Nieznajomi: Ofiarowanie 2018

The Strangers: Prey at Night

Czteroosobowa rodzina Jamesonów zostaje zmuszona przez okoliczności do przeprowadzki w odludną okolicę. Dom okazuje się zaskakująco przytulny i wszystko wskazuje na to, że niesprzyjający los wreszcie postanowił uśmiechnąć się do Jamesonów. Jednak pewnej nocy rozlega się pukanie do drzwi.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 13 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bailee Madison
jako Kinsey
Emma Bellomy
jako Dollface
Lewis Pullman
jako Luke
Damian Maffei
jako Mężczyzna w masce
Lea Enslin
jako Pinup
Mary Louise Casanta
jako Ciotka Sheryl
Ken Strunk
jako Wujek Marv
Preston Sadleir
jako Policjant stanowy
Leah Roberts
jako Młoda matka
Gabriel A. Byrne
jako Młody syn

Fabuła

Czteroosobowa rodzina Jamesonów zostaje zmuszona przez okoliczności do przeprowadzki w odludną okolicę. Dom okazuje się zaskakująco przytulny i wszystko wskazuje na to, że niesprzyjający los wreszcie postanowił uśmiechnąć się do Jamesonów. Jednak pewnej nocy rozlega się pukanie do drzwi. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller
Słowa kluczowe
krew, sadyzm, przemoc, ucieczka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-03-09 (kino), 2018-03-07 (świat), 2018-07-04 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Aviron Pictures
thefyzz
White Comet Films zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
The Strangers 2 (alternatywna pisownia)
The Strangers: Part 2 (USA) (tytuł rozszerzony)
Czas trwania
85 minut
Budżet
12 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Produkcji brakuje logiki i napięcia – sprawdza się natomiast jako dobry reprezentant kina klasy B. 4
  • 2018-03-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nieznajomi: Ofiarowanie to umiarkowanie dobry horror i koszmarna kontynuacja. Popcornowe kino grozy uwolniło się na moment od duchów przesuwających meble w nawiedzonych domostwach na rzecz klasycznego slashera. Zamaskowani mordercy znów zbierają krwawe żniwo. Niestety, ich łowy na bogu-ducha-winnych członków rodziny odbierają godność pierwszej odsłonie cyklu.

Nieznajomi z 2008 roku w dużej mierze wzorowali się na kultowym Halloween Johna Carpentera z 1978 roku. Krwawa łaźnia współczesnej sceny grozy ustępowała w nich pieczołowicie budowanej atmosferze osaczenia, a brak jakiekolwiek formy ekspozycji czy wyjaśnienia tylko wzmagał poczucie niepokoju. Ponad wszystkim unosiły się niejednoznaczne intencje morderczego trio. Podobnie jak 40 lat temu Michael Myers, tak i zabójcy z Nieznajomych stanowili bardziej uosobiony chaos, niż namacalne zagrożenie, któremu żaden człowiek nie jest w stanie zapobiec.

Seria Nieznajomych powraca na ekrany kin po 10 latach nieobecności, znacznie uproszczając wydźwięk pierwowzoru. Tym razem zamaskowane trio to zwykli socjopaci z bzikiem na punkcie ostrych narzędzi. Znów wdzierają się w pewne dysfunkcyjne, domowe ognisko (zbuntowana córeczka vs. rodzice/świat) – niestety, ich wizerunek widm z pierwowzoru zastąpiona zostaje topornym gore-festem rodem z Piątku trzynastego.

Przywołanie Piątku trzynastego nie jest przypadkowe, gdyż Ofiarowanie silnie odnosi się do estetyki slasherów lat 80. XX wieku. Opuszczony kurort wczasowy, muzyka pop i rock tamtych lat, delikatna mgiełka w powietrzu – jednak zamiast sielskich wakacji rozpoczyna się krwawa rzeź! Niestety, twórcy nie są konsekwentni w podjętej estetyce – choć perswadują na odbiorcy nostalgiczną atmosferę kina grozy lat 80., równocześnie niweczą klasyczne klisze ówczesnych horrorów (z porzuceniem konserwatywnej „damulki-która-przeżyje” na czele). Postmodernistyczna zabawa konwencją wyraźnie złapała tu zadyszkę.

Ostatecznie nostalgia wydaje się dołączona w postprodukcji na siłę, aby nadać filmowi choć krztę oryginalności. Bowiem na płaszczyźnie fabularnej, Nieznajomi 2 kropka-w-kropkę naśladują pierwowzór sprzed 10 lat. Zabójcy znów pytają się o Tamarę oraz z artystycznym zacięciem mażą po lustrze czerwoną szminką. Są przy tym brutalniejsi, o wiele brutalniejsi niż w przypadku wcześniejszej części. Horrory ostatnich lat w wyjątkowo małych ilościach aplikują drastyczne sceny (nawet Piła: Dziedzictwo wydawała się dziwnie ugrzeczniona w stosunku do siódmej odsłony serii). Na tym tle Nieznajomi: Ofiarowanie niewątpliwie wyróżniają się szkarłatnym kolorem.

Mimo wszystko produkcja sprawdza się na swój eskapistyczno-krwawy sposób. Film wygląda dobrze i całkiem nieźle smakuje do popcornu. Zwłaszcza, że nurt slasherów nie cieszy się ostatnimi czasy popularnością w kinie. Produkcji brakuje logiki i napięcia – sprawdza się natomiast jako dobry reprezentant kina klasy B. Nieznajomi: Ofiarowanie w wypożyczalniach VHS byliby hitem!

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 10

mikesmilesa 2019-04-13 10

Jeźeli lubicie filmy o włamaniach i o mordowaniu to film dla was

FilmyToSameNiebiosa 2019-04-13 9

5,9 Widać że wolicie tandetne filmy Patryka Vegi..

melaniemelon 2019-04-13 8

Sequel jest bardziej dynamiczny niż część pierwsza, jest lepszy niż halloween.

Barteqqu 2019-04-15 10

Dobry horror

Współtworzą