Pół żartem, pół serio

1959

Some Like It Hot

Film
Stany Zjednoczone, 1929 rok, barwne czasy prohibicji. Dwaj muzycy przypadkowo stają się świadkami gangsterskich porachunków, które weszły do historii pod nazwą „masakry w dniu świętego Walentego”. Obawiając się, że panowie w kapeluszach, z bronią w marynarce, zechcą zlikwidować także ich, przebierają się za kobiety i… zobacz więcej
7,8
196
ocen
oceń
film
Reżyseria
34 lubią
7 obejrzy
197 obejrzało

Gdzie obejrzeć

Zwiastuny 1
Zdjęcia 37 dodaj zobacz wszystkie
Obsada dodaj zobacz obsadę
Jack Lemmon
jako Daphne / Jerry
Tony Curtis
jako Joe
Marilyn Monroe
jako Sugar Kane
Barbara Drew
jako Nellie
Joan Shawlee
jako Słodka Sue
Mike Mazurki
jako Stronnik Spatsa
Dave Barry
jako Beinstock
Billy Gray
jako Sig Poliakoff
Edward G. Robinson Jr.
jako Johnny Paradise
George E. Stone
jako Charlie Wykałaczka
Harry Wilson
jako Stronnik Spatsa
Pat O'Brien
jako Mulligan

Fabuła

Opisy 4 dodaj

Stany Zjednoczone, 1929 rok, barwne czasy prohibicji. Dwaj muzycy przypadkowo stają się świadkami gangsterskich porachunków, które weszły do historii pod nazwą „masakry w dniu świętego Walentego”. Obawiając się, że panowie w kapeluszach, z bronią w marynarce, zechcą zlikwidować także ich, przebierają się za kobiety i dołączają do żeńskiego zespołu jazzowego. Jego gwiazdą jest urocza Sugar Kane – Polka z pochodzenia, która pomimo prohibicji nie rozstaje się z napełnioną piersiówką i rozgląda się za bogatym mężem. Obaj panowie daliby się poćwiartować dla jednego pocałunku z uroczą dziewczyną. Niestety, na przeszkodzie w nawiązaniu interesującej znajomości staje fakt, iż wszyscy sądzą, że mają do czynienia z uroczymi absolwentkami konserwatorium muzycznego – Daphne i Josephine, a nie Joe i Jerrym. Panowie mają jeszcze inne kłopoty – okazuje się, że na Florydzie, gdzie akurat koncertuje ich zespół, odbywa się wielki zjazd gangsterów, w tym także ich znajomych z Chicago, którzy bardzo chętnie starliby obu muzyków z powierzchni ziemi… opis dystrybutora

Gatunek
Komedia
Zobacz także
Szczegóły
dodaj
Premiera
2010-01-29 (kino), 1959-03-29 (świat), 2007-06-19 (dvd)
Dystrybutor
Vivarto
Wytwórnia
Ashton Productions
The Mirisch Corporation
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Not Tonight, Josephine! (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 13 lat
Czas trwania
120 minut
Budżet
2 883 848 USD
Wiadomości 1
Recenzje 2 dodaj
Grzegorz Drąg użytkownik
10
Prześmieszna i niezapomniana komedia o perypetiach kontrabasistki i saksofonistki, które tak naprawdę są... mężczyznami! przeczytaj recenzję
Jacek Dziduszko krytyk
10 Interia
Rozradowani i pełni podziwu wychodzimy z kina przyznając wszakże w głębi serca, że są filmy doskonałe. A do nich ten tytuł zalicza się bezspornie. przeczytaj recenzję
Powiązane filmy 5 dodaj

Komentarze do filmu

6
10

Super komedia! – Zrobiona ze smakiem i klasą. Nieśmiertelna!

7

Powtórka. Komedia, w której żarty pochodzą z historii a nie slapsticku, jak oryginalnie. Miny Lemmona wygrywają.

10

1 z najlepszych komedii na świecie! I pamiętajcie:
"Nikt nie jest doskonały".Ach,ta Daphne i Josephine.

9

premiera??? – Toż to film “stary jak świat”:)!
Liczący pół wieku film Billy’ego Wilderera jest wspaniałą rozrywką na ponure jesienne dni!
Uwielbiam tę komedię i co jakiś czas chętnie do niej wracam. Tu (na stronie filmu) jak widzę z klasyfikacją gatunkową lekki problem… Myślę, że te pół wieku temu twórcy takiego problemu nie mieli. Według mnie to przede wszystkim komedia z elementami sensacji. Mistrzowski popis aktorstwa komediowego w wykonaniu Lemmona i Curtisa. Jednak Lemmon chyba jest lepszy!
No i oczywiście Marilyn Monroe – niezapomniana gwiazda tamtych lat!

Jestem akurat w trakcie czytania ksiązki Curtisa: "American Prince. Memoir and Biography" i dzisiaj czytałam ten fragment jego wspomnień, w którym opowiada o tym filmie. Curtis najbardziej wspomina współpracę z Wilderem (urodził się w Suchej, w Polsce; wyjechał do Californi po objęciu władzy przez Hitlera), kaprysy Monroe, problemy Lemmona z ubieraniem damskich strojów…
Co do gatunków, to myśle, że te pół wieku temu twórcy, do Twoich propozycji, dołozyliby jeszcze romans (a jakże :)) i musical. Z thrillerem to chyba niewielka przesada, fakt.
A film jest, moim zdaniem, nie tylko na ponure dni :) Wspaniała rozrywka i fantastyczna gra aktorów, o których wspominasz.
P.S.
Prawdę mówiąc ksiązki "American Prince" nie czytam :) Jako, że mam wydanie audio, to słucham jej sobie w samochodzie. Żadna rewelacja, jeśli mam być szczera. Za bardzo plotkarska, jak na mój gust :) Tony Curtis plotkuje o wszystkich gwiazdach, z którymi się stykał, a że zaczynał w latach czterdziestych, to ma o kim i o czym plotkować :)

9

O polskim pochodzeniu Wildera coś mi się „obiło”, a Sucha Beskidzka bardziej kojarzy mi się z karczmą „Rzym” i „Panią Twardowską” :)! Ale to tak na marginesie. Swego czasu trochę o Marilyn Monroe też czytałam, ale podobnie jak Ciebie, cała ta plotkarska otoczka raczej mnie nie zajmuje:-)! Tylko w dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego przy filmie pojawia się „Premiera: 2010-01-22 (Polska)”???

Współtworzą dodaj zobacz wszystkich
1
jacks
190 pkt.
2
Lewis
180 pkt.
3
Jankes
92 pkt.
4
Arteq
75 pkt.
5
vaselb
42 pkt.
6
Aladyn
30 pkt.
8
Sweet_Foxy
24 pkt.
Nawigacja