Ghost World 2001

Ekranizacja kultowego komiksu pod tym samym tytułem. Przezabawna opowieść o dwóch zblazowanych i cynicznych nastolatkach, dla których nie ma żadnych świętości. W rolach głównych występują: Steve Buscemi (Wściekłe psy, Desperado), Thora Birch (American Beauty, Bunkier) i Scarlett Johansson (Zaklinacz koni). Niepowtarzalna… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Thora Birch
jako Enid Coleslaw
Scarlett Johansson
jako Rebecca Doppelmeyer
Steve Buscemi
jako Seymour
Brad Renfro
jako Josh
Bob Balaban
jako Ojciec Enid
Illeana Douglas
jako Roberta Allsworth
Stacey Travis
jako Dana
Dave Sheridan
jako Doug
Tom McGowan
jako Joe
Debra Azar
jako Melora
Brian George
jako Podstępny szef

Fabuła

Ekranizacja kultowego komiksu pod tym samym tytułem. Przezabawna opowieść o dwóch zblazowanych i cynicznych nastolatkach, dla których nie ma żadnych świętości. W rolach głównych występują: Steve Buscemi (Wściekłe psy, Desperado), Thora Birch (American Beauty, Bunkier) i Scarlett Johansson (Zaklinacz koni). Niepowtarzalna okazja, by pośmiać się z nas samych, jak też odrobina refleksji nad tym, co nas otacza. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
przyjaciel, sztuka, wózek inwalidzki, rodzina dysfunkcyjna zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2001-06-16 (świat), 2003-08-21 (dvd)
Kraj produkcji
Niemcy, USA, Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
111 minut
Budżet
7 000 000 USD

Recenzje

Bo trzeba próbować, bo trzeba wybierać ... 9
  • 2007-02-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Zdarza się, że gdy człowiek zaczyna nowy etap życia traci wiarę w siebie, a otaczający go świat zaczyna wzbudzać niechęć. I wszystko co było proste zaczyna się komplikować.

Ghost World to znakomita ekranizacja komiksu Daniela Clowesa. Jest to opowieść o nietuzinkowej dziewczynie, która kończy szkołę średnią i próbuje znaleźć swoje miejsce w dorosłym życiu. Bohaterką wciąż targają sprzeczne emocje i pragnienia. Początkowo planuje zamieszkać ze swoją najlepszą przyjaciółką Rebeccą (Scarlett Johansson), z którą spędza wolny czas i realizuje swoje niecodzienne pomysły, do których często werbują wspólnego znajomego – Josha (Brad Renfro). Pewnego dnia na wskutek głupiego żartu poznają Seymoura. To zdarzenie jest początkiem wszystkich zmian, wątpliwości i problemów w spokojnym dotychczas życiu Enid.

Główną rolę w produkcji otrzymała Thora Birch, co uważam za znakomity wybór i atut filmu. Swoją rolę odegrała jak zawsze fantastycznie, pozostawiając niedosyt oglądania jej osoby na ekranie. Równie wybitnie zagrał Steve Buscemi, który wcielił się w rolę ekscentrycznego Seymoura. Reszta bohaterów występujących wykonała swoją pracę jak najbardziej poprawnie i na tym poprzestali.

Film ogląda się lekko i przyjemnie ze świadomością, że nie jest to kolejna stereotypowa produkcja. Jego jakże niejasne zakończenie, utwierdza nas w tym przekonaniu zmuszając jednocześnie do kontemplacji. Ghost World zawiera też mnóstwo specyficznie zabawnych dialogów i momentów, obfitujących w cynizm.

Enid jest postacią inteligentną, która odrzuca wszystkie normy i nakazy. Odnosi się przy tym krytycznie do większości ludzi. Jest to pewien sposób buntowania się przed schematami dnia codziennego. Każdy z nas zapewne choć raz w życiu poczuł się jakby nie pasował do otoczenia, tak więc możemy odnaleźć w głównej bohaterce trochę nas samych.

Motyw osamotnienia, poszukiwania sensu i przemijania. Wydaje się, że nic nowego. Jednak tym razem jest ukazane w innym świetle. Ciekawszym.

12 z 17 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 4

Avatar square 200x200

cicha 2007-10-22 6

nic nadzwyczajnego – nie mogę oprzeć się wrażeniu, że miał to być film inteligentny, głęboki i nieprzewidywalny… tylko mu nie wyszło. zamiast innego spojrzenia na życie, otrzymaliśmy nudnawą historyjkę, bez absolutnie jednej sekundy, która by zaskoczyła. 6/10 ze względu na Steve’a Buscemi, który jak zawsze robi, co może, czyli całkiem dużo + za samą próbę stworzenia czegoś, co nie byłoby komedyjką dla nastoletnich, piskliwych blondynek

m13czu 2006-11-10 6

momentami nudnawy – Film o zbuntowanej nastolatce. Jesli ktos szuka komedii to duzo jej tu nie uswiadczy. Nic godnego polecenia.

majron m13czu 2006-11-10 10

buahahahahahahahahahahahahahahahaha :)

Judith m13czu 2007-02-01 10

Majron lepiej bym tego nie wyraziła.

Współtworzą