Ida 2013

Polska 1962 r. Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest żydówką. Decydują się pojechać do miejscowości… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 36 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Agata Kulesza
jako Wanda Gruz
Agata Trzebuchowska
jako Ida Lebenstein
Dawid Ogrodnik
jako Chłopak
Jerzy Trela
jako Szymon Skiba
Joanna Kulig
jako Piosenkarka
Adam Szyszkowski
jako Syn Skiby
Artur Janusiak
jako Milicjant
Marek Kasprzyk
jako Mężczyzna poznany przez Wandę w barze
Halina Skoczyńska
jako Matka przełożona
Paweł Burczyk
jako Prokurator
Mariusz Jakus
jako Barman w Szydłowie
Izabela Dąbrowska
jako Kelnerka

Fabuła

Polska 1962 r. Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest żydówką. Decydują się pojechać do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie wojny rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez sąsiada. Chce się dowiedzieć dlaczego to zrobił i gdzie są ich ciała. W ich rodzinnym domu mieszka teraz syn tego sąsiada, Feliks. Utrzymuje on, że nie wie gdzie jest jego ojciec, ale Wanda, sędzia w stalinowskich czasach, za pomocą swoich metod wydobywa od niego informacje. Jego ojciec przeprowadził się do innego miasta oddalonego o 60 km. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2013-10-25 (kino), 2013-09-11 (świat), 2014-10-07 (dvd)
Dystrybutor
Solopan
Wytwórnia
Opus Film
Phoenix Film Investments
Kraj produkcji
Polska, Dania
Inne tytuły
Siostra miłosierdzia (Polska) (tytuł roboczy)
Sister of Mercy (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
80 minut
Budżet
6 555 830 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 20 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 15

adamek94 4

Ładne ujęcia, niezłe aktorstwo, ale co z tego? Tematyka filmu ledwo liźnięta, a montaż kompletnie wybija z rytmu. Udźwiękowienie gorsze niż przed 40 laty.

dondon 9

Wspaniały nastrojowy film, najlepszy polski film od lat. – Bardzo kameralny czarno-biały film z wyśmienitą muzyką i zdjęciami. Agata Trzebuchowska, która jest przecież amatorką i trafiła do tego filmu przez przypadek, wypada zjawiskowo. Zapewne niemały w tym udział Agaty Kuleszy, która gra równie rewelacyjnie.
Cieszy, że Polakom w końcu udało się nakręcić film poruszający tak drażliwe tematy, ale bardzo subtelnie, bez drażniących uproszczeń, zbędnej martyrologi i w sposób zrozumiały dla obcokrajowców. O czym zresztą świadczy komercyjny sukces filmy za granicą. Tylko smutno się robi, gdy pomyślę, że w USA i Francji obejrzało go kilka razy więcej ludzi niż w Polsce.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Beznickowy dondon 9

> dondon o 2014-09-03 23:27 napisał:
> Tylko smutno się robi, gdy pomyślę, Że w USA i Francji obejrzało go kilka razy więcej ludzi niż w Polsce.

Też mi wstyd za to.

dondon dondon 9

Pozostaje mieć nadzieję, że przyjdzie zasłużony Oscar a wraz z nim należyte zainteresowanie. Pytanie ilu widzów przyzwyczajonych do polskich komedii romantycznych doceni ten film.

justangel dondon 6

A ja jestem tym filmem rozczarowana, szczerze mówiąc spodziewałam się więcej po kandydacie do Oscara.
Role kobiece rzeczywiście świetne, zarówno Kulesza, jak i Trzebuchowska zagrały bardzo wiarygodnie. I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o zdecydowane plusy tego filmu, co do których nie mam żadnych wątpliwości. Bo do całej reszty mam mieszane uczucia. Podobał mi się nastrój, ale biorąc pod uwagę problemy poruszone w filmie, to z żalem przyznaję że czegoś mi zabrakło. Zbyt dużo jest w nim dramatycznych momentów, które pokazane są bardzo obojętnie – to mi osobiście kompletnie nie zagrało. Do tego zdjęcia, których również nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić: momentami świetne, nastrojowe, a momentami zabiegi artystyczne gryzły w oczy (gdy widać małą część postaci, a dużą część ściany i sufitu). O dźwięku nie wspomnę, bo nie wiem jak to jest, że w polskim kinie nie da się zrobić filmu z dobrym dźwiękiem, gdzie równie wyraźnie byłoby słychać szeptane dialogi jak i muzykę:/
Ogólnie 6/10, aczkolwiek film nie dla wszystkich.

monikawawa 5

5/10 – tyle dobrego slyszalam o tym filmie a tu takie rozczarowanie. ech…

Mrozikos667 9

Pawlikowski z imponującą łatwością chwyta całe garście problemów w oszczędne elipsy. Do tego nie ulega emocjom. Piękne czarne oczy – odkrycie roku?

Kristo 6

Złote Lwy 2013 – Jury za najlepszy film 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2013 uznało najnowsze dzieło Pawła Pawlikowskiego "Ida". Film nie tylko zdobył Złote Lwy, ale otrzymał też trzy inne nagrody: dla aktorki, za zdjęcia i scenografię.

Współtworzą