Golem 1979

Fabuła filmu oparta jest o żydowską legendę o Golemie. Historia osadzona jest w przyszłości, w której doszło do katastrofy nuklearnej. Świat pogrążony w chaosie i nędzy, totalnie wyniszczony i zdegenerowany. Totalitarna władza prowadzi tajemnicze badania nad udoskonaleniem gatunku ludzkiego. Pierwszym, stworzonym w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Marek Walczewski
jako Pernat
Krystyna Janda
jako Rozyna
Anna Jaraczówna
jako Staruszka
Mariusz Dmochowski
jako Holtrum, ojciec Rozyny i studenta
Wiesław Drzewicz
jako Ojciec Miriam
Henryk Bąk
jako Magazynier w areszcie śledczym
Jan Nowicki
jako Przodownik snu z kapeluszem
Wojciech Pszoniak
jako Więzień
Krzysztof Majchrzak
jako Student, brat Rozyny
Zofia Czerwińska
jako Babcia klozetowa
Arkadiusz Bazak
jako Szef lekarzy

Fabuła filmu oparta jest o żydowską legendę o Golemie. Historia osadzona jest w przyszłości, w której doszło do katastrofy nuklearnej. Świat pogrążony w chaosie i nędzy, totalnie wyniszczony i zdegenerowany. Totalitarna władza prowadzi tajemnicze badania nad udoskonaleniem gatunku ludzkiego. Pierwszym, stworzonym w laboratorium "sztucznym", odnowionym organizmem jest Pernat. Eksperyment nie do końca się udaje, gdyż Pernat jest zbyt uległy, naiwny i wrażliwy. Naukowcy starają się go zmodyfikować, czyli uczynić bardziej bezdusznym, ale w efekcie Pernat zaczyna się buntować. Odnajduje czarnego Golema i go uruchamia… tompawel

Gatunek
Sci-Fi
Słowa kluczowe
więzienie, morderstwo, bunt, naukowiec zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1980-03-18 (kino), 2004-01-29 (świat), 2009-08-27 (dvd)
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
88 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 3
dawidek98 5

Jedyne, co mi się tak naprawdę podobało to fajna i przytłaczająca scenografia. Pada w filmie takie sformułowanie: "Charakterystyka genetyczna krwi" i stanowi rzekomy dowód winy Pernata. Jeśli naukowcy są w stanie stworzyć sztucznego człowieka takiego jak Golem, to rozumiem że powinni znać coś takiego jak sekwencja kodu genetycznego – a jeśli tak to zapewne by wiedzieli, że to co mówi Pernat jest prawdą i jest niewinny.

PoppinTom 7

Spodziewałem się lepszej uczty wizualnej bo merytorycznie i znaczeniowo jest świetny. Totalitarne rządy przez pryzmat Pernata wydają się być transhumanizmem?hmm

bizarre 7

7.5/10 – Genialny klimat! Takie filmy są w polskich realiach niespotykane. Odpowiednio zrównoważone proporcje między mrokiem, dystopią, technologią i surrealizmem. Dodatkowo "Golem" skupia się na jednostce, nie pomijając przy tym przedstawienia społeczeństwa i świata.
Oglądając "Golema" cały czas miałem myśl, że właśnie w tym stylu powinien być utrzymany "Łowca androidów". Klimat filmu idealnie pasuje do ducha powieści Philipa Dicka. Marzeniem byłoby zobaczyć "Blade runnera" lub film na podstawie innej książki Dicka w reżyserii Szulkina.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
fever
23 pkt.
3
tompawel
22 pkt.
4
Redox
8 pkt.
5
Yasha
4 pkt.
6
jacks
3 pkt.
7
fredaser
2 pkt.
8
Roger
1 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…