RANKING: Najlepsze filmy akcji wszech czasów

fot. materiały prasowe

Tym razem redakcja FDB.pl wzięła na swój precyzyjny celownik kino akcji oraz sensacyjne. Wspólnymi siłami stworzyliśmy ranking najlepszych filmów tego gatunku. Z pewnością wiele tytułów będzie dla Was zaskoczeniem, ale takie uroki tego typu zestawień. My sami jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się nam stworzyć ranking inny niż wszystkie. Z nie do końca oczywistymi tytułami! Zapraszamy do lektury oraz komentowania.

Strona 1 z 4

MIEJSCE 20: POJEDYNEK NA SZOSIE

Film z zalążka kariery wielkiego Spielberga, gdzie już na początku udowodnił, że jest reżyserem nietuzinkowym. Z prostego pomysłu zrodził się zaskakująco klimatyczny obraz pełen akcji i napięcia. Z czystym sumieniem polecam, zwłaszcza że znakomicie przetrwał próbę czasu.

Camizi

MIEJSCE 19: BAD BOYS

Film, który oglądałem jeszcze na VHSie. Pierwsze dzieło Michaela Baya nie skrzywione przytłaczającą ilością wybuchów. Duet Smith/Lawrence idealnie dobrany, ze świetnym wyczuciem humoru i sporą dawką męskiej akcji. Pozycja obowiązkowa.

Jacks

MIEJSCE 18: CASINO ROYALE

Wspaniałe otwarcie serii Jamesa Bonda z Danielem Craigiem. Reżyser filmu Martin Campbell wprowadził do kultowego cyklu, to czego oczekiwałem od bardzo dawna. Agent 007 w końcu pokazuje, że jest człowiekiem z krwi i kości. Potrafi krwawić, cierpieć i nie wszystko przychodzi mu z taką łatwością. Całkowicie inne spojrzenie na postać Bonda. Najlepszy film z serii jaki powstał. Bond-człowiek to jest to! Najlepszy czarny charakter, najlepsza dziewczyna, świetne sceny akcji. Uwielbiam!

Movieman

MIEJSCE 17: HARDCORE HENRY

Rosjanie wiedzą jak się bawić. Świadczy o tym Hardcore Henry, dzieło Ilyi Naischullera, który jest szaloną wyprawą bez hamulców w głąb tego szalonego miejsca. Wyprawą pełną krwi, destrukcji i przemocy, którą ukazano z perspektywy naszego protagonisty. Hardcore Henry to pierwszy film akcji który został nakręcony w całości z perspektywy pierwszej osoby, i jak wszystkie filmy eksperymentalne, ma swoje wady. Jak fabuła, która mimo iż posiada kilka ciekawych zwrotów akcji, w dłuższej perspektywie nie ma sensu. Ale czy to ważne, gdy posoka leje się hektolitrami, trup ściele się gęsto a rozwałce nie ma końca? Absolutnie nie. Hardcore Henry to esencja całego kina akcji wyciśnięta do jednego 90 minutowego filmu.

Kubiq

MIEJSCE 16: 13 DZIELNICA

Francuzi mają fantazję. Udowadnia to 13 Dzielnica, film akcji który w przeciwieństwie do amerykańskich akcyjniaków nie traktuje się nawet w połowie tak poważnie. O to świat w którym zamiast walczyć z przestępcami, po prostu oddaje się im dzielnicę, żeby mogli do woli w niej mieszać, jak im się tylko spodoba, a złoczyńcy są przerysowani do bólu. Choreografia scen walk jest szalona, motywacje bohaterów proste, ale łatwo w nie uwierzyć, a sami aktorzy dają z siebie wszystko. Jeśli szukacie szalonej przygody z parkour i mordobiciem w tle, to jest film w sam raz dla was.

Kubiq


Gracjan Mikitin
Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)