Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski 2017

Smurfs: The Lost Village

W całej wiosce Łasuch, Ważniak, Papa Smerf, Laluś mają jakieś zadania. Co jednak ma robić Smerfetka? Jedyna dziewczyna w całej grupie niebieskich smerfów? W poszukiwaniu odpowiedzi towarzyszyć jej będą inne Smerfy. Wspólnie wyruszą w wielką podróż, która odkryje przed nami niezwykłą tajemnicę... Ale, uwaga, każdy ich krok… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO3, 22 grudzień 2018, sobota 12:45 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mandy Patinkin
jako Papa Smerf
Demi Lovato
jako Smerfetka
Rainn Wilson
jako Gargamel
Joe Manganiello
jako Osiłek
Jack McBrayer
jako Ciamajda
Danny Pudi
jako Mądrala
Michelle Rodriguez
jako Smurfstorm
Julia Roberts
jako Smurfwillow
Ellie Kemper
jako Smurfblossom
Ariel Winter
jako Smurflily
Jake Johnson
jako Zrzęda
Gabriel Iglesias
jako Jokey

Fabuła

W całej wiosce Łasuch, Ważniak, Papa Smerf, Laluś mają jakieś zadania. Co jednak ma robić Smerfetka? Jedyna dziewczyna w całej grupie niebieskich smerfów? W poszukiwaniu odpowiedzi towarzyszyć jej będą inne Smerfy. Wspólnie wyruszą w wielką podróż, która odkryje przed nami niezwykłą tajemnicę... Ale, uwaga, każdy ich krok śledzi Gargamel. opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Komedia, Przygodowy, Fantasy, Familijny

Szczegóły

Premiera
2017-05-26 (kino), 2017-03-23 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Columbia Pictures
Kerner Entertainment Company
Sony Pictures Animation zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Get Smurfy (USA) (tytuł roboczy)
The Smurfs 3 (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
89 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 7 wiadomości

Recenzje

Poszukiwacze zaginionej wioski to najsmerfniejsza produkcja od czasów oryginalnego serialu animowanego. 7
  • 2017-05-29
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Widzowie, obawiający się profanacji kultowej wieczorynki przez amerykański koncern filmowy mogą spać spokojnie. Poszukiwacze zaginionej wioski odwołują się wyłącznie do oryginalnej, belgijskiej kreskówki autorstwa Peyo, wzbogacając ją o błyskotliwe poczucie humoru, wartką akcję i wysublimowaną intertekstualność. Smerfy A.D. 2017 to przepiękna animacja osadzona w konwencji kina nowej przygody (na co naprowadza już sam podtytuł filmu), gwarantująca zabawę dla całej rodziny.

W przypadku Smerfów amerykańscy twórcy nauczyli się, że z klasyką dzieciństwa się nie zadziera – po dwóch koszmarnych kinowych odsłonach przygód niebieskich stworków (seria reżyserowana przez Raja Gosnella), studio Sony zdecydowało się wyprodukować klasyczną animację CGI. Poszukiwacze zaginionej wioski niemal od pierwszych scen nawiązują do kreskówki autorstwa Peyo (historia powstania Smerfetki to wątek zapożyczony bezpośrednio z jednego odcinka serialu). Wszystko jest tu na swoim miejscu – Smerfy nie wyglądają już jak efekt uboczny krzyżówki Górskiego trolla i Avatara, a duch fantasy dla najmłodszych wybrzmiewa niemal z każdej bajkowej sekwencji filmu.

Smerfy od zawsze (pomijając niechlubny rok 2011 i 2013) balansowały na skraju gatunku przygodowego oraz baśniowego fantasy z nieistniejącymi stworami i magicznymi przedmiotami. Spuścizny tej nie zaprzepaszcza twórca Poszukiwaczy zaginionej wioski, Kelly Asbury, wcześniej odpowiedzialny m.in. za Shreka 2. Wybór reżysera był niemal perfekcyjny – filmowiec po raz kolejny tworzy malowniczy świat dziecięcych marzeń, wpisując w niego banalną historię, której przerażającej prostoty widz nie odczuje podczas seansu. Została ona ukryta pod płaszczyzną licznych angażujących czynników, odwracających uwagę od osi fabuły.

Asbury udowadnia, że nikt tak jak on nie potrafi stworzyć równie uniwersalnego poczucia humoru, trafiającego zarówno do najmłodszych, jak i do ich rodziców. Śmiech opiera się tu na intertekstualnych nawiązaniach do ikon popkultury czy do znanych scen z innych produkcji – sęp sypie magicznym proszkiem na bogu-ducha-winne Smerfy, niczym helikopter zrzucający napalm w kinie wojennym o konflikcie w Wietnamie, pojawia się motyw Amazonek, a w pewnym momencie twórcy raczą nas teledyskową sekwencją do remixu sugestywnej piosenki „I'm Blue” zespołu Eiffel 65. Prócz tego najnowsze kinowe Smerfy naszpikowane są smaczkami ukrytymi na drugim planie, jak obrazek ze smerfnym Einsteinem w domu Ważniaka oraz wyśmienitymi żartami slapstickowymi, podkreślającymi kreskówkowy wymiar produkcji m.in. poprzez niediegetyczne gwiazdy, krążące wokół głowy postaci po upadku ze sporej wysokości.

Jednak nie samym humorem i postaciami najnowsze Smerfy stoją. Olbrzymią rolę w zaangażowaniu odbiorcy odgrywa przepiękny świat wygenerowany poprzez najbardziej szczegółowe CGI, jakie można sobie wyobrazić w obecnym procesie tworzenia filmu animowanego. Technika użyta w Poszukiwaczach zaginionej wioski wyróżnia każde pojedyncze włókno tkaniny, każdy włos na głowie bohaterów, a przy tym wypełnia świat tysiącami barwnych przedmiotów i stworów. Perfekcyjnie wypada też odwzorowanie biologicznych zjawisk, takich jak cień, dym czy nurt rzeczki. Jedynie w kilku scenach animacja staje się nieczytelna, przez nadmierny dynamizm akcji.

Paradoksalnie, Poszukiwacze zaginionej wioski to kino feministyczne, którego fabuła toczy się pośród magicznych krain i fantastycznych stworów. Twórcy sięgają po liczne konwencje, bawiąc się opowiadaną historią (m.in. monster movie porównujące wzrost Gargamela do King Konga względem niebieskich liliputów), w samym jej sercu lokując problemy Smerfetki. To ona staje się główną bohaterką tegorocznej produkcji, będąc zaradniejszą nawet od samego Papy Smerfa.

Studio Sony powraca do klasyki, stosując środki narracji sprawdzone przy innych filmach animowanych wyprodukowanych przez wielkie koncerny filmowe, jak Walt Disney czy Dreamworks. Wyborny humor pozbawiony ograniczeń wiekowych, przepiękny obraz – Poszukiwacze zaginionej wioski to najsmerfniejsza produkcja od czasów oryginalnego serialu animowanego.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

John Goodman miał początkowo podkładać głos dla Papy Smurfa. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 2

JakubWyklety 2018-03-18 5

Początkowo sądziłem, że to będą PRAWDZIWE smerfy jak z dobranocki, + super pomysł, by główną postacią była Smerfetka. Niestety wyszło dość nijako.

Camizi 2017-10-10 7

Do trzech razy sztuka. Po dwóch wersjach aktorskich, które były ledwo zdatne do oglądania, odświeżono niebieskie stworki raz jeszcze, tym razem w formie nowoczesnej animacji. I moim zdaniem tym razem się udało; nie odczuwa się, że przesadnie zmienia się oryginał. Jest trochę inny humor, ale mimo wszystko jest sympatycznie, całkiem zabawnie, a Smerfy znów dają się lubić.

Współtworzą