Polowanie na Czerwony Październik 1990

The Hunt for Red October

Sowiecki kapitan Marko Remius (Sean Connery) wyrusza w podwodną misję supernowoczesną łodzią atomową z cichym napędem - niewidoczną dla sonarów amerykańskich. W ślad za nim wypływa postawiona w stan gotowości olbrzymia armada okrętów radzieckich. Zaalarmowani Amerykanie, podejrzewający zmasowany atak atomowy na terytorium USA,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax 2, 29 lipiec 2019, poniedziałek 03:20 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 29 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sean Connery
jako Marko Ramius
Alec Baldwin
jako Jack Ryan
Scott Glenn
jako Bart Mancuso
Sam Neill
jako Kpt. Vasili Borodin
James Earl Jones
jako Adm. Greer
Joss Ackland
jako Andrei Lysenko
Richard Jordan
jako Jeffrey Pelt, doradca ds. bezpieczeństwa
Peter Firth
jako Ivan Patin
Tim Curry
jako Dr Yevgeniy Petrov
Courtney B. Vance
jako Jones, marynarz
Stellan Skarsgård
jako Kpt. Viktor Tupolev
Jeffrey Jones
jako Skip Tyler

Fabuła

Sowiecki kapitan Marko Remius (Sean Connery) wyrusza w podwodną misję supernowoczesną łodzią atomową z cichym napędem - niewidoczną dla sonarów amerykańskich. W ślad za nim wypływa postawiona w stan gotowości olbrzymia armada okrętów radzieckich. Zaalarmowani Amerykanie, podejrzewający zmasowany atak atomowy na terytorium USA, muszą w niezwykle krótkim czasie podjąć decyzję o kontrataku i zatopieniu Czerwonego Października. Jack Ryan (Alec Baldwin), będący analitykiem współpracującym z CIA, dostrzega inną możliwość, chociaż jego teoria wydaje się zupełnie nieprawdopodobna. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Thriller
Słowa kluczowe
helikopter, żołnierz, zdrada, palenie papierosa zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1990-03-02 (świat), 2003-06-05 (dvd)
Wytwórnia
Paramount Pictures
Nina Saxon Film Design
Mace Neufeld Productions
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
134 minut
Budżet
30 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Jack Ryan i okręty podwodne... 9

Trwa „zimna wojna”. Obie strony pragną wygrać wyścig zbrojeń. Wystawiają przeciw sobie najnowsze typy broni. Wśród nich jest „Czerwony Październik” – sowiecki okręt podwodny klasy Tajfun. Jest to ultranowoczesny okręt o napędzie strumieniowym, którego dowódcą jest Marko Ramius. Kapitan Ramius nie zamierza już dłużej służyć komunistycznemu państwu – ma ku temu powody. Postanawia oddać okręt w ręce Amerykanów. Jednak ci, nie są pewni zamiarów radzieckiego szypra. Jest jednak jeden człowiek, który myśli inaczej. Jack Ryan – analityk CIA, uważa, że Ramius ma pokojowe nastawienie i zamiary. Rozpoczyna się gra, której stawka jest bardzo wysoka.

Pierwsza sfilmowana powieść Tom’a Clancy, której bohaterem jest Jack Ryan. Próby przeniesienia na duży ekran świetnej książki podjął się sam John McTiernan („Die Hard”, „Predator”, „13 wojownik”). Jak mu się ta sztuka udała? Ogólnie rzecz biorąc calkiem nieźle, zważywszy, że ciężko jest przenieść tak obszerną powieść na ekran. Nie obyło się oczywiście bez zmian w stosunku do pierwowzoru literackiego, ale nie wpłynęły znacząco na całość. Film jest zrealizowany sprawnie, nie ma dłużyzn czy niepotrzebnych scen.

Bardzo mocną stronę stanowi muzyka autorstwa Basila Poledourisa. Klimatyczna, mroczna. Podkreśla doskonale klimat zamkniętej „puszki” otoczonej masami wody. Podobnie ma się rzecz ze zdjęciami Jana de Bont. Klaustrofobiczne pomieszczenia, gra świateł sprawiają, że widz odnosi wrażenie jakby sam był na pokładzie okrętu podwodnego.

Producentom udało się zebrać plejadę aktorów, m.in.: Sean Connery, Sam Neill, Alec Baldwin czy Scott Glenn. Aktorzy dobrani są wręcz idealnie. Sean Connery w roli Marko Ramiusa jest bardzo sugestywny, podobnie jak Alec Baldwin jako Jack Ryan. W kolejnych filmach w rolę Ryana wcielali się Harrison Ford i Ben Affleck, ale według mnie najbliżej książkowego pierwowzoru był właśnie Baldwin.

Nie można nie wspomnieć o wyśmienitych efektach specjalnych, zarówno wizualnych jak i dźwiękowych (Oskar za najlepsze efekty dźwiękowe).

Film ogląda się z ogromną przyjemnością. Według mnie jest to jeden z 5 najlepszych filmów „podwodnych” i najlepiej do tej pory sfilmowana powieść Clancy’go. Miłośnicy prozy tego autora na pewno się nie zawiodą, jak również ci, którzy lubią kino sensacyjne na wysokim poziomie. Naprawdę warto.

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Alec Baldwin został przyjęty do filmu już w grudniu 1988 roku. Ciekawe jest to, że nie wiedział wtedy, jaka rola przypadnie mu do zagrania. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 7

ZSGifMan 8

W niedzielny poranek, do śniadania jak znalazł. Widziałem któryś już raz, całkiem dawno nawet, wcale się nie nudzi, jedna z klasycznych pozycji nt. zimnej wojny.

walek07 10

Super film! dziś znó obejrzałem! – a wiecie, że tam gra polak?! mówi "arogancki dupku, zabiłeś nas" :)

Maciek_Przybyszewski 9

Dziś brakuje takich filmów – "Polowanie…" to jeden z nie wielu przykładów dobrego kina akcji z okrętem podwodnym w roli głównej. "Okręt", "Karmazynowy przypływ" czy "Orzeł" to filmy o tematyce, której w dzisiejszych produkcjach na poziomie praktycznie nie ma.Chyba, że nie wiem o jakimś tytule godnym uwagi (produkcje góra 4 lata wstecz).

Lucas_B

Klasyk! – Absolutny klasyk. Chyba najlepszy film o zimnej wojnie. Wspaniała gra aktorska. Zdecydowanie polecam!

Jankes Lucas_B 8

Też uważam ten film za jeden z lepszych dla tego gatunku. A przy okazji Sean Connery jest jednym z moich ulubionych aktorów i w roli kapitana sprawdził się bardzo dobrze. Polecam.

Dark56

POLECAM!!!!!!!! – Bardzo ciekawy film polecam niezdecydowanym !!!

Ronaldinho Dark56 8

Prawda, wspaniała rola Seana Connery’ego.

Współtworzą