Tarapaty 2017

12-letnia Julka spędza wakacje u ciotki. Na miejscu poznaje Olka, z którym próbuje dotrzeć do skarbu oraz rozwiązać zagadkę tajemniczej szajki.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 11 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hanna Hryniewicka
jako Julka
Jowita Budnik
jako Mama Olka
Roma Gąsiorowska
jako Agata
Krzysztof Stroiński
jako Muzealnik
Maria Maj
jako "Pulchna"
Krystyna Tkacz
jako "Tapir"
Piotr Głowacki
jako Szef
Michał Grzybowski
jako Starszy aspirant Michalski
Ewelina Obrzydowicz
jako Bliźniaczka na zakończeniu roku szkolnego

Fabuła

Kiedy ma się 12 lat, wakacje w mieście to najnudniejsza sprawa na świecie. Ale gdy okazuje się, że w opuszczonym domu za płotem złodziejska szajka urządziła sobie kryjówkę, a w ręce wpada stara mapa prowadząca do skarbu, nuda zamienia się w przygodę. Na drodze do rozwiązania zagadki Olkowi i Julce stają złośliwa ciotka, niania – nałogowa palaczka i tajemniczy pożeracz cukierków, a stawką jest życie ukochanego psa Pulpeta. opis dystrybutora

Gatunek
Przygodowy, Familijny, Akcja

Szczegóły

Premiera
2017-09-15 (kino), 2017-08-12 (świat), 2018-02-15 (dvd)
Dystrybutor
Next Film
Wytwórnia
Koi Studio
DI Factory (koprodukcja)
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Double Trouble (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 6 lat
Czas trwania
83 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 12 wiadomości

Recenzje

Kino przygody bez ograniczeń wiekowych, z doskonałą obsadę, humorem czytelnym dla każdego, bez naiwności, za to z ogromną wyobraźnią. 7

A może by tak opowiedzieć bajkę dla dzieci, w której nikt nie będzie wgapiał się w swojego Iphona na ekranie ani na widowni, bohaterowie będą rozwiązywać zagadkę kryminalną szukając skarbu, żeby urozmaicić sobie wakacje. Ta historia wciągnie i dorosłych, nawiązując do wakacji spędzanych kiedyś na budowaniu domków na drzewie lub wojny na patyki. Wracania do domu z obdrapanymi kolanami, a nie z nowymi znalezionymi na telefonie pokemonami. Właśnie w sposób żywiołowy, z dziecięcą ciekawością i energią mamy stworzone Tarapaty, które dla dzieci będą uczestniczeniem w tej przygodzie, a dla dorosłych nostalgicznym i sentymentalnym obrazem, ale nie mniej ciekawym kryminałem, który mimo obecności tych najmłodszych, wcale nie będzie oznaczać głupiutki, infantylny czy nieznośnie naiwny.

Nasza główna bohaterka Julka, nie ma specjalnie przyjaciół w swojej szkole z internatem. Kiedy kończy się następny rok szkolny, nadchodzą wakacje. Dziewczynka odwiedza ciocię, do której na drugi dzień mają zabrać ją rodzice, bo zabukowali jej bilet do Kanady. Jak się okazuje ciocia nic nie wie o nocowaniu Julki, a tata i mama zapomnieli o bilecie. Dziewczynka po raz kolejny czuje się niechciana w miejscu, w którym jest i zapominają o niej nawet rodzice.

Na szczęście jej samotność nie potrwa długo, a wakacje, które zapowiadają się paskudnie, zamienią się w takie, które zapamięta do końca życia. Mieszkanie jej ciotki zostaje okradzione z drogocennych (dla niej przede wszystkim) planów budowy kamienic. Okazuje się, że na jednej z nich było zaznaczone miejsce ukrytego skarbu. Ta sprawa również zaczyna interesować znudzonego sąsiada, chłopca Olka, którego opiekunka zupełnie nie pilnuje. On oczywiście z tego korzysta i szuka guza razem ze swoim psiakiem. Razem z Julką stworzą duet, który zechce rozwiązać zagadkę kradzieży planów. Po śladach pod postacią wózków na kółkach używanych przez starsze panie oraz papierków po cukierkach ananasowych będą tropić i przeżywać wielką przygodę, będąc tak naprawdę tylko w jednej z wielu warszawskich kamienic, a na dodatek znajdą w sobie nawzajem prawdziwego przyjaciela, które żadne z nich wcześniej nie miało.

Tarapaty to kino dziecięcej przygody i inicjacji w humorystycznym sosie realizmu magicznego. Nie jest to opowiadane narracją zarezerwowaną w zrozumieniu i odczuwaniu przyjemności z seansu dla pewnej grupy wiekowej, a to ze względu na aspekt humorystyczny historii oraz kryminalny farsz fabuły – to adventure time i Stranger Things, a nie tylko proste kino familijne. Do tego mamy obecność takich aktorów jak Krzysztof Stroiński, jako nieporadny kustosz, Joannę Szczepkowską jako chłodną ciotkę, Piotra Głowackiego jako ważną i niebezpieczną postać w fabule, oraz gang starszych pań granych przez Marię Maj i Jadwigę Jankowską – Cieślak. Ten zestaw aktorski nie tylko ze względu na nazwiska, ale przede wszystkim na to jak ich postaci są przerysowane oraz charyzmatyczne i ciekawie napisane, punktuje dla filmu ogromnie.

Mamy nie tylko fajerwerki zwrotów akcji, komedii omyłek i kawałek dynamicznego kina, ale również fantastyczne zwycięstwo Tarapatów z każdym, kto próbuje umniejszać kinu dziecięcemu. A te jest często o wiele mądrzejsze i lepiej zbudowane, niż te dla „dorosłych”. To odświeżenie formy i przypomnienie o kreatywności w każdym gatunku filmowym. Pora na przygodę bez ograniczeń wiekowych!

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 1 sierpnia do września 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 1

Garret_Reza_fdb 2017-09-28 5

http://garretreza.pl/nh-2017/ Warsztat twórców był solidny, chociaż nie obyło się bez potknięć. Z dziećmi można wybrać się do kina na ten seans jak najbardziej.

Współtworzą