Donnie Darko (Jake Gyllenhaal), nastolatek, któremu życie ratuje olbrzymi królik, jest głównym bohaterem filmu. W zamian Donnie musi robić dla niego różne rzeczy. Rodzina podejrzewa, że chłopak ma problemy psychiczne. Ale z czasem okazuje się, że to, co robił Donnie nie było całkiem bez sensu, a wszystko układa się w jedną spójną całość.
This is our way of life A life that was born free To follow orders how to live Was never meant to be

Mówią, że trzeba kilka razy obejrzeć żeby zrozumieć... 10

Ale to chyba nie do końca prawda, przy dobrym nastawieniu jeden lub dwa seanse wystarczą, żeby pojąć co autor miał na myśli. W pewnym sensie ten film jest jak ćwiczenia ze statystyki, większości studentów już na samą myśl o tym przedmiocie skacze ciśnienie, jeszcze zanim się dowiedzą, co właściwie na nim będą robić. Podobnie jest z tym filmem, przy pierwszych scenach widz zakłada, że film będzie trudny i dalej go takim postrzega. Sam do niego tak podszedłem, niepotrzebnie.

Donnie Darko (2001) - Jake Gyllenhaal, Jena Malone

Film pokazuje życie miasteczka Middlesex, przedstawionego z perspektywy nastolatka – Donniego. Już w pierwszych scenach widz przekonuje się, że tytułowy bohater nie jest przeciętnym człowiekiem. Ludzie myślą o nim jak o wariacie, rodzice posyłają do psychologa. Doświadcza on różnego rodzaju niewyjaśnionych zdarzeń, które bardzo mieszają mu w życiu. Ma wizje, w których ukazuje mu się postać królika Franka. Namawia on Donniego do robienia rzeczy, które mocno wpływają na funkcjonowanie społeczności miasta.

Głównie przez te dziwne wydarzenia i postać Franka widz może czuć się zdezorientowany i mieć problemy ze zrozumieniem filmu. Jednak gdyby pominąć to wszystko film stałby się zwykłym (ale w dalszym ciągu interesującym) dramatem i nie byłby tak demonizowany przez oglądających. Choć wtedy najprawdopodobniej nie byłby zrozumiany, ponieważ te sceny wbrew pozorom ułatwiają interpretacje większości wątków. Ciężko tak po prostu pokazać różne niuanse czasu, dlatego autor w pewnym sensie upersonifikował czas do postaci królika. Bo co jest łatwiejsze w odbiorze? Fizyka czy królik? Teoria podróży w czasie czy królik? Warto zastanowić się nad tym, co Frank mówi, do czego namawia Donniego i jak to wpływa na bieg fabuły. Wystarczy jedno małe zdarzenie, jedna mała zmiana biegu czasu, żeby wywrócić sytuację do góry nogami.

Donnie Darko (2001) - Jake Gyllenhaal, Jena Malone

„Donnie Darko” jest wart polecenia każdemu, nie tylko fanom filmów science fiction. Jest to film przedstawiający bardzo poruszającą i działającą na umysł historię. Każda scena jest dokładnie przemyślana, nie ma przypadkowych wydarzeń czy dialogów. Bardzo dobra, przekonująca rola Jake'a Gyllenhalla, sprawia, że widz może wczuć się w graną przez niego postać i próbować ją zrozumieć. Nastroju dodaje wszystkiemu wspaniała muzyka. Jest to dzieło, które pozostaje na bardzo długo w pamięci, film, do którego chce się wracać.

8 z 14 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 33
Levi 7

Myślałem,że to głupi film dla dzieci.Bardzo się myliłem.Gyllenhaal już od młodego wieku posiadał wielki talent aktorski.7,5-8.

ZSGifMan 8

W połowie filmu dotarło do mnie, że już go kiedyś widziałem. Prawdopodobnie 2002-2003, bo zdążyłem zapomnieć o tym fakcie :(

Mis_Koralgol 7

Nie rozumiem – Dlaczego ludzie tak pieją nad tym filmem. Jest może trochę zamotany i ma parę odniesień do samego siebie, ale to nie czyni go zaraz filmem 10/10, Arcydziełem itp.
7/10 GÓRA 8 a i to naciągane.

I żeby nie było – obejrzałem wersje reżyserską, potem jeszcze jakiś filmik wyjaśniający (które nie było szczególnie odkrywcze).

Przyrównywanie go do Efektu motyla myślę że jest dobre – przyjemne trochę zakręcone filmidła. Ale do np Primer-a czy Mulholland Drive to temu jeszcze daleko :) A jak zerknąłem na osiągnięcia reżysero-scenarzysty to oceny reszty dorobku nie powalają.

bizarre Mis_Koralgol 7

To taki mindfuck idealny dla nastolatków, to samo tyczy się Efektu motyla – mogą się podobać i to zrozumiałe, ale masz rację do arcydzieł im daleko.

Quagmire 10

DVD – Film Kelly’ego w końcu po 10 (!) latach doczekał się premiery DVD w Polsce. Donnie wchodzi do sklepów dzisiaj, dystrybutorem jest firma VitraFilm (?) a polskie wydanie jest podobno "suche", w odróżnieniu od wypasionych wydań z zagranicy. No ale w końcu się doczekaliśmy.

A tutaj średnio udana polska okładka
http://www.vitrafilm.com.pl/film.php?id=128

muniez1 Quagmire 10

tak. tylko że ja sobie jeszcze poczekam. może dystrybutor wypuści wydanie 2 płytowe w ciągu najbliższych lat :) warto poczekać kolejną dekadę :)
narazie mam rozszerzoną wersję na moim PC i to mi starczy

Ronaldinho Quagmire 10

Ta, przydałoby się od razu za jednym zamachem wydanie dwupłytowe, które posiada wersję reżyserską. Ale ta cena… Dwupłytowe wydanie na Blu-Ray wraz z wysyłką do Polski kosztuje w tej chwili 51.74 zł – http://www.dvd.co.uk/buy/catmtdbd5408/donnie-darko-donnie-darko-directors-cut-2-disc-blu-ray.htm natomiast ta nędzna jednopłytowa polska edycja DVD na Allegro ma cenę 49.99 zł bez wysyłki…

muniez1 Quagmire 10

…and the Justice for All :)

betrzy 6

Dziwny film. Dobry, ale dziwny. Myśląc o nim słyszę "Mad world". Daje do zastanowienia.

Więcej informacji

Proszę czekać…