mogą stać się bardzo niebezpieczne. Do czego będą w stanie posunąć się Jack, Will i Elizabeth, by uratować własną skórę...?

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy w niniejszej części jest mroczny klimat. To już nie jest sielanka znana z "Klątwy Czarnej Perły". Oczywiście film wciąż pozostaje bajką, ale raczej dla nieco starszych dzieci. Efekt potęgowany jest niezłą muzyką Hansa Zimmera, świetnymi zdjęciami Dariusza Wolskiego oraz rewelacyjnymi efektami specjalnymi, które zasłużenie nagrodzone zostały Oscarem. Są one naprawdę niesamowite – załoga Latającego Holendra lub ogromny Kraken sprawiają wrażenie zupełnie prawdziwych, a nie wygenerowanych przez specjalistów. Wiadomo jak istotne jest takie działanie, gdyż dzięki temu nie odnosimy wrażenia, że "Skrzynia Umarlaka" jest efektownym filmem stworzonym na komputerze.

Duże słowa uznania należą się też scenarzystom. Panowie Ted Elliott i Terry Rossio stworzyli historię ciekawszą, nieco bardziej zawiłą i początkowo wielowątkową. To zaś dało możliwość na rozbudowanie postaci Willa i Elizabeth. Niektórzy uważają to za błąd, ja jednak obstaję, iż było to bardzo słuszne posunięcie. Jakkolwiek fascynujący by nie był Jack Sparrow, tak ta postać w kolejnej odsłonie nie stanowiłaby już takiego zaskoczenia. Co więcej obawiam się, iż gdyby została zaprezentowana w takiej samej formule, najzwyczajniej w świecie mogłaby się nieco znudzić. I tak oto rola kapitana Sparrowa nie jest już tak dominująca, choć rzecz jasna w dalszym ciągu pierwszoplanowa, najważniejsza i najlepsza. Jednak jak wspomniałem, pozostali aktorzy także mają swoje 5 minut. Keira Knightley stała się piratem pełną gębą – jest zdeterminowana i waleczna (już umie posługiwać się szpadą), ale także wyrachowana, co uwidacznia się pod koniec filmu. Może jedynie nie przypadły mi do gustu jej wygłupy na plaży, ale ogólne wrażenie wywarła na mnie bardzo pozytywne. Podobnie wygląda sytuacja z... Orlando Bloomem! Nie spodziewałem się, że ten aktor tak miło mnie zaskoczy. Owszem, jego gra nie jest jakaś wybitna, wachlarz twarzowej ekspresji wciąż ubogi, ale mimo wszystko Will Turner przekonał mnie do siebie (zwłaszcza w scenie kradzieży klucza oraz w końcowych fragmentach filmu) i będę się upierał, że Bloom dobrze pasuje do odtwarzanej przez siebie roli. Bardzo ciekawie wypadła również Naomie Harris jako tajemnicza Tia Dalma. Jest to postać zabawna i intrygująca zarazem, przez co można odnieść wrażenie, że pełni ona ważniejszą rolę niż to, co zostało pokazane na ekranie.

Obok nowych postaci pojawiają się również starzy znajomi. Komandor Norrington (Jack Davenport) zaprezentowany jest tutaj w zupełnie innym świetle niż w poprzedniej części, jednak pomimo swojego kiepskiego położenia wciąż potrafi sporo namieszać. Cieszy powrót obłędnej pary piratów, Pintel-Ragetti (Lee Arenberg oraz Mackenzie Crook). Kolejny raz wprowadzają oni wiele humorystycznych momentów, przywodząc na myśl słynny duet C3P0-R2D2 z gwiezdnej sagi. I to właśnie humor jest ponownie jednym z większych atutów filmu. Jak wspomniałem, ta część jest mroczniejsza, ale wciąż posiada dużo zabawnych momentów. Choć niektóre nie są może najwyższych lotów (np. ucieczka z wyspy kanibali), to jednak odbieramy je z sympatią.

Oczywiście można się przyczepić, że kilka sytuacji jest mało logicznych czy prawdopodobnych (przebrana Elizabeth wśród męskiej załogi), jednak nie należy zapominać, że jest to kino czysto rozrywkowe, więc śmiało można na to przymknąć oko, gdyż zabawy podczas oglądania jest co niemiara. Akcja jest szybka i wciągająca do tego stopnia, iż czujemy lekki niedosyt gdy film się kończy. Tym bardziej, że pojawiająca się w samym finale postać niesamowicie zaostrza apetyt na więcej...

Nie wiem czy jest to słuszna myśl, ale "Piraci z Karaibów" budzą we mnie podświadome skojarzenia z pierwszą trylogią George’a Lucasa (oczywiście bez jakichkolwiek porównań). O ile sympatyczna, sielska, bardzo kolorowa i plastyczna "Klątwa Czarnej Perły" może być odpowiednikiem "Nowej nadziei", to mroczna, dynamiczna i miejscami dramatyczna "Skrzynia Umarlaka" stanowi dla mnie odbicie "Imperium kontratakuje". Czy zatem „Na krańcu świata” okaże się pirackim "Powrotem Jedi"? Nie miałbym nic przeciwko.

2 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Na potrzeby tego i następnego filmu z serii zbudowano dwa statki, "Czarną Perłę" i "Latającego Holendra". zobacz więcej

Pressbook

Do zobaczenia wkrótce — Prawdopodobnie dokładnie za rok odbędzie się premiera części trzeciej, zwieńczonej, jak wieść niesie, wielką morską bitwą z udziałem niemal wszystkich dotychczasowych protagonistów pirackiego cyklu. Co potem? Dokładnie nie wiadomo, zależy to z pewnością w wielkiej mierze od wyników kasowych. Ale już nie mówi się, że trylogia będzie końcem „Piratów...”. Być może... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 5 powiązanych

Komentarze 38

pajki_filmaniak 2018-08-07 10

film arcydzieło a aktorzy pełne mistrzowskie aktorstwo

YanYool99 2017-08-03 8

Nieco poważniejszy i taki też humorystycznie, wyszło to tylko na lepsze. Za to fabularnie nieco bardziej komplikejted, ale i niech tak będzie. 8+

Karina85 2009-09-09 9

Fajny – Fajny luzny film na zimowy wieczór,nie jest niesamowity ale nie można się też przy nm nudzić,polecam:)

majr_gruszka 2007-03-04

Film dla widowni w wieku 7-15 lat. – Mi się osobiście nei podobał.

krzemion5 2007-02-14 9

9/10 – Fajna przygoda, fajny humor. Jack Sparow wporządku koleś. Więcej takich ludzi w parlamencie.

Yasha krzemion5 2007-03-04 10

No tym razem muszę się zgodzić ze swoim interlokutorem – Nostradamusem, pod którego recenzją podpisuję się niezwłocznie.
Samej szkoda mi było czasu na pisanie…

Anonimowy krzemion5 2007-04-11

Dziękuję bardzo. Choć kiedyś był między nami głupi zatarg, to Twoje słowa naprawdę mnie radują (bo ja recenzentem najlepszym nie jestem, w przeciwieństwie do Ciebie). Przynajmniej w kwestii Piratów sie zgadzamy :)

Współtworzą