Rok 1984 1984

Nineteen Eighty-Four

Próba ekranizacji powieści George'a Orwella. Celna wizja państwa totalitarnego. Beznadziejności i monotonni życia, nieograniczonej i bezwzględnej władzy Wielkiego Brata. Wreszcie ktoś rzuca jej wyzwanie...

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

John Hurt
jako Winston Smith
Richard Burton
jako O'Brien
Suzanna Hamilton
jako Julia
Cyril Cusack
jako Charrington
Gregor Fisher
jako Parsons
James Walker
jako Syme
Andrew Wilde
jako Tillotson
David Trevena
jako Przyjaciel Tillotsona
David Cann
jako Martin
Anthony Benson
jako Jones
Peter Frye
jako Rutherford
Roger Lloyd Pack
jako Kelner

Fabuła

Próba ekranizacji powieści George'a Orwella. Celna wizja państwa totalitarnego. Beznadziejności i monotonni życia, nieograniczonej i bezwzględnej władzy Wielkiego Brata. Wreszcie ktoś rzuca jej wyzwanie... Anonimowy

Gatunek
Dramat, Sci-Fi, Thriller, Romans
Słowa kluczowe
helikopter, anglia, pranie mózgu, ucieczka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1984-10-10 (świat)
Wytwórnia
Umbrella-Rosenblum Films Production
Virgin
Virgin Benelux (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
1984 (Kanada) (Wielka Brytania) (alternatywna pisownia)
Czas trwania
113 minut
Budżet
8 400 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film nakręcono w okresie od kwietnia do lipca 1984 r. zobacz więcej

Komentarze 3

bizarre 2015-06-26 5

5.5/10 – Nie da się tego filmu ocenić w oderwaniu od książki. Powieść Orwella to dzieło ponadczasowe i prawdopodobnie jedna z najlepszych książek, jaka kiedykolwiek została napisana, jej ekranizacja natomiast jest co najwyżej w porządku. Nie sądzę, że to wina reżysera, moim zdaniem "1984" to książka, którą trudno zobrazować, jest łatwa do zrozumienia, ale każdy musi zrobić to sam, przebijając się przez cienką warstwę metafory i samemu wyobrażając sobie ten świat. Film zaś jest bardzo bezpośredni i dosłowny, właściwie przez godzinę wałkuje jeden temat, a widzowi pozostaje tylko obserwacja. To sporo mu ujmuje.
Bardzo na plus zaskoczyła mnie muzyka, brzmi tak jakby wyprzedziła swoją epokę i nie powstała w 1984 roku, a ćwierć wieku później.
Trochę więcej spodziewałem się po aktorach, zwłaszcza po Johnie Hurcie, którego bardzo cenię, a tutaj jakoś nie błysnął, mimo, że miał do tego sporo okazji.

simonperch 2013-05-24 5

Mierna próba przeniesienia na ekran absolutnego arcydzieła Orwella.

dexterxx 2012-02-13 7

"W porównaniu do książki"… – Wszyscy to znamy. Pierwszy raz zdarzyło mi się przeczytać książkę, następnie film.

możliwy spoiler

W porównaniu do książki, to fabuła jest dość mocno przekręcona. Wiele wątków nie trzyma się chronologicznej kupy, która jest w książce, co więcej: niektóre części filmu są mocno zmienione – no nie uwierzę, że polskie przełożenie jest aż tak odmienne.

Czuje się zbulwersowany (nieco z ironią) – w końcu poznałem, jak to jest znać książkę, a buntować się na film w którym brakuje istotnych szczegółów i to co napisałem wyżej.

Ostatnia część poratowała film i tutaj akurat plus w stronę filmu.. Gra aktorska, szczególnie bohatera i oprawcy też mi się podobała.

No i jeszcze dla tych, co książki nie czytali: nie wszystko jest zrozumiałe z samego filmu, pominięto wiele faktów z książki, które wyjaśniłyby niektóre przejawy i sceny. Z książką też znacznie bardziej się zżywa, znacznie bardziej uderza tematyka i daje więcej do myślenia. Film przemija szybko w 1:30 i (niestety) tyle pozostaje…

Uf.. całkowicie ogólnikowo udało się skrytykować film a jednocześnie nie zdradzić fabuły. Może kogoś to zachęci do przeczytania.

Współtworzą