Nie żyje Jerzy Stuhr 9

Smutne wieści dotarły do nas z Krakowa – nie żyje Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.

Jerzy Stuhr, autor: Fryta 73, Licencja: CC BY-SA 2.0 Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz sztukę aktorską na PWST w Krakowie. Był cenionym aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. W swojej karierze współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda (Bez znieczulenia), Krzysztof Kieślowski (Spokój, Przypadek ), Feliks Falk (Wodzirej, Amator), Juliusz Machulski (Seksmisja, Kingsajz, Déjà vu, Kiler, Kiler-ów 2-óch), Agnieszka Holland (Aktorzy prowincjonalni) czy Krzysztof Zanussi (Persona non grata). Sam również podejmował się reżyserowania, tworząc takie obrazy jak Spis cudzołożnic, Historie miłosne, Tydzień z życia mężczyzny, Duże zwierzę, Pogoda na jutro czy Korowód.

Chociaż ról w komediach filmowych nie cenił zbyt wysoko, to właśnie za nie pokochało go wielu widzów. Podejmował także inne wyzwania – w latach 70. współprowadził „Spotkania z balladą”, później napisał kilka książek, współpracował z radiem. Udzielał się również w dubbingu – to jego głosem mówił w polskiej wersji Osioł ze Shreka. Prowadził ponadto działalność pedagogiczną, przez wiele lat był rektorem krakowskiej szkoły teatralnej.

Od kilku lat miał poważne problemy zdrowotne. Zmarł 9 lipca 2024 roku w wieku 77 lat, w Krakowie – mieście, z którym związany był od urodzenia.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Chemas

Szkoda aktora. Był wielki. Ja już nawet nie chcę wymieniać ról i filmów. Wielka szkoda. Za młody jeszcze na przyjście zegarmistrza purpurowego! Bardzo fajna notka o jego śmierci!

JustynaMacugowska

Wielka szkoda, świetny aktor. Na zawsze zapamiętam go z ’’Seksmisji’’.

Elizabeth_Linton

Syn podał informację o jego śmierci – pierwsze skojarzenie z D. Sutherlandem. A później Seksmija, Osioł i "Spiewać każdy może" – dokładnie w takiej kolejności.

Proszę czekać…