Angel-A 2005

Andre - drobny cwaniaczek, winny pieniądze mafii, ratuje przed samobójstwem niemożliwie posągową blondynkę Angelę, która okazuje się dziewczyną lekkich obyczajów i aniołem w jednej osobie. Odtąd ta uroczo niedobrana para jest razem, a Angela okazuje się dla Andre prawdziwym wybawieniem. Potrafi znaleźć tysiąc sposobów na… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jamel Debbouze
jako André
Rie Rasmussen
jako Angel-A
Gilbert Melki
jako Franck
Serge Riaboukine
jako Pedro
Michel Chesneau
jako Gliniarz
Olivier Claverie
jako Sekretarz US
Solange Milhaud
jako Kobieta z Saint-Lazare
Laurent Jumeaucourt
jako Podrywacz
Franck-Olivier Bonnet
jako Ostatni klient
Akim Colour
jako Szef gangu
Tonio Descanvelle
jako Klient Angeli
Grigori Manukov
jako Rumuński służący

Fabuła

Andre - drobny cwaniaczek, winny pieniądze mafii, ratuje przed samobójstwem niemożliwie posągową blondynkę Angelę, która okazuje się dziewczyną lekkich obyczajów i aniołem w jednej osobie. Odtąd ta uroczo niedobrana para jest razem, a Angela okazuje się dla Andre prawdziwym wybawieniem. Potrafi znaleźć tysiąc sposobów na zarobienie pieniędzy i spłacenie długów, a na dodatek uczy go zaakceptować samego siebie. Anonimowy

Gatunek
Akcja, Komedia, Romans
Słowa kluczowe
próba samobójcza, most, pieniądz, francja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-03-17 (kino), 2005-12-21 (świat), 2006-11-08 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
Francja
Inne tytuły
Alerte rouge (Francja) (tytuł roboczy)
Czas trwania
90 minut
Budżet
15 000 000 EUR

Recenzje

Banalna treść z piękną formą. 9
  • 2006-11-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Po sześciu latach reżyserskiej przerwy Luc Besson powrócił do świata filmu z produkcją "Angel-A". Jednakże film ten różni się bardzo od jego najważniejszych dzieł, takich jak "Piąty element", "Leon zawodowiec" czy "Nikita".

Jak sam francuski reżyser stwierdził, miał to być film, którego głównym atutem będzie scenariusz. Prace nad nim rozpoczął już dziesięć lat wcześniej, jednakże nie zdołał go ukończyć. Udało mu się to dopiero w 2004 roku i to w dwa tygodnie.

O ironio! Właśnie ten scenariusz, który miał być największą zaletą filmu, stał się jego kamieniem węgielnym. Głównie z uwagi na dialogi, które są banalne i nie pozostawiają widzowi zbyt wiele miejsca na własne refleksje i ruszenie szarymi komórkami. Od głównej bohaterki słyszymy wciąż, że "należy uwierzyć w siebie". I to jest największy minus tego dzieła.

Na szczęście ten mankament został nadrobiony przez cudowne, wręcz pocztówkowe zdjęcia Thierry'ego Arbogasta. Największego uroku dodaje im kolor, a właściwie jego brak, ponieważ cały film utrzymany jest w czarno-białej konwencji.

Ten zabieg ma nie tylko uwypuklać piękno Paryża, ale również zwrócić nam uwagę na kontrasty, których jest cała mnogość - piękny, białowłosy i długonogi anioł vs. czarnowłosy, niewyszukanej urody, zagubiony człowiek; zderzenie boskości z przyziemnością. Elementy te nie żyją w oderwaniu, ale mijają się, a czasami nawet łączą i wzajemnie uzupełniają. I to jest główne przesłanie tego filmu - by umieć dostrzec te dwa światy zamknięte w jednym.

Na uwagę zasługuje jeszcze muzyka Anji Garbarek, dla której była to pierwsza przygoda z filmem. Jej kompozycje cudownie współgrają z architekturą Paryża i przyzwoitą grą aktorską.

"Angel-A" jest godny polecenia każdemu, kto ma dość sztampowych amerykańskich produkcji. Jedynym minusem są dialogi, bez których produkcja nic by nie straciła, a może nawet i by zyskała. Mimo że opinie krytyków nie były filmowi przychylne, "Angel-A" podbił serca wielu widzów, w tym i moje. Jednak nie stało się to za sprawą Luca Bessona, lecz dzięki pracy Anji Garbarek i Thierry'ego Arbogasta.

4 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Tajemniczy Gilbert Melki — Znany szerokiej publiczności we Francji i szeregu widzom w Polsce z filmu Jak mamę kocham, nie kłamię, trylogii Lucasa Belvaux: Po życiu, Wspaniała para i Zbieg i komedii Patrice’a Leconte’a Bliscy nieznajomi. Dzięki Angel-A Gilbert Melki po raz pierwszy występuje u Luca Bessona. Co może nam Pan zdradzić na temat swojej postaci? Niewiele, bo nie czytałem całego... zobacz więcej

Komentarze 3

Avatar square 200x200

Drybciu 2010-08-01 4

5/10 – w zasadzie brakuje czegoś do pełnej satysfakcji z ogladnięcia,,, osobiście film mi się dłużył…..

agachica 2006-07-18

Jak oceniasz film? – Świetny film, polecam wszystkim! Ciepły, mądry, czasem bawi, a czasem skłania do przemyśleń. Przede wszystkim jednak zupełnie nietypowy jak na teraźniejsze kino. Wyszłam z kina oczarowana! :)

m_wislaczka agachica 2007-08-28

Zgadzam sie :) naparwde mistrzowski film

Współtworzą