Enklawa 2015

Enklava

Dziesięć lat od zakończenia wojny w Kosowie. Dziesięcioletni Nenad mieszka na farmie w małej serbskiej enklawie z ojcem i chorym dziadkiem. Poza nimi w okolicy jest tylko dwóch Serbów: pop i trzydziestoletni nauczyciel. Każdego dnia chłopak dociera do szkoły klaustrofobicznym pojazdem wojskowym. Jest w niej jedynym uczniem, a… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Denis Muric
jako Baskim
Filip Šubarić
jako Nenad
Nebojša Glogovac
jako Vojislav Arsic
Anica Dobra
jako Milica Arsic
Miodrag Krivokapić
jako Ojciec Draza
Meto Jovanovski
jako Milutin Arsic
Qun Lajçi
jako Dziadek Baskima
Goran Radaković
jako Cekic
Milena Jakšić
jako Nauczycielka
Hristina Popović
jako Nauczycielka z Belgradu
Rastko Janković
jako Włoski żołnierz
Ana Rusmir
jako Córka Milicy Arsic

Fabuła

Dziesięć lat od zakończenia wojny w Kosowie. Dziesięcioletni Nenad mieszka na farmie w małej serbskiej enklawie z ojcem i chorym dziadkiem. Poza nimi w okolicy jest tylko dwóch Serbów: pop i trzydziestoletni nauczyciel. Każdego dnia chłopak dociera do szkoły klaustrofobicznym pojazdem wojskowym. Jest w niej jedynym uczniem, a tęskni za towarzystwem rówieśników. Wiele razy widzi ich z daleka: przez szczeliny w opancerzeniu samochodu obserwuje dwóch chłopców. Dzięki niezwykłej determinacji chłopcu udaje się odnaleźć przyjaciela pośród społeczności muzułmańskiej. Film pokazuje obraz Kosowa, głęboko podzielonego wewnętrznie i wyniszczonego wojną. „Enklawa” to antywojenny obraz o wybaczaniu i miłości. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
chłopiec, serb, po wojnie, albańczyk zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-07-07 (kino), 2015-03-03 (świat)
Dystrybutor
Spectator
Wytwórnia
Sein+Hain Film
Nama Filma
Kraj produkcji
Niemcy, Serbia
Inne tytuły
Enclave (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
92 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

To film, który podejmuje się ważnego tematu dziedziczenia historycznych konfliktów przed młode pokolenia i próby odcięcia się od nich. Młodszy znaczy mądrzejszy, no proszę! 7

Kino społecznie zaangażowane opowiadające o konflikcie na tle narodowym, nacji, kiedy angażuje się w to dzieci, może się skończyć wykalkulowanym, mało dyskretnym dramatem albo naprawdę ciężką konfrontacją następnego pokolenia z problemami poprzedniego. Jak sytuacje pradziadów, dziadów, ojców i historia chcą determinować i programować zachowania oraz charakter współczesnego pokolenia. Enklawa to chropowata historia z doskonale rozłożonym klimatem i skromnie spleciona z niemałych rozmiarów problemem.

Minęło 10 lat od Wojny w Kosowie, niby spokojniej, ale barwy nadal konfliktowe. Nasz bohater – młody Nenad – mieszka w tyłowej Enklawie. To trochę ziemia niczyja, a trochę każdy rości sobie do niej prawo. Wyludniona, dosyć odseparowana od wielkomiejskości podkręca gorzką i chłodną narrację opisu rzeczywistości. Nenad codziennie wraca do domu niepewny, czy tym razem jego dziadek, przeżywający ostatnie chwile życia w łóżku, jeszcze oddycha. Chłopic jest całkowicie osamotniony. Prócz ojca, który idzie w ślady nadużywającego alkoholu dziadka, nie ma nikogo. W wiosce jest jeszcze prawosławny ksiądz i nauczycielka, która uczy go jako jedynego ucznia w szkole…chwilę potem i ona odchodzi. On dojeżdża do tego, mało żyznego dla rozwoju i kiełkowania jakiejkolwiek nadziei na lepsze jutro, miejsca na swoje lekcje, w ciasnym czołgu. Przez małe okienko jedynie może przyglądać się rówieśnikom. To muzułmanie, więc to jedyny kontakt na jaki może sobie, bez konsekwencji dla obu stron, pozwolić. Jest jednym z ostatnich Serbów na tej ziemi.

Enklawa, bardzo dużo mówi o samotności i to niewynikającej z winy cierpiącego na nią Nenada, a co gorsza – rozdziobanej przez historię i ich własne problemy, rodziny. Nie ma wpływu na żadną z dziejących się z sytuacji. Na chłodno, ale z czułością nieprostą do wyciągnięcia z otaczającego nas świata – film pyta o to jak nawiązać dialog, przyjaźń w okaleczającym się i nieszanującym nawzajem świcie. Nie ma tu przykładów ani do naśladowania relacji ani w ogóle życia. Z jednej strony śmierć, z drugiej ślub, a długość dźwięku samotności wybrzmiewa w tej historii jeszcze głośniej.

Jednak cierpkość tego filmu jest przełamana, pokazuje siłę, z jaką można zaprzeczyć okolicznościom czasu i miejsca, a także środowiska otaczającego naszego bohatera. Nenad znajduje przyjaciela w kimś, w kim pewnie według rodzin obu chłopców nie powinien. Dzieci nie kalkulują chęci bliskości, braterstwa nie budują na przeszłości swoich rodzin. Straszliwie są obciążeni historią, jednak zrzucają ją z siebie w celu zawarcia prawdziwej przyjaźni – nie ma tym ani kropli cynizmu, za to jest dużo łez – po obu stronach ekranu.

Enklawa to filmu czuły, udowadniający jak mało się zmieniło od czasów wojny, jak konflikt wynikający z pochodzenia jest dziedziczny – tu się dzieje na przekór. Dlatego ten film w zbratany z realiami sposób krzepi. Jednak nie proponuje nam alternatywnego świata, a jest mocno naturalistyczny, unurzany w obecnym, i to w nim szuka czystych dusz… udaje się znaleźć.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą