Macki 1977

Tentacoli

Podczas budowy podmorskiego tunelu, firma go budująca używa niedozwolonych częstotliwości przez co rozdrażnia żyjącą w głębinach ogromną ośmiornicę. Kalmar szukając pożywienia, zaczyna atakować przebywających w pobliżu morza ludzi.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 3 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

John Huston
jako Ned Turner
Shelley Winters
jako Tillie Turner
Bo Hopkins
jako Will Gleason
Henry Fonda
jako Pan Whitehead
Delia Boccardo
jako Vicky Gleason
Cesare Danova
jako John Corey
Sherry Buchanan
jako Judy
Franco Diogene
jako Chuck
Marc Fiorini
jako Don

Fabuła

Podczas budowy podmorskiego tunelu, firma go budująca używa niedozwolonych częstotliwości przez co rozdrażnia żyjącą w głębinach ogromną ośmiornicę. Kalmar szukając pożywienia, zaczyna atakować przebywających w pobliżu morza ludzi. Asmodeusz

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
łódź, ośmiornica, morze, ofiara zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1977-02-25 (świat)
Wytwórnia
Esse Ci Cinematografica
American International Pictures (AIP)
Kraj produkcji
Włochy, USA
Inne tytuły
Tentacles (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
102 minut
Budżet
750 000 USD

Recenzje

Gumowe potwory i dialogi z Brazylijskiego serialu. 5
  • 2010-03-19
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Świeżo po sukcesie Szczęk Stevena Spielberga, jasne stało się, że w najbliższym czasie powstaną nisko budżetowe klony, próbujące zgarnąć nieco kasy z widzów, którzy zagustowali w takich klimatach. Tu ich oczekiwaniom wyszedł naprzeciw Ovidio Assonitis, reżyser znany już wcześniej z filmowych plagiatów.

Jak już wspomniałem film bazuje na osławionych Szczękach i w zasadzie jest ich częściowa kopią. Rekina zastąpiono tu jedynie gigantycznym kalmarem. Dzięki temu zabiegowi Ovidio nie musiał się bowiem martwić o zapożyczenia i ich sądowe konsekwencje. Niestety mimo takiego ułatwienia obraz przedstawia się raczej średnio. Fabuła jest prosta, naiwna i niemal zupełnie nie wciąga. Plusem jest spora ilość scen z ośmiornicą, choć ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Zasadniczo kalmar pokazany jest jako żywe zwierze, naturalnej wielkości atakujące miniaturowe modele, lub plastikowo-gumowe monstrum, wywijające dokoła mackami. Trzeba przyznać, że w trakcie filmu ataki ośmiornicy rozwijają się. Początkowo są to jedynie nagle znikający ludzie, później oglądamy już kilka macek wystających z wody, by w końcu dostać potwora atakującego całe łodzie.

Co ciekawe Assonitis zaangażował iście gwiazdorską jak a lata siedemdziesiąte obsadę. John Huston, Shelley Winters, Henry Fonda czy choćby Bo Hopkins. Az dziw bierze co aktorzy tego formatu robią w Mackach. Niestety nawet oni nie mogli naprawić błędów scenariusza i przypisanych im mdłych i bezpłciowych ról. Marnie wypada również oprawa muzyczna. Co prawda przed atakiem potwora dostajemy coś na kształt muzyczki ze Szczęk, ale jest to niezbyt udolna przeróbka, zupełnie nie nadająca klimatu. Na pewno nie dostaniemy tu też wielu krwawych scen, a warstwa gore ogranicza się niestety jedynie do objedzonych zwłok i owiniętych wokół ciał ofiar macek. Szkoda, że każdy atak kończy się w momencie gdy ośmiornica zabiera się do zjedzenia swojej ofiary.

Generalnie Macki są filmem bardzo średnim, a miejscami wręcz nudnym. Jednak pomimo wszystkich swoich wad, da się to obejrzeć bez większych nieprzyjemności.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą