Artysta 2011/I

The Artist

Hollywood, rok 1927. George Valentin (Jean Dujardin) to gwiazda kina niemego. Jego pozycja jednak zdaje być się zagrożona wraz z nadejściem filmów dźwiękowych. Piękna stylistka (Bérénice Bejo) tymczasem liczy na to, że nowy format pozwoli jej osiągnąć sławę.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 14 nagród, 19 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jean Dujardin
jako George Valentin
Bérénice Bejo
jako Peppy Miller
Malcolm McDowell
jako Kamerdyner
John Goodman
jako Zimmer
Missi Pyle
jako Aktorka
James Cromwell
jako Clifton
Beth Grant
jako Pokojówka Peppy
Beau Nelson
jako Przystojny mężczyzna
Bitsie Tulloch
jako Norma
Stuart Pankin
jako Otto
Patrick Mapel
jako Asystent reżysera

Fabuła

Hollywood, rok 1927. George Valentin (Jean Dujardin) to gwiazda kina niemego. Jego pozycja jednak zdaje być się zagrożona wraz z nadejściem filmów dźwiękowych. Piękna stylistka (Bérénice Bejo) tymczasem liczy na to, że nowy format pozwoli jej osiągnąć sławę. Redox

Gatunek
Niemy, Romans, Komedia
Słowa kluczowe
kino, próba samobójcza, restauracja, lata 30. zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2012-02-10 (kino), 2011-05-15 (świat), 2012-08-23 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
The Weinstein Company
La Petite Reine
Studio 37 zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, Belgia, USA
Inne tytuły
Beauty Spot (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
100 minut
Budżet
9 000 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

W nowym starym kinie 8

6 października 1927 roku kinematografia stanęła u progu rewolucji. Wtedy to miała miejsce premiera pierwszego w historii filmu dźwiękowego Śpiewak jazzbandu z Alem Jolsonem w roli głównej. Pierwsze zdanie wypowiedziane przez niego (które mogło być usłyszane przez tłumy zadziwionych widzów) brzmiało: "Jeszcze niczego nie słyszeliście". Tą wypowiedzią zaczęła się w kinie era filmu dźwiękowego i powszechne do tej pory produkcje nieme z dnia na dzień zaczęły odchodzić do lamusa.

Akcja filmu Artysta Michela Hazanaviciusa osadzona jest właśnie w tym przełomowym dla kinematografii momencie. Popularny i uwielbiany przez tłumy gwiazdor George Valentin (Jean Dujardin) opanował do perfekcji sugestywną mimikę i gestykulację charakterystyczną dla kina niemego. Dla niego wiadomość o powstaniu pierwszego filmu dźwiękowego na pewno nie jest najlepsza. Okazuje się, że po rewolucji dźwiękowej nie ma już dla niego miejsca w branży. George zaczyna swoją nieuchronną wędrówkę w dół z piedestału, jednocześnie obserwując uważnie poczynania aktoreczki Peppy Miller (Berenice Bejo), której ongiś pomógł, a która święci tryumfy jako "mówiąca" gwiazda.

Reżyser stworzył dzieło paradoksalne. Niemy film o początkach produkcji dźwiękowych. Odważny pomysł udało mu się wprowadzić w czyn. Artysta zahipnotyzował mnie od samego początku. Jest oczywiście stylizowany na stary film, wiele scen to nawet parodia różnych chwytów stosowanych przed erą dźwięku. Jednak ma również swój własny, oryginalny styl. To magiczne coś, połączenie klasyki z nowością.

W dzisiejszych czasach, gdy my – widzowie, jesteśmy przyzwyczajeni do natłoku dialogów i często niepotrzebnej paplaniny na ekranie, Artysta Michela Hazanaviciusa jest dla nas czymś tak egzotycznym, jak dla widza w latach dwudziestych ubiegłego wieku Śpiewak jazzbandu. Brawa należą się przede wszystkim aktorom, którzy udźwignęli ciężar gry wyłącznie ciałem i mimiką. Jean Dujardin wyprawia na ekranie istne cuda. Wszystko można z łatwością wyczytać z jego niezwykle plastycznej i pełnej emocji twarzy. Dzielnie wspierają go Berenice Bejo, która idealnie znalazła sposób na ekspresję swej żywiołowej postaci oraz liczni aktorzy drugoplanowi, tacy jak John Goodman czy James Cromwell.

Dla większości pojawienie się dźwięku w filmie to moment przełomowy, od którego kinematografia rozpoczęła swój największy rozkwit. Jednak dla wielu gwiazd kina niemego wprowadzenie dialogów było jednoznaczne z końcem ich kariery. Artysta jest więc nie tylko interesującym eksperymentem we współczesnym filmie, który jak klamrą zamyka w sobie historię kina na przestrzeni wielu lat, lecz również dramatyczną opowieścią tych, którzy u progu rewolucji jak zwykle muszą ustąpić miejsca nowym, młodszym pokoleniom.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film sfilmowano w okresie od 4 października do 19 listopada 2010 r. zobacz więcej

Komentarze 4

lorelei 2015-07-03 6

Świetna scena z "dźwiękowym" snem, ale całość za gładka i za płytka. Zabrakło mi też prawdziwej nostalgii za niemym kinem.

nathalie 2012-02-23 7

zaskoczenie – Byłam dość sceptycznie nastawiona do tego filmu, mimo wielu nominacji do Oscara jakoś nie sądziłam, że w dzisiejszych czasach nowy niemy film może się spodobać. Wykonanie okazało się świetne, bardzo pomysłowe, ciekawa fabuła.
Ode mnie 7/10.

Beznickowy nathalie 2012-02-23 8

Też byłem dosyć sceptycznie nastawiony. A film rzeczywiście bardzo dobry. Perfekcyjny dobór aktorów; świetna muzyka i historia dosyć zabawna, która miałaby zupełnie inny (przypuszczalnie gorszy) wydźwięk, gdyby została nakręcona we współczesny sposób. Nie jestem jakimś zagorzałym fanem kina niemego, a "Artysta" mnie urzekł :)

8/10

robertlks1984 2012-02-14

Koniecznie!!! – Przeczytałem recenzje na http://www.go4that.eu/recommended/artysta/95/ i skusiłem się aby zobaczyć film. Powiem jedno – jest genialny!

Współtworzą