Doktor Strange 2016

Doctor Strange

Doktor Strange opowiada historię Stephena Strange’a, uznanego neurochirurga, który po tragicznym wypadku samochodowym, odkrywa świat magii i alternatywnych wymiarów.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W Kinie

Multikino Złote Tarasy, Warszawa, 18:30 repertuar i rezerwacje biletów

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 48 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Benedict Cumberbatch
jako Dr Stephen Strange
Chiwetel Ejiofor
jako Baron Karl Mordo
Tilda Swinton
jako Przedwieczna
Rachel McAdams
jako Christine Palmer
Mads Mikkelsen
jako Kaecilius
Benedict Wong
jako Wong
Michael Stuhlbarg
jako Nicodemus West
Scott Adkins
jako Lucian
Amy Landecker
jako Dr Bruner
Benjamin Bratt
jako Jonathan Pangborn
Zara Phythian
jako Fanatyczna brunetka
Umit Ulgen
jako Sol Rama

Fabuła

Doktor Strange opowiada historię Stephena Strange’a, uznanego neurochirurga, który po tragicznym wypadku samochodowym, odkrywa świat magii i alternatywnych wymiarów. Czechu

Gatunek
Akcja, Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
magik, na podstawie komiksu, czarodziej, superbohater

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-10-26 (kino), 2016-10-26 (świat)
Dystrybutor
Disney
Wytwórnia
Marvel Studios
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Dr. Strange (USA) (alternatywna pisownia)
Czas trwania
115 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 62 wiadomości

Recenzje

Reżyser pokazuje, że nie tylko Superman czy Harry Potter może mieć „magiczną” pelerynę. Bawi się schematami, które ustaliło już marvelowskie kino i zachwyca wizualnym szaleństwem. 7
  • 2016-10-25
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Doktor Strange uczy, że porażkę można przekuć w zwycięstwo. Sukces jest względny, zazwyczaj okupiony poświęceniem i niełatwymi wyborami, a nieśmiertelność przereklamowana. Zabiera widza w wędrówkę po różnych wymiarach, manipuluje czasem, ale przede wszystkim dekonstruuje pragnienia głównego bohatera. Ustala priorytety, uczy pokory i uderza w rozbuchane ego. Scott Derrickson robi to, co w Marvelu najlepsze: gwarantuje niesamowitą rozrywkę, ale dodaje do tego angażującą historię i pierwszoligowych aktorów.

Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) jest niezwykle zdolnym neurochirurgiem. W swym ekscentryzmie przypomina mieszankę Dr Housa i Sherlocka Holmesa (!) z dużo większym ego i niezachwianym poczuciem własnej wartości. Sukces przerywa wypadek, który odbiera szansę na dalszą karierę. Medycyna zachodnia zawodzi, więc doktor wyrusza na Wschód, poszukując alternatywnych rozwiązań. Spotkanie ze Starożytną (Tilda Swinton) i Mordo (Chiwetel Ejiofor) otwiera mu oczu na magiczny świat i nieskończone możliwości ludzkiego umysłu. Chłonny wiedzy rozpoczyna szkolenie. Wkrótce będzie musiał stawić czoła złu w postaci pragnącego nieśmiertelności Kaeciliusa (Mads Mikkelsen. Mamy tutaj miłość, honor, walkę, ogromną siłę i niezliczoną ilość wizualnych atrakcji. Świat Marvela zyskuje dodatkowy wymiar, gdzie efekty specjalne są na usługach opowiadanej historii, a nie tylko efektownym dodatkiem. Konstrukcja świat, w którym porusza się Starożytna przypomina mieszankę Incepcji i Harry’ego Pottera. Równoległe rzeczywistości, przestrzeń za lustrem i magia, która daje Strange’owi niesamowitą moc stają się nie tyle filmowym ozdobnikiem, co intrygującą opowieścią pełną niuansów i moralnych dylematów. Doktor Strange co prawda wędruje tą samą ścieżką, co Avengers, wpada w podobne schematy, ale potrafi wyciągnąć z nich esencję i stworzyć indywidualny charakter.

Po raz pierwszy zło nie przybiera formy konkretnego bohatera, a raczej idei i ludzkiej zachłanności. Strange mierzy się ze swoimi słabościami, aby odnaleźć się w rzeczywistości, którą otworzyła przed nim Starożytna i strzegący tajemnej wiedzy i ksiąg magicznych Wong (Benedict Wong). W swych staraniach jest on jednak pokraczny i ułomny, dzięki czemu pozostaje ludzkim superbohaterem. Cumberbatch doskonale wyważył humor i powagę. Nie popada ze skrajności w skrajności, przeprowadzając Strange’a od postawy patentowego dupka i egoisty do walecznego herosa. Derrickson pokazuje, że nie tylko Superman czy Harry Potter może mieć „magiczną” pelerynę. Bawi się schematami, które ustaliło już marvelowskie kino i zachwyca wizualnym szaleństwem. Wprowadza odrobinę patosu. Równoważy go humorem. Pokazuje, że wciąż można stworzyć indywidualny charakter opowieści, opierając się na sile i intelekcie. Doktor Strange to bohaterskie kino w niezwykle barwnej oprawie.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Simon Baker, Gary Oldman i Mads Mikkelsen byli rozważani do roli Barona Mordo. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą