Gość 2014/I

The Guest

Dawid to gość prawie idealny. Czarujący, wyjątkowo uczynny i zabójczo przystojny. Pojawia się przed domem rodziny Peterson gotowy wspomóc ich po śmierci syna - jak twierdzi, jego przyjaciela z armii. Petersonowie zauroczeni osobą Dawida zaczynają traktować go jak członka rodziny. Jego tajemnicze pojawienie się niepokojąco… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 31 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Dan Stevens
jako "David"
Maika Monroe
jako Anna Peterson
Brendan Meyer
jako Luke Peterson
Sheila Kelley
jako Laura Peterson
Leland Orser
jako Spencer Peterson
Lance Reddick
jako Mjr Carver
Tabatha Shaun
jako Kristen
Joel David Moore
jako Craig
Brenden Wedner
jako Ian
Alex Knight
jako Pan Lyles
Ethan Embry
jako Higgings

Fabuła

Dawid to gość prawie idealny. Czarujący, wyjątkowo uczynny i zabójczo przystojny. Pojawia się przed domem rodziny Peterson gotowy wspomóc ich po śmierci syna - jak twierdzi, jego przyjaciela z armii. Petersonowie zauroczeni osobą Dawida zaczynają traktować go jak członka rodziny. Jego tajemnicze pojawienie się niepokojąco zbiega się w czasie z serią niewyjaśnionych zaginięć. Nastoletnia córka Petersonów zaczyna łączyć fakty i szybko dowiaduje się, że Dawid nie jest do końca tym za kogo się podaje. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Akcja
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-10-31 (kino), 2014-01-17 (świat), 2015-03-19 (dvd)
Dystrybutor
M2 Films
Wytwórnia
Snoot Entertainment
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
99 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

"Gościem mym bądź" 8
  • 2016-07-10
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Zachwycający, beznadziejny, wspaniały tragiczny. Wszystkie te określenia idealnie opisują dzieło Adama Wingarda. Jego "gość" jest zachwycająco świeży, a mimo to beznadziejnie prosty. Jest wspaniale obsadzony na prawdę niezłymi aktorami, a przy tym tragicznie dla ich postaci nieczuły.

To kino bardzo specyficzne, które jednych zachwyci swoją wymową i efekciarstwem, natomiast innych odrzuci. Nie sposób ocenić filmu jednoznacznie na 2 lub na 10 bo będzie to niesprawiedliwe. Mimo wszystko bowiem jest to kino dobre, zasługujące na uznanie. Zwraca uwagę widza nienachalną grą aktorską zwłaszcza duetu Stevens-Monroe (wyborny duet - miejmy nadzieję, że nie pierwszy i nie ostatni) oraz interesującą ścieżką dźwiękową idealnie dobraną pod każdą scenę. Niewiele jest filmów, które opatrzone w niezłe kawałki elektroniczne prowadzą widza przez cały seans. Tak jest w przypadku "gościa". Czuje się tutaj stare dobre lata 80-te i kiczowate do bólu klimaty slasherów. Główny bohater - David jest mocnym i wyrazistym akcentem produkcji. Sama historia jest podana widzowi na tacy i przystrojona niczym danie z "master chefa". Mamy tu dobre ujęcia, ciekawą pracę kamery, a do tego niezapomniane role aktorskie głównych postaci. Scenariusz pozostawia niedosyt, niektórych drażnią decyzje podejmowane przez bohaterów, ale „tak miało to wyglądać”. Kino kieruje się swymi własnymi prawami. Na to postawił właśnie Adam Wingard.

Polecam ten film choćby ze względu na zabicie czasu, posłuchanie dobre elektronicznej dawki muzy i wyzbycie się zahamowań. To z jednej strony nie wymagające wytężenia umysłu kino, ale jednak zostawiające ślad w pamięci widza. Postaci tak dobrze rozrysowane przez aktorów zostają w głowie choćbyśmy chcieli ich wyrzucić, podobnie jak muzyka. To dobry wybór w sam raz na seans dla kinomaniaka i nie ma się czego wstydzić.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 9

jacks 8

Pozytywne zaskoczenie – Jestem zaskoczony jak film o tak prostej fabule przykuł moją uwagę przez cały seans. Naprawdę niezłe kino akcji; świetna rola Dana Stevensa, który zaprezentował się zupełnie inaczej niż w Downton Abbey, na plus również rola Maiki Monroe. Bardzo dobra muzyka, niezłe sceny walki. Zdecydowanie polecam każdemu. 8/10

CameronPoe 10

Zdecydowanie NAJLEPSZY film tego roku!!! WIELKIE ODKRYCIE!!! – Aktorstwo na najwyższym poziomie, mroczna i czaderska muzyka, kultowe teksty, wciągająca fabuła i świetny klimat, przepiękne zdjęcia i cudowne ujęcia!!!
Po prostu film na najwyższym poziomie :)
WIELKIE ODKRYCIE roku 2014!!!

eexcited CameronPoe 2

Jakże okropnie się nabrałam przez ten komentarz.. Dla mnie film był tragiczny.

bizarre 6

Ilu tu jest kiczu! Trzeba przyznać bardzo świadomego kiczu i może być ciężko zaakceptować taką konwencję. Poza kiczem jest dużo powielonych schematów, ale też da się to uznać jako świadomą zagrywkę. Trudno nawet określić ile w tym jest komizmu, tajemnicy, grozy i sam nie wiem co przeważa. Całokształt trochę przypomina mi filmy Quentina Dupieux. Przez większość czasu mi się podobało, ale w pewnym momencie twórcy przegięli i zaczęła mnie lekko irytować ta konwencja.

6/10

i_darek1x 4

Dostateczny ! – Dobrze się zaczyna i tak do połowy jest w porządku !Ale im dalej tym gorzej !!!

Horror_Scream i_darek1x 3

Zgadzam się, naprawdę im dalej tym gorzej a końcówka to już sięga dna z wodorostami…

Mrozikos667 8

Przystojne zło z błyskiem w oku skrada się powoli, ale metodycznie. Ku końcówce niczym z najlepszej włoszczyzny.

Współtworzą