Motyl i skafander 2007

Le scaphandre et le papillon

Jean-Dominique Bauby posługując się jedynie powieką do komunikowania się ze światem i bliskimi pisze bestsellerową książkę o walce o sens życia, po tym jak w wieku 43 lat doznał paraliżu całego ciała. Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – motyla uwięzionego w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 6 nagród, 15 nominacji i 2 udział w konkursie zobacz więcej
Mathieu Amalric
jako Jean-Dominique Bauby
Emmanuelle Seigner
jako Céline Desmoulins
Marie-Josée Croze
jako Henriette Durand
Anne Alvaro
jako Betty
Niels Arestrup
jako Roussin
Fiorella Campanella
jako Céleste
Jean-Pierre Cassel
jako Père Lucien
Emma de Caunes
jako Cesarzowa Eugénie
Patrick Chesnais
jako Dr Lepage
Anne Consigny
jako Claude
Isaach De Bankolé
jako Laurent
François Delaive
jako Sanitariusz

Jean-Dominique Bauby posługując się jedynie powieką do komunikowania się ze światem i bliskimi pisze bestsellerową książkę o walce o sens życia, po tym jak w wieku 43 lat doznał paraliżu całego ciała. Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – motyla uwięzionego w skafandrze bezwładnego ciała. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Biograficzny
Słowa kluczowe
zemsta, wózek inwalidzki, pielęgniarka, pacjent zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2008-01-18 (kino), 2007-05-22 (świat), 2008-09-25 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Wytwórnia
Pathé Renn Productions
France 3 Cinéma (koprodukcja)
The Kennedy/Marshall Company (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, USA
Inne tytuły
The Diving Bell and the Butterfly (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
112 minut
Wiadomości 1

Motyl i skafander to poruszające kino, jednak nie chwytające się żadnych tanich sztuczek. Ma też jedną cechę, o której popularne kino często zapomina - prawdę. A w tym filmie jest jej naprawdę wiele. przeczytaj recenzję

Jana użytkownik
  • 8

Świat widziany jednym okiem... czyli powieść z pamięci i wyobraźni przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery O książce, o filmie — Film zaczyna się podobnie jak książka. Białe, oślepiające światło, taniec nieostrych kolorów. Pojawiają się obce twarze, które mówią do nas, do niego. Jean-Dominique Bauby orientuje się, że jest w szpitalu przyczepiony do urządzeń, które pomagają mu oddychać. Człowiek w ubraniu doktora podchodzi do niego. Mówi mu szczerze, jak wygląda sytuacja. Bauby miał wylew... zobacz więcej

Komentarze do filmu 7
Redox 8

8+/10 – To pierwszy film od dawna, który zainteresował mnie, ujął maksymalnie już od pierwszych scen. Dlatego też nie rozumiem pojawiających się zarzutów o flegmatyczność w prowadzeniu akcji, czy o zwykłą nudę.

Film rozpoczyna się mocnym ogłuszeniem widza. Obserwujemy w pierwszych ujęciach zdezorientowanego pacjenta, a raczej nie jego, tylko widok z jego perspektywy, szybki oddech, zdezorientowanie. Reżyser już od pierwszych chwil takimi prostymi zabiegami chce, byśmy zaangażowali się w pełni akcję dramatu. Gdy po chwili wydaje się, że poszkodowany i lekarz nawiązali kontakt, film brutalnie rozmywa ten szczęśliwy zbieg. Osobiście siedziałem jak na szpilkach, kiedy np. lekarze zaszywali oko bohaterowi, mimo jego sprzeciwu, którego nikt jednak nie mógł usłyszeć.

To co przede wszystkim podobało mi się w filmie to brak jednostronnego postawienia racji. Główny bohater, Jean-Dominique pragnie śmierci w kilku scenach, jednak już w następnych wygłasza wewnętrzne monologi o tym, że jego wyobraźnia i umysł zostały nietknięte i tym samym jest wolny. Tak więc, nie mamy do czynienia z sytuacją, w której film stara nam się wpoić jakieś wartości czy przedstawić własne spojrzenie na jakiś temat, tu: eutanazji.

Każda z płaszczyzn filmu, poczynając od retrospekcji, monologach bohatera, kończąc na właściwej akcji logicznie się uzupełniają i stanowią piękny obraz dramatu człowieka, który uczy się radzić sobie z obecnym stanem. Do tego całość oprawiona przepiękną muzyką, nastrojowymi zdjęciami i wiarygodnymi kreacjami aktorskimi.

"Motyl i skafander" to wzruszająca pochwała życia, uczuć, emocji, podróży, wzruszeń estetycznych, w końcu o podjęciu walki. Nie wypada nie znać.

justangel Redox 7

@Redox A dla mnie tylko 7/10. Film ten chciałam zobaczyć już dawno temu, po tym jak dostał nagrodę na Camerimage, a od znajomych usłyszałam, że byli zachwyceni. Pewnie dlatego też miałam spore oczekiwania i nieco się rozczarowałam, bo miałam nadzieję zobaczyć coś co mnie powali, a film był po prostu (tylko) dobry. Zdjęcia są faktycznie dobre, role zagrane również dobrze, ale czegoś mi w tym filmie zabrakło. A z fragmentów książki (czytanych w filmie) wydaje mi się, że zabrakło książkowej poetyki.

Tomassh 3

I czym tu się tak zachwycać? – Po tylu pozytywnych opiniach i po takich wysokich ocenach spodziewałem się dość przyzwoitego filmu, a prawie, że zasnołem :/ pierwsze pół godziny to była tortura, reszte w miare da się jakoś oglądac… Nie wiem, czy tak wysokie oceny są zasłgą autentyczności historii, czy może film był zbyt ambitny żebym mógł go zrozumieć? Dawno się tak nie wynudziłem ;P historia może i ciekawa – daje trochę do myślenia i pokazuje kruchość naszego życia – ale czy odpowiednia na film, to nie wiem.

3/10 – sam nie wiem za co…

W efdebach 2008 "Motyl i skafander" wygrał w kategorii "Wyciskacz łez" i właśnie to zaważyło na tym, że zdecydowałem oglądnąć ten film… a ja nawet się nie wzruszyłem…

PS. Będe okrutny – babce od "pisania" książki mogli wyregulować brwi! ;)

juskowiak 7

Cieszy mnie, że powstają jeszcze takie filmy. – prawdziwe, o ludzkim cierpieniu, trudne i zmuszajace do refleksji.
7/10.

Wodnica79 8

Dobry – Naprawdę dobry film. Daje do myślenia, niebanalny.

luckylukedidi 8

Life is Brutal – porządny dramat z odrobina humoru, doskonale pokazone losy osób zwiazanych z głownym bohaterem, no i świetne zdjęcia sprawiają że film naprawde pozostawia po sobie świetne wrażenie.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Kristo
202 pkt.
2
Hsi_Nao
135 pkt.
3
Jana
76 pkt.
4
jacks
50 pkt.
5
wietwia
30 pkt.
6
piwo_war
20 pkt.
7
coledunham
15 pkt.
8
tompawel
12 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…