Batoru Rowaiaru 2000

Japonia w niedalekiej przyszłości. Kraj jest gospodarczą ruiną, rząd coraz częściej musi korzystać z pomocy wojska, żeby łagodzić społeczne niezadowolenie. Młodzi ludzie przestają kultywować wielowiekowe tradycje, zaczynają coraz głośniej buntować się przeciwko utrzymywaniu starzejącego się społeczeństwa. Aby uciszyć wszelkie… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 2 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tatsuya Fujiwara
jako Shuya Nanahara
Aki Maeda
jako Noriko Nakagawa
Tarô Yamamoto
jako Shougo Kawada
Chiaki Kuriyama
jako Takako Chigusa
Sousuke Takaoka
jako Hiroki Sugimura
Takashi Tsukamoto
jako Shinji Mimura
Yukihiro Kotani
jako Yoshitoki Kuninobu
Eri Ishikawa
jako Yukie Utsumi
Sayaka Kamiya
jako Satomi Noda
Aki Inoue
jako Fumiyo Fujiyoshi
Takayo Mimura
jako Kayoko Kotohiki
Yutaka Shimada
jako Yutaka Seto

Fabuła

Japonia w niedalekiej przyszłości. Kraj jest gospodarczą ruiną, rząd coraz częściej musi korzystać z pomocy wojska, żeby łagodzić społeczne niezadowolenie. Młodzi ludzie przestają kultywować wielowiekowe tradycje, zaczynają coraz głośniej buntować się przeciwko utrzymywaniu starzejącego się społeczeństwa. Aby uciszyć wszelkie głosy sprzeciwu, rządzący wymyślili całkiem skuteczny "program naprawczy". Co roku jedna z klas maturalnych, wybierana ze wszystkich japońskich szkół, jest przewożona na niewielką wyspę, gdzie w ciągu 72 godzin mają walczyć ze sobą do momentu aż zostanie jedna, żywa osoba. Ktoś taki zostaje zwycięzcą rządowego programu o nazwie "Battle Royal"... Golboth

Gatunek
Thriller, Akcja, Dramat
Słowa kluczowe
sen, krew, helikopter, faszyzm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Kraj produkcji
Japonia
Inne tytuły
Battle Royale (tytuł międzynarodowy) (Wielka Brytania) (USA)
Czas trwania
114 min./ wer. reż.: 122 minut
Budżet
4 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

40 zaczyna - 1 przeżyje. 8

Kiedy w stabilnie gospodarczym, uporządkowanym politycznie i społecznie kraju wszystko ulega rozpadowi i degrengoladzie należy przedsięwziąć kroki, w celu ratowania tego co pozostało i późniejszej naprawy. Tak też się ma rzecz w filmie Batoru rowaiaru (Battle Royale).

Pomysł scenariusza nie jest nowy. Łączy w sobie idee z wielu filmów i książek, jak chociażby Obroża, Polowanie na indyka czy prozy Philipa K. Dicka. Co roku wybierana jest jedna klasa spośród dziewiątych klas. Jej uczniowie nie świadomi tego wyboru są wysyłani na nie zamieszkałą wyspę. Tam dowiadują się, że jedynym sposobem, aby przeżyć jest zabicie pozostałych – kolegów z klasy. Każdy dostaje racje żywnościowe i broń. Jednak każdy do walki otrzymuje coś innego. Może to być zarówno pistolet maszynowy, granat jak i pokrywka do garnka czy megafon. Różna broń, ale jeden cel – przeżyć.

Przeżyć, zabijając przyjaciół. Przeżyć zabijając swoją sympatię. Zabić siebie by przeżył ktoś inny. Takie dylematy muszą rozstrzygnąć bohaterowie. Nie jest to oczywiście kino psychologiczne, ale jak na dobry film z kraju Kwitnącej wiśni, wybory moralne i psychologia odgrywają w nim dużą rolę. Poza tym w Battle Royale widzimy charakterystyczny element dla japońskiego horroru, czyli dziecko. Dziecko sieje strach, dziecko zabija, dziecko jest niewinne. Młodzi aktorzy wcielający się w role uczniów klasy 9b wypadają dobrze. Grają sugestywnie, charakterystycznie dla kina japońskiego. Klasą sam dla siebie jest Takeshi Kitano, grający Kitano, byłego nauczyciela wspomnianej klasy, który uczył ją dwa lata wcześniej, a obecnie jest ich „wielkim bratem”

Wrażenie ciągłego strachu i niebezpieczeństwa potęguję muzyka Masamichi Amano oraz wykorzystanie dzieł Jana Sebastiana Bacha. Dobre zdjęcia Katsumi Yanagishimy (znany z filmów Zatoichi, Brat, Lalki) pokazują beznadziejność sytuacji poprzez szerokie kadry ukazujące, że nie ma drogi ucieczki a wszystko i wszystkich widać niemal jak na dłoni.

Film jest pełen krwawych i brutalnych scen, dlatego nie polecam go widzom poniżej 18 roku życia i o słabych nerwach. Obraz w reżyserii Kinji Fukasaku nie każdemu może przypaść do gustu ze względu na te właśnie sceny czy na specyficzny japoński klimat. Ale jeżeli lubisz survival horror, kino japońskie i chcesz przeżyć dwie godziny niepewności i strachu – nie zastanawiaj się. Obejrzyj ten film.

3 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 4

New_Age_Jesus 2018-03-09 9

hunger games, tylko że jest dobrze nakręcony nie jest nudny a w głównej roli nie gra najbardziej drewniana aktorka w hollywod.

@New_Age_Jesus Powiedziałbym że hunger games to Battle Royale. Jednak podobieństwa są uderzające i na usta ciśnie się słowo 'zrzynka'… Igrzyska śmierci powstały znacznie później niż manga i film. No i fakt faktem, Japończycy zrobili świetny film, ze świetnymi postaciami. Wiadomo nie ten budżet, ale nadrabiają to dobrą reżyserią. Fabuła wg mnie trochę naciągana, ale świetnie opowiedziana.

Mrozikos667 2013-10-13 6

Genialny w swojej prostocie pomysł zrealizowany w iście cyrkowy, na przemian nieznośny i brawurowy sposób.

andzior 2009-11-18 9

Jak dla mnie świetny – Bardzo dziwny klimat…ale film bardzo dobry, trzyma w napięciu:)

Współtworzą