Sokół maltański 1941

The Maltese Falcon

Sam Spade (Humphrey Bogart) jest prywatnym detektywem, który razem ze swoim partnerem Milesem Archer'em prowadzi sprawę odnalezienia młodszej siostry pani O'Shaughnessy. Niebawem okazuje się, że zaginięcie dziewczyny jest tylko przykrywką dla prawdziwego zlecenia. Rzecz dotyczy rzeźby przedstawiającej sokoła, powstałej w 1539… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 50 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Humphrey Bogart
jako Sam Spade
Mary Astor
jako Brigid O'Shaughnessy
Gladys George
jako Iva Archer
Peter Lorre
jako Joel Cairo
Barton MacLane
jako Por. Dundy, detektyw
Lee Patrick
jako Effie Perine
Sydney Greenstreet
jako Kasper Gutman
Ward Bond
jako Det. Tom Polhaus
Jerome Cowan
jako Miles Archer
Elisha Cook Jr.
jako Wilmer Cook
James Burke
jako Luke
Murray Alper
jako Frank Richman

Fabuła

Sam Spade (Humphrey Bogart) jest prywatnym detektywem, który razem ze swoim partnerem Milesem Archer'em prowadzi sprawę odnalezienia młodszej siostry pani O'Shaughnessy. Niebawem okazuje się, że zaginięcie dziewczyny jest tylko przykrywką dla prawdziwego zlecenia. Rzecz dotyczy rzeźby przedstawiającej sokoła, powstałej w 1539 roku i będącej wyrazem hołdu złożonego przez Templariuszy królowi Hiszpanii. Nagle w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Archer. Spade postanawia sam rozwikłać tajemnicę tajemniczych morderstw romansując przy okazji z żoną nieżyjącego już wspólnika. opis dystrybutora

Gatunek
Kryminał, Film-Noir
Słowa kluczowe
morderstwo, policja, kłamstwo, zazdrość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1941-10-03 (świat), 2004-03-12 (dvd)
Wytwórnia
Warner Bros.
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Gent from Frisco (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
97 minut
Budżet
300 000 USD

Recenzje

Piekielnie czarny film 10
  • 2009-02-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Ostatnimi czasy w sklepach internetowych pojawiła się "srebrna kolekcja", a wśród nich takie klasyki, jak Poszukiwacze, Chłopcy z ferajny i właśnie Sokół maltański Johna Hustona, reklamowany przez dystrybutorów jako "najwybitniejszy film kryminalny w historii kina". Postanowiłem wydać bodajże cztery dyszki, aby móc się o tym przekonać.

Film powstał na podstawie powieści Dashiella Hammetta. Opowiada historię prywatnego detektywa - Sama Spade'a (Humphrey Bogart), który wraz ze swoim wspólnikiem zostają wynajęci przez panią O'Shaughnessy, która poszukuje swojej siostry. Jednak okazuje się, że chodzi o odnalezienie bezcennej szesnastowiecznej statuetki... Jest to debiut Johna Hustona (twórcy między innymi Skarbu Sierra Madre czy Honoru Prizzich) i jedna z ważniejszych ról Humphreya Bogarta.

Może na początku wspomnę, że wcześniej z filmami noir się nie spotkałem. Powiem nawet więcej, nie miałem pojęcia, o czym właściwie jest ten gatunek. Sokół maltański był pierwszy. Dalsza część recenzji będzie raczej pieśnią pochwalną na cześć obrazu.

Poznajcie kryminał doskonały, taki, w którym wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Film, który nie tylko was ogromnie zaskoczy, ale będziecie myśleć nad nim na okrągło. Jest mnóstwo filmów, które bardzo się zestarzały, ale Sokolik na pewno do nich się nie zalicza.

To, co jest najwspanialsze w filmie, to sam klimat, jego niezwykła i niepowtarzalna atmosfera całkowitej niepewności do ostatnich minut. Otaczające niebezpieczeństwo, tajemnica, zagadka, podejrzani, ciemne uliczki, cyniczny Humphrey Bogart to cały asortyment Sokoła maltańskiego. Szybkie, niestabilne ruchy kamer jeszcze bardziej potęgują ogarniętą atmosferę niepewności, strachu. W miarę upływania minut chcemy coraz bardziej wiedzieć, co się stanie na końcu, chcemy być po prostu zaskoczeni, a zapewniam, ten genialny film noir to zaskoczenie przyniesie. Obraz ten stał się niejako "prekursorem" przyszłego kina kryminalnego.

Kolejna sprawa. Aktorstwo. Jest doskonałe, bez żadnych zarzutów. Humphrey Bogart jest niedościgniony, perfekcyjny w swojej grze. Dziwię się, dlaczego nie dostał żadnych nominacji do nagród. Ale przecież i tak nagrody nie decydują o poziomie aktorskim, prawda? Rolę Bogarta w Sokole i Casablance uznaje za najlepsze w jego dorobku.

Może teraz kilka słów o wydaniu DVD. 2-płytowa edycja specjalna filmu obfituję w szereg ciekawych dodatków między innymi: głęboka analiza sprawy - wnikliwe dodatki specjalne, film dokumentalny - Sokół Maltański: Jedyny w swoim rodzaju, pan Robert Osbourne zapowiada zbliżające się atrakcje: Zwiastuny filmowe z Humphreyem Bogartem; gagi z planu; próby; charakteryzacje i inne.

Reasumując. The Maltese Falcon to absolutnie bezbłędne arcydzieło, najlepszy film noir, jaki oglądałem (choć to także dość śmiała teza, ze względu na to, że do tej pory widziałem niewielką ilość obrazów tego gatunku, ale raz się żyje i w każdej chwili zdanie będę mógł zmienić). Polecam szczególnie osobom lubiącym kryminały/dreszczowce, thrillery Alfreda Hitchcocka. To obraz, z którego przyszli twórcy kryminału powinni brać przykład.

8 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Producent Hal B. Wallis proponował najpierw główną rolę George'owi Raft. Ten jednak odrzucił propozycję, gdyż nie chciał współpracować z niedoświadczonym reżyserem. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 1

Spiff 2015-01-28 8

Wciąga od samego początku, a zakończenie rozwala na łopatki. Bogart w najlepszym wydaniu w objęciach fajnej historii. Takie 'noir' to jest to!

Współtworzą