Po klęsce Napoleona, z którym Polacy wiązali tyle nadziei na odzyskanie swego państwa, zapanowała czarna noc niewoli. Polska została wymazana z karty Europy, ale żyła w sercach i umysłach Polaków. Walczono o nią dalej w różny sposób, różnymi metodami, zależnie od tego, pod jakim zaborem znajdowały się dawne obszary kraju.
Akcja serialu rozpoczyna się w 1815 roku. Po klęsce wojen napoleońskich do domu w Wielkopolsce wraca Józef Frankowski. Gospodarstwo po ojcu przejął jego brat, który robi wszystko, by pozbyć się Józefa. Dzięki pomocy swego byłego dowódcy hr. Dezyderego Chłapowskiego, Józef zostaje zarządcą jednego z jego majątków. Sam hrabia po klęsce Napoleona chce zająć się gospodarowaniem. Postanawia pogłębić wiedzę z zakresu agronomii i leśnictwa i w tym celu wyjeżdża do Anglii. Po powrocie reformuje swój majątek.
Połowa lat trzydziestych XIX wieku. W Poznaniu dochodzi do aresztowań młodzieży polskiej, oskarżanej o dążenia do obalenia rządów pruskich. Coraz więcej ludzi uważa, że najbardziej słuszną drogą, by zachować polskość pod zaborem jest praca - w majątkach ziemskich, rozwój polskiego przemysłu i handlu. Tymczasem w zaborze rosyjskim wybucha powstanie. Chociaż hrabia Chłapowski uważa, że nie ma ono większych szans, to wraz z innymi przedziera się przez granicę, by wziąć udział w walce.
Po upadku powstania listopadowego Dezydery Chłapowski skazany zostaje na więzienie i utratę mienia, podobnie jak jego towarzysze zaangażowani w narodowy zryw. Władze pruskie decydują się na złagodzenie niektórych wyroków i pod wpływem tych zmian Polacy postanawiają w inny sposób walczyć o polskość. Zakładają ośrodek, który pod pozorem spółki handlowej ma być centrum kultury polskiej. Do spółki namawiają także hrabiego Raczyńskiego.
Początek lat 40-tych XIX wieku. Policja pruska prowadzi dokładną inwigilację Polaków. W jej szeregach szybką karierę robi syn Andrzeja Frankowskiego, Ludwik, który nazwisko swe zniemcza na Franke. Nadchodzi listopad 1845 roku. W Poznaniu trwają przygotowania do zbrojnego powstania. Władze pruskie rozszyfrowują polską siatkę konspiracyjną, zaczynają się aresztowania. W tym samym roku umiera Karol Marcinkowski - lekarz, społecznik, wielki patriota. Jego pogrzeb zamienia się w manifestację ludu Wielkopolski.
Nadchodzi rok 1848 – rok Wiosny Ludów. Na fali patriotycznych zrywów w Poznaniu powstaje Polski Komitet Narodowy. Naczelnym wodzem oddziałów powstańczych w Wielkopolsce zostaje mianowany Ludwik Mierosławski. Powstanie jednak upada. Młody naukowiec Hipolit Cegielski widzi, że zrywy zbrojne nie doprowadzą do wyzwolenia kraju...
Wzmagają się nastroje niepodległościowe. Szef poznańskiej policji pragnie ostatecznie rozprawić się z ugrupowaniami patriotycznymi. Zadanie rozszyfrowania grup konspiracyjnych otrzymuje Ludwik Franke. Tymczasem w Królestwie Kongresowym wybucha powstanie styczniowe, które odbija się szerokim echem również w Wielkopolsce.
W zaborze pruskim gimnazjalista Piotr Wawrzyniak dochodzi do wniosku, że najlepiej będzie służył ojczyźnie jako kapłan. Wstępuje do seminarium duchownego, chociaż kocha piękną Matyldę Hauser.
W tym czasie biskupem Poznania i Gniezna jest Mieczysław Ledóchowski, który nie cieszy się sympatią rodaków. Prusacy wydają coraz więcej ustaw ograniczających działalność Kościoła i innych polskich instytucji państwowych. Księża mają zakaz kształcenia i prowadzenia szkół, zakaz śpiewania pieśni patriotycznych i celebrowania nabożeństw z okazji świąt narodowych. Biskup Ledóchowski odmawia zgody na takie prawa i zostaje aresztowany.
Lata siedemdziesiąte XIX wieku to okres osławionego Kulturkampfu, czyli nasilenia polityki antypolskiej i germanizacyjnej. Księża są prześladowani. Ze szkół i sądownictwa ruguje się język polski. Władysław Frankowski jest nauczycielem w Śremie. Ponieważ odmawia nauczania religii w języku niemieckim, zostaje wydalony ze szkoły...
Trwają tzw. rugi chłopskie, czyli wysiedlenie polskich chłopów nieposiadających obywatelstwa pruskiego. Wygnańcom pomaga ksiądz Wawrzyniak.
Polacy muszą stawić czoła antypolskiej polityce Bismarcka i działalności osławionej Hakaty. Tymczasem hrabia Poturzycki traci majątek w grze w karty...
Wyrazem patriotyzmu i umacniania się polskości na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego jest powstanie tzw. polskich spółek zarobkowych. Prezes Prowincji Poznańskiej usiłuje osłabić ich skuteczność...
Kasia Frankowska i Marcin Gierusz są razem już od 13 lat. Marcin prowadzi stację nasiennictwa i Bibliotekę Towarzystwa Czytelni Ludowych. Kasia tajnie naucza języka polskiego. Dzieci Kasi i Marcina uczęszczają do szkoły w Poturzycach. Uczniowie, którzy nie chcą odmawiać pacierza po niemiecku, są bici. Szykanowani są również ich rodzice.
Wicekanclerz zleca prof. Bernhardowi przejrzenie ksiąg polskich spółek; błędy w księgach pozwoliłyby na wyeliminowanie tych spółek z rynku. Piotr Frankowski pod wpływem Kasprzaka chce wziąć udział w rosyjskiej rewolucji. Zostawia Marynę w ciąży. Bogumił opiekuje się dziewczyną, proponuje jej małżeństwo „pro forma” i opiekę nad dzieckiem. Władze Prus zakazują Polakom budowy domów w Wielkopolsce, co powoduje protesty nawet tutejszych Niemców.
Zbliża się koniec I wojny światowej, a niepodległość Polski jest coraz bardziej realna. W zaborze pruskim rozwija się konspiracja.
Na wiadomość, że w Warszawie rozbraja się Niemców, wszyscy stają pod bronią. Tymczasem do Poznania przybywa z Paryża Ignacy Paderewski, delegat Polskiego Komitetu Narodowego.