Palimpsest 2006

Policjant wypada z okna. Dochodzenie prowadzi jego kolega... Palimpsest to starożytny lub średniowieczny rękopis pisany na pergaminie, z którego zeskrobano albo starto poprzedni tekst. Mniej oficjalnie, palimpsest oznacza amnezję alkoholową.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Obsada Zobacz pełną obsadę

Andrzej Chyra
jako Marek Jeklewski
Robert Gonera
jako Tomek Marmielewski
Adam Ferency
jako "Malinowski"
Henryk Talar
jako "Komendant"
Grzegorz Warchoł
jako Zygmunt, sąsiad Maćka
Tomasz Sapryk
jako Maciek Hajdziak
Arkadiusz Bazak
jako Dozorca kamienicy Maćka
Arkadiusz Jakubik
jako Bogdan, lekarz
Elżbieta Jarosik
jako Lekarka
Adam Kamień
jako "Wazon"

Fabuła

Policjant wypada z okna. Dochodzenie prowadzi jego kolega... Palimpsest to starożytny lub średniowieczny rękopis pisany na pergaminie, z którego zeskrobano albo starto poprzedni tekst. Mniej oficjalnie, palimpsest oznacza amnezję alkoholową. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, policjant, alkoholik

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-08-18 (kino), 2006-03-17 (świat), 2007-01-19 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Wytwórnia
Zebra Film Studio
Canal+ Polska
Telewizja Polska (TVP) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Palimpsest: A Hypnotic Mystery (USA) (tytuł DVD)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
85 minut
Budżet
2 500 000 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Umysł jest jak kobieta, kiedyś Cię zdradzi 8
  • 2007-02-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Niewolski zadebiutował niezależnym "D.I.L". Później przyszedł czas na "Symetrię", która zebrała laury na wielu festiwalach. Tym razem reżyser postanowił stworzyć coś - jak na Polskę – oryginalnego.

Udało się. Tak świetnego thrillera psychologicznego nasi reżyserzy jeszcze nam nie zaserwowali. Film trzyma w napięciu od początkowych do końcowych napisów. Przez długi okres oglądamy na pozór banalny film kryminalny, gdzie wyidealizowani policjanci rozwiązują powoli przestępczą zagadkę. Jednak po pewnym czasie wszystko zaczyna się komplikować. Pojawiają się tajemnicze wstawki, szybkie ujęcia, które jeszcze bardziej skupiają nas na filmie i wciągają w życie (?) głównego bohatera.

Zrealizowany w przepiękny sposób. Z wielką dumą przyznaję, że Niewolski osiągnął światowy poziom, jeżeli chodzi o technikę filmową. Dlaczego z dumą? Bo bez wstydu „Palimpsest” można pokazać za granicą. Niesamowite zdjęcia i oświetlenie, tworzą doskonały mroczny klimat. Wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik. Muzyka w każdym momencie jest dopasowana do akcji, tworzy odpowiedni klimat każdej sceny. Niewolski kilkakrotnie wspominał o swojej przyszłości w Hollywood, z takim poziomem filmów ma duże szanse i życzę mu powodzenia.

Znany z "Długu" duet - Chyra i Gonera - również nie zawodzi. Do tego dochodzi znakomity Henryk Talar, którego niestety częściej spotykamy na deskach teatru niż na srebrnym ekranie. Cielecka miała bardzo małą rolę, ale bardzo charakterystyczną i wywiązała się ze swojego zadania należycie. Jedna osoba zdecydowanie poziomem ulegała wyżej wymienionym - Adam Ferency. Zagrał Malinę zupełnie bez charakteru, życia. Miał ciekawą scenariuszowo rolę, jednak nie podołał wyzwaniu tworząc jej „bezpłciowy” wizerunek.

W filmie widoczne są wpływy zagranicznych reżyserów, przede wszystkim Lyncha i jego „Zagubionej autostrady”, które dostrzegalne są w wielu momentach filmu. Mimo wszystko jest to polski produkt, z którego powinniśmy być dumni na arenie międzynarodowej. Niektórzy przyczepią obrazowi plakietkę kopii Lyncha, ale to powinien być komplement. Rzadko, kiedy porównuje się rodzime produkcje do filmów mistrzów.

6 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Twórcy — Reżyseria: Konrad Niewolski, rocznik 1972. Nie ma wykształcenia filmowego - ukończył administrację i stosunki między-narodowe. Jest instruktorem oraz międzynarodowym sędzią snowboardu, skacze ze spadochronem. Interesuje się psychiatrią, filozofią, teologią, genetyką i egiptologią. Zadebiutował w 2002 roku niezależnym filmem "D.I.L.", był jego reżyserem, scenarzystą... zobacz więcej

Komentarze 7

Avatar square 200x200

master602 2012-09-25 3

3/10 – kiepski szkoda czasu

rechaa 2008-01-27 6

6/10 – Ciekawy pomysł, ale troche gorsze wykonanie…
Przede wszystkim nie podobała mi się muzyka i to że film był ogólnie… nudny.
Szkoda bo zapowiadało się naprawde bardzo dobrze oglądając zapowiedzi i czytając opinie innych…
Tak naprawde nie mogłem zajarzyć co jest terazniejszością, a co przeszłością lub przyszłością…
Ogólnie obejrzyjcie ten film może wam się spodoba nasze rodzime wykonanie.

justangel rechaa 2008-01-27 8

A mnie się bardzo podobał. Świetne zdjęcia i dobry klimat utrzymany do samego końca. 10/10

Bodzo 2007-07-08

mi nie przypadł do gustu – ciekawy pomysł, ale troche nudny ten film i strasznie mnie muzyka w nim wkurzała

Smisnykolo 2007-03-19

zaskoczył mnie – aż nie wierzyłem jak już skończyłem oglądać że w polsce coś takiego potrafią zrobić, chociaż tak szczerze to jeszcze nie do końca rozumiem ten film, było w nim bardzo dużo wątków. ale polecam wszystkim koneserom polskiego kina.

qlph_on 2006-08-19 7

Wreszcie polacy kręcą filmy do oglądania. – Podobno rzeczywistość jest tylko złudzeniem – najgorzej gdy przybierze postać sennego koszmaru. Bohater Palimpsestu, policyjny inspektor (Andrzej Chyra) prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa. Wszystko wskazuje, że zbrodni dokonał ktoś z najbliższego otoczenia ofiary… Zabójca sprytnie jednak zaciera ślady, plącze wątki, prowokuje zmysłowe doznania i retrospekcje. Tylko co w tym labiryncie znaczeń robi niepokojąco piękna… Magdalena Cielecka? Inspektor gubi trop w ciasnym szpitalnym korytarzu. Komu może zaufać? Czy w swoim śledztwie nie dotknął cienkiej granicy obłędu?

Mort_Rainey qlph_on 2006-08-24 4

Zapowiadało sie świetnie.Dobry reżyser i jak dla mnie najlepszy polski aktor Andzej Chyra,bonusowo piekna Magda Magdalena Cielecka.Jednym słowem zapowiadał się b.dobry polski film.Niestety film to średniak który może przyciągnąć tylko ze względu na nazwisko reżysera i aktorów…Moim zdaniem Niewolski chciał żeby Palimpsest przypominał troszkę filmy David Lyncha:Pomieszana fabuła i świat przeplatający się ze snem.Tylko że w filmach Lyncha jest jakieś napięcie,siedzisz i oglądzasz zastanawiając się co się stanie.W przypadku Palimpsestu było mi to obojętne…niemalże zerowe napięcie,natrętna muzyka i biedny Chyra który w tym filmie wypada nie najlepiej przez kombinatorstwo reżysera…;(

Współtworzą