Ojciec Mateusz 2008-

Akcja serialu rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Każdy z odcinków opowiada odrębną historię. Powracający z misji na Białorusi ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) zostaje wezwany przez biskupa (Sławomir Orzechowski). Na spotkaniu w kurii dowiaduje się, że obejmie probostwo w niewielkiej miejscowej parafii. Na pierwszej… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Odcinki zobacz wszystkie 272 odcinki

Zdjęcia Zobacz wszystkie 4 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Artur Żmijewski
jako Ksiądz Mateusz Żmigrodzki
Kinga Preis
jako Natalia Borowik
Piotr Polk
jako Orest Możejko
Rafał Cieszyński
jako Przemysław Gibalski, policjant
Jędrzej Taranek
jako Paruzel, policjant
Michał Piela
jako Aspirant Mieczysław Nocul
Tomasz Więcek
jako Ludwik, policjant
Artur Pontek
jako Marian Marczak
Aleksandra Górska
jako Lucyna Wielicka
Piotr Miazga
jako Bronisław Wierzbicki
Katarzyna Burakowska
jako Emilka Kozłowska

Fabuła

Akcja serialu rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Każdy z odcinków opowiada odrębną historię. Powracający z misji na Białorusi ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) zostaje wezwany przez biskupa (Sławomir Orzechowski). Na spotkaniu w kurii dowiaduje się, że obejmie probostwo w niewielkiej miejscowej parafii. Na pierwszej mszy odprawianej przez Mateusza poznajemy barwne grono jego parafian. Jest wśród nich jego gospodyni Natalia (Kinga Preis), Piotr – kościelny i organista w jednej osobie (Łukasz Lewandowski) i policjant Nocul (Michał Piela). Gdy niezwykły detektywistyczny talent nowego proboszcza się ujawni się, aspirant Nocul stanie się częstym gościem na plebanii. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia, Kryminał

Szczegóły

Premiera
2009-05-18 (dvd)
Wytwórnia
Telewizja Polska - Agencja Filmowa
Baltmedia Sp. z o.o. (produkcja wykonawcza)
Agencja Filmowa Profilm (produkcja wykonawcza) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
odc.: 45 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 10

YanYool99 2015-02-23 2

Ksiądz zostaje księdzem po to, by popierdalać na rowerku i rozwiązywać zagadki, chuj z mszą. Serial dość głupi, naiwny i schematyczny. Za dużo odcinków.

Maciek_Przybyszewski 2010-07-23 7

Kopia, ale całkiem udana – Kopia włoskiego serialu przeniesiona w polskie realia udała się całkiem nieźle. Jestem po obejrzeniu pierwszej serii i na gorąco stwierdzam, że serial jest zabawny, nie nużący. Aktorzy dobrze dobrani i dobrze wcielający się w swoje role. Męczy troszkę fakt, że większość przestępców gryzie w końcu sumienie, idą do spowiedzi, a potem jak owieczki biegiem na komisariat. Policja tak naprawdę nie musi nic robić, bo każdy w końcu sam się przyzna do winy i chętnie ją odpokutuje. Wkrótce napiszę jak widzę drugą serię i może jakaś recenzja się pojawi.

Sebioslaw 2016-02-13 2

Ksiądz na rowerze… strasznie dużo złego dzieje się w tym Sandomierzu. Ciągnie się to niczym Moda na Sukces. Dwa oczka za czołówkę muzyczną Lorenca, chociaż też jakbym już gdzieś to słyszał.

Zobacz wszystkie 7 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Akira_Kurosawa Sebioslaw 2018-08-03 1

@Sebioslaw Kiedyś, dawno, dawno temu tam byłem, i chyba już tam nie pojadę. Trup ściele się tam gęsto. Co za miasto! Tylu morderstw to chyba nawet w moim mieście nie ma. A tak poważnie to jakoś mnie nie przekonuję serial o ubogim, skromnym i jeżdżącym na rowerku katabasie. Zwłaszcza to że ubogi, skromy i na rowerze. W sumie to każdy mówi że jest ubogi i skromny ale jeździ ekstra furą. Ale w filmie to i nawet ksiądz jest uczciwy.

fredaser Akira_Kurosawa 2018-08-03 6

@Akira_Kurosawa Wow, cóż za generalizowanie.. A ja jakoś nie słyszę, żeby każdy mówił, że jest ubogi i skromny..

Akira_Kurosawa fredaser 2018-08-04 1

@fredaser To słabo ich znasz. Widziałem wielu. Niby skromni kapłani, wyznający idee ubóstwa, ale obwieszeni złotem, mieszkający w pałacach i jeżdżący limuzynami kupionymi za wdowi grosz. Pouczają ludzi że powinni żyć przyzwoicie a sami mają kochanki. Widziałem takich. Najgorsi są Ci świętsi od papieża, bo Ci mają najwięcej za uszami. Wciskają ludziom kit z ambony, robią pranie mózgu dzieciom na lekcjach religii. Ale trzeba wychowywać kolejne pokolenia niewolników. To są tacy handlarze niewolników. Kontrolują ludzi w każdej dziedzinie życia i mówią co mają robić i co mają myśleć. Kontrola umysłów. Wielu godzi się na to. Ale wielu potrzebuje wierzyć, a właściwie wielu ludzi z natury jest niewolnikami.

fredaser Akira_Kurosawa 2018-08-04 6

@Akira_Kurosawa A Ty nie znasz wszystkich ;) Ja akurat na swej drodze spotkałem jak dotąd 2 naprawdę w porządku księży jak i jedną siostrę. O takich przypadkach jak mówisz się słyszy, wiadomo, ale bez przesady – nie każdy jest taki sam, więc nie wkładaj wszystkich do jednego worka.

Akira_Kurosawa fredaser 2018-08-05 1

@fredaser Ja takich jeszcze nie spotkałem. A Ci co na takich wyglądali okazywali się oszustami którzy mają na boku partnerki i dzieci. To nic złego, ale niech nie świrują i niech darują sobie kazania. Ale jak tam sobie chcesz. Niektórzy z natury są niewolnikami i potrzebują Panów.

fredaser Akira_Kurosawa 2018-08-05 6

@Akira_Kurosawa To nie znaczy, że nie istnieją. Ech, to jakaś aluzja do mnie – ostatnie zdanie? Ja sam nie wierzę w księży ani Kościół, ale to nie znaczy, że mam o nich tak niskie mniemanie jak Ty. Po Twoich wypowiedziach widzę, że zaczniesz tylko wysnuwać jakieś insynuacje i aluzje. Pięknie..

Akira_Kurosawa fredaser 2018-08-07 1

@fredaser W żadnym wypadku, nic z tych rzeczy. Nie wierzę po prostu w uczciwość ludzi który należą do struktur kościelnych. Kler ma interes w takich rzeczach jak np. religia w szkołach. Dlaczego? Już od najmłodszych lat piorą mózgi ludziom. Już samo to dyskwalifikuje każdego księdza jako uczciwego człowieka. Zwyczajnie w świecie przykłada rękę do tego by KK mógł kontrolować umysły znacznej części społeczeństwa. Może i taki dobrotliwy klecha myśli że ratuje ludzi przed piekłem, ale myśli tak ponieważ i jemu gdy był dzieckiem nakładli głupot do głowy. Co nie zmniejsza jego winy za udział w tym procederze. Manipulacja to manipulacja.
Słyszę od wierzących że czasami ktoś musi w coś wierzyć. Ale prawda jest taka że ten ktoś ma naturę niewolnika i potrzebuje Pana który będzie decydował o jego życiu.

Współtworzą