W drodze na pierwsze przesłuchanie Martinowi Freemanowi skradziono portfel. Podczas spotkania był w tak złym humorze, że producenci myśleli, iż nie jest zainteresowany rolą.
Matt Smith, zanim zdobył rolę Doktora Who, ubiegał się o rolę dr. Watsona.
Przygotowując się do roli w serialu, Benedict Cumberbatch przeczytał wszystkie oryginalne powieści i opowiadania o Sherlocku Holmesie.
Molly Hooper nie pojawia się ani w powieściach, ani w opowiadaniach o Sherlocku Holmesie. Początkowo miała wystąpić tylko w jednym odcinku, ale gra Louise Brealey tak bardzo spodobała się producentom, że postanowili rozbudować graną przez nią postać.
Lokalizacja zdjęć
Wnętrza, w których kręcono ujęcia z mieszkania Sherlocka Holmesa na Baker Street 221B, znajdowały się w rzeczywistości na North Gower Street 187.
W odcinku „His Last Vow” Janine mówi o małej chatce w Sussex. Jest to nawiązanie do opowiadania „Ostatni ukłon Sherlocka Holmesa”, w którym Sherlock zamieszkuje w małej chatce w Sussex.
W jednym z odcinków Sherlock mówi o rozszyfrowaniu enigmy. Benedict Cumberbatch zagrał Alana Turinga w filmie Gra tajemnic, opowiadającym o rozszyfrowaniu tej maszyny.
W jednym z odcinków Watson nazywa Holmesa Spockiem. W filmie Star Trek VI: Wojna o pokój Spock twierdził, że jest potomkiem Sherlocka Holmesa.
Mark Gatiss od początku starał się przekonać Stevena Moffata, że Mycroft powinien mieć różne gadżety ukryte w parasolu.
Możliwe spoilery
W jednej ze scen po śmierci Sherlocka na ścianie za Andersonem widać kartkę z namalowanym Tardisem z serialu Doktor Who.
W powieści „Studium w szkarłacie”, kiedy Scotland Yard znajduje zapisane krwią na ścianie słowo: „Rache”, Lestrade uważa, że ofiara chciała napisać: „Rachel”, jednak Sherlock poprawia go, mówiąc, że to po niemiecku „zemsta”. W odcinku „A Study in Pink”, kiedy ofiara pisze „Rache”, na podłodze Lestrade uważa, że chciała napisać po niemiecku: „zemsta”, natomiast Sherlock stwierdza, że chodziło jej o imię Rachel.
Chociaż John i Sherlock nie są najbogatsi, ich ubrania sugerują coś zupełnie odwrotnego. Kurtka Watsona kosztuje 750 funtów, buty 175, sweter ponad 200, a zegarek – 3000, natomiast płaszcz Sherlocka kosztuje aż 1 750 funtów.
Początkowo każdy sezon serialu miał się składać z sześciu 60-minutowych odcinków.
W jednym z odcinków Watson nazywa Holmesa Spockiem. Grający Spocka w serialu Star TrekLeonard Nimoy zagrał również Sherlocka Holmesa.
Reichenbach to nazwa wodospadu, nad którym w powieściach Arthura Conana Doyle'a walczyli Sherlock i Moriarty.
W serialu – podobnie jak w powieściach Arthur Conana Doyle'a – słowo „dedukcja” jest niepoprawnie wykorzystywane. W rzeczywistości sposób, w jaki Holmes wyciąga wnioski, to rozumowanie abdukcyjne.
Technika pamięciowa nazywana pałacem myśli, używana przez Sherlocka, była wykorzystywana już w starożytnym Rzymie.
W serialu Watson został ranny w rękę, jednak odczuwa ból w nodze. Jest to nawiązanie do powieści o Sherlocku Holmesie, w których Arthur Conan Doyle często zmieniał lokalizację rany Watsona.
Wielu członków ekipy i obsady serialu jest ze sobą spokrewniona lub związana. Rodziców Sherlocka Holmesa grają Wanda Ventham i Timothy Carlton, którzy są rodzicami Benedicta Cumberbatcha. Amanda Abbington (Mary Morstan) i Martin Freeman (John Watson) są parą. Producentka Sue Vertue jest żoną scenarzysty Stevena Moffata, a współproducentka Beryl Vertue jest jego teściową. Mąż scenarzysty Marka Gatissa zagrał baristę w odcinku „The Reichenbach Fall”, natomiast syn scenarzysty Stevena Moffata zagrał młodego Sherlocka.
Postać Grega Lestradea jest połączeniem inspektorów Gregsona i Lestrada, znanych z powieści o Sherlocku Holmesie.
W dniu premiery każdego nowego odcinka serialu cała obsada oglądała go razem w domu Martina Freemana (John Watson) i Amandy Abbington (Mary Morstan).