Rusałka 2007

Rusalka

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat przestała mówić. Kiedy miała 17 przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 poznała jego... i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Fabuła

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat przestała mówić. Kiedy miała 17 przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 poznała jego... i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się cały czas. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia, Fantasy
Słowa kluczowe
sen, seks, nagość, szkoła zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-03-06 (kino), 2007-06-04 (świat), 2009-10-03 (dvd)
Dystrybutor
Art-House
Kraj produkcji
Rosja
Inne tytuły
Mermaid (USA)
Русалка (Rosja) (tytuł oryginalny) (alternatywna pisownia)
The Mermaid (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
115 minut
Budżet
1 700 000 USD

Recenzje

Milczący bunt i zielone włosy Alisy i jej fascynujące spojrzenie na świat. Ten film to co najmniej druga "Amelia". 8

"Rusałka" (lepszym tytułem byłoby "Syrenka") to film, który warto zobaczyć i nie tylko dlatego, że jest on rosyjskim kandydatem do Oskara. Historia Alisy, wcale nie taka prosta i wesoła, została pokazana na ekranie z niesamowitą lekkością.

Alisa (to z jej punktu widzenia oglądamy świat) mieszka w chatce nad morzem wraz ze swoją matką i babcią. Dziewczynka wciąż czeka na ojca, jednak jest nim jeden z wielu marynarzy, którzy "nocowali" w ich chatce. Powrót ten jest więc niemożliwy.

Alisę poznajemy, gdy ma 6 lat. Wciąż ufa w to, że wróci jej tata, chce zostać baletnicą. Zna wiele sztuczek - potrafi, na przykład, palcem popychać statek. Gdy jednak, przez brutalne doświadczenie, upewnia się, że ojciec już nie wróci, postanawia odciąć się od świata. Bunt swój wyraża biegnąc i krzycząc w duszy: "Nieprawda!". Przestaje też mówić i zaczyna obserwować otaczający ją świat, dla którego dziwaczeje. Przez to wszystko trafia do szkoły specjalnej. Gdzie uczy się nowej umiejętności - sterowania rzeczywistością.

W intrygujący sposób zostały nakręcone sceny nadmorskie. Wprawne oko operatora podąża za bohaterką do Moskwy, zachowując ciekawy sposób przedstawiania rzeczywistości. Tam Alisa zaczyna pracować. Obok ciągle powtarzających się, humorystycznych fragmentów na bardzo wysokim poziomie, zostaje zapoczątkowany wątek romantyczny.

W jej snach, przedstawionych w bardzo ciekawy sposób, przestaje pojawiać się ojciec, a zaczyna ukochany. Swój niesamowity dar wykorzystuje, by chronić go przed niebezpieczeństwami.

Bardzo dobra gra aktorów. Wszyscy zagrali bardzo realistycznie i ujmująco. Na szczególne uznanie zasługuje kreacja głównej bohaterki, stworzona przez Mariyę Shalayevą.

Film jest opowieścią o ufności i miłości. O tym, co się stanie, gdy zostajemy zawiedzeni. Jednak przede wszystkim dostajemy tu ekstrawaganckie kino, pełne humoru i mrugnięć okiem w stronę widza.

Cały efekt po części psuje blade zakończenie. Z założenia głębokie i poruszające, nie pozostawia jednak jakichś większych doznań.

"Rusałka" nie jest dziełem aż tak głębokim, jak mogłoby się wydawać. Film ogląda się jednak bardzo przyjemnie. Odpowiednio rozreklamowany mógłby zrobić furorę większa nawet niż "Amelia".

4 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 4

Filip_Borkowski 2009-03-09 8

Super, super – naprawdę nikt tego nie oglądał?

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi

> Filip Borkowski o 2009-03-09 20:26 napisał:
> naprawdę nikt tego nie oglądał?

Ile kopii tego filmu jest na Polskę?

niewiele… tylko kina studyjne
napisz z jakiego jesteś miasta, to dam znać, czy będzie możliwość zobaczenia

Katowice
Film pewnie będzie, pytanie tylko kiedy. Generalnie na bieżąco staram się być z repertuarem kin w mieście i narzekać nie mogę bo mamy 3 dobre kina, w których idą pozycje inne niż w multipleksach.

Współtworzą