Rok 1984 1984

Nineteen Eighty-Four

Po wojnie atomowej świat podzielono na trzy strefy. W jednej z nich zwanej Oceanią, zapanowała władza totalitarna, całkowicie kontrolująca życie swoich mieszkańców. Pewnego dnia Winston Smith zakochuje się w Juli, popełniając tym samym przestępstwo.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
John Hurt
jako Winston Smith
Richard Burton
jako O'Brien
Suzanna Hamilton
jako Julia
Cyril Cusack
jako Charrington
Gregor Fisher
jako Parsons
James Walker
jako Syme
Andrew Wilde
jako Tillotson
David Trevena
jako Przyjaciel Tillotsona
David Cann
jako Martin
Anthony Benson
jako Jones
Peter Frye
jako Rutherford
Roger Lloyd Pack
jako Kelner

Po wojnie atomowej świat podzielono na trzy strefy. W jednej z nich zwanej Oceanią, zapanowała władza totalitarna, całkowicie kontrolująca życie swoich mieszkańców. Pewnego dnia Winston Smith zakochuje się w Juli, popełniając tym samym przestępstwo. Asmodeusz

Gatunek
Dramat, Sci-Fi, Thriller, Romans
Słowa kluczowe
helikopter, anglia, pranie mózgu, ucieczka zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1984-10-10 (świat)
Wytwórnia
Umbrella-Rosenblum Films Production
Virgin
Virgin Benelux (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
1984 (Kanada) (Wielka Brytania) (alternatywna pisownia)
Czas trwania
113 minut
Budżet
8 400 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Ostatni film pełnometrażowy, w którym wystąpił Richard Burton. zobacz więcej

Komentarze do filmu 4
dawidek98 7

Dużo słabsza ekranizacja od powieści. John Hurt nie zagrał aż tak dobrze, no i sceny erotyczne między Winstonem a Julią mnie bardzo raziły. Jednakże na ogromny plus zaliczam klimat, któremu reżyserowi udało się zdecydowanie zachować, no i przede wszystkim muzyka – odpowiednio przejmująca, wręcz przygnębiająca jak sam film.

bizarre 5

5.5/10 – Nie da się tego filmu ocenić w oderwaniu od książki. Powieść Orwella to dzieło ponadczasowe i prawdopodobnie jedna z najlepszych książek, jaka kiedykolwiek została napisana, jej ekranizacja natomiast jest co najwyżej w porządku. Nie sądzę, że to wina reżysera, moim zdaniem "1984" to książka, którą trudno zobrazować, jest łatwa do zrozumienia, ale każdy musi zrobić to sam, przebijając się przez cienką warstwę metafory i samemu wyobrażając sobie ten świat. Film zaś jest bardzo bezpośredni i dosłowny, właściwie przez godzinę wałkuje jeden temat, a widzowi pozostaje tylko obserwacja. To sporo mu ujmuje.
Bardzo na plus zaskoczyła mnie muzyka, brzmi tak jakby wyprzedziła swoją epokę i nie powstała w 1984 roku, a ćwierć wieku później.
Trochę więcej spodziewałem się po aktorach, zwłaszcza po Johnie Hurcie, którego bardzo cenię, a tutaj jakoś nie błysnął, mimo, że miał do tego sporo okazji.

simonperch 5

Mierna próba przeniesienia na ekran absolutnego arcydzieła Orwella.

dexterxx 7

"W porównaniu do książki"… – Wszyscy to znamy. Pierwszy raz zdarzyło mi się przeczytać książkę, następnie film.

możliwy spoiler

W porównaniu do książki, to fabuła jest dość mocno przekręcona. Wiele wątków nie trzyma się chronologicznej kupy, która jest w książce, co więcej: niektóre części filmu są mocno zmienione – no nie uwierzę, że polskie przełożenie jest aż tak odmienne.

Czuje się zbulwersowany (nieco z ironią) – w końcu poznałem, jak to jest znać książkę, a buntować się na film w którym brakuje istotnych szczegółów i to co napisałem wyżej.

Ostatnia część poratowała film i tutaj akurat plus w stronę filmu.. Gra aktorska, szczególnie bohatera i oprawcy też mi się podobała.

No i jeszcze dla tych, co książki nie czytali: nie wszystko jest zrozumiałe z samego filmu, pominięto wiele faktów z książki, które wyjaśniłyby niektóre przejawy i sceny. Z książką też znacznie bardziej się zżywa, znacznie bardziej uderza tematyka i daje więcej do myślenia. Film przemija szybko w 1:30 i (niestety) tyle pozostaje…

Uf.. całkowicie ogólnikowo udało się skrytykować film a jednocześnie nie zdradzić fabuły. Może kogoś to zachęci do przeczytania.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
piotrek681
41 pkt.
3
Hsi_Nao
38 pkt.
4
Redox
21 pkt.
5
Asmodeusz
12 pkt.
6
Arteq
6 pkt.
7
kaskader
6 pkt.
8
Plaszek
2 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…