Vabank 1981

Rzecz się dzieje w Warszawie, w okresie międzywojennym. Kasiarz Henryk Kwinto, legenda półświatka Warszawy, wychodzi po sześciu latach z więzienia. Były wspólnik, przez którego siedział tyle lat, jest obecnie szanowanym bankierem. Kiedy od żony przyjaciela (Tadeusza) dowiaduje się, że nie żyje a nić prowadzi do banku Kramera, w… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jan Machulski
jako Henryk Kwinto
Leonard Pietraszak
jako Gustaw Kramer
Witold Pyrkosz
jako J.J. Duńczyk
Jacek Chmielnik
jako Moks
Krzysztof Kiersznowski
jako Nuta, brat Moksa
Ewa Szykulska
jako Marta Rychlińska, wdowa po Tadeuszu
Józef Para
jako Komisarz Przygoda
Elżbieta Zającówna
jako Natalia, dziewczyna Moksa
Zdzisław Kuźniar
jako Krempitsch, człowiek Kramera
Zofia Charewicz
jako Żona Kwinty
Leon Niemczyk
jako Jubiler
Ryszard Kotys
jako Melski, bileter w byłym kinie Duńczyka, "krawiec"

Fabuła

Rzecz się dzieje w Warszawie, w okresie międzywojennym. Kasiarz Henryk Kwinto, legenda półświatka Warszawy, wychodzi po sześciu latach z więzienia. Były wspólnik, przez którego siedział tyle lat, jest obecnie szanowanym bankierem. Kiedy od żony przyjaciela (Tadeusza) dowiaduje się, że nie żyje a nić prowadzi do banku Kramera, w którym Tadeusz stracił 20 tysięcy, Kwinto planuje misterny plan, aby się zemścić. Przystępuje do akcji… tompawel

Gatunek
Komedia, Kryminał, Akcja
Słowa kluczowe
więzienie, warszawa, złodziej, muzyk zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1982-03-01 (kino), 2000-06-07 (dvd)
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
104 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Klasyka w mistrzowskim wydaniu 10
  • 2009-02-19
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Niestety, im bliżej do aktualnego roku w kalendarzu, tym trudniej o dobry polski film. Sama gwiazdorska obsada już nie wystarcza, bo i gwiazd z roku na rok ubywa, a nie zastępują ich nowe. Vabank przypomina wielbicielom polskich obrazów filmowych czasy, kiedy perełki zdarzały się o wiele częściej – właściwie w każdym roku powstawał tytuł, którym polska kinematografia mogła się z czystym sumieniem pochwalić przed światem.

Akcja filmu Vabank przenosi nas do Warszawy lat 30-tych XX wieku; kasiarz Kwinto planuje zemstę na byłym wspólniku, przez którego spędził ostatnie lata w więzieniu. Tematyka jest więc nieco sensacyjna i kryminalna, ale jednak film ukazuje perypetie głównych bohaterów w sposób lekki i miejscami zabawny. Twórcy wykazali się dużą pomysłowością i błyskotliwością przy opracowaniu fabuły. Nie ma w niej miejsca na przestoje, nudne kawałki czy sztuczne lub wymuszone łączniki miedzy wydarzeniami. Już to samo w sobie wymaga od ludzi filmu pewnego kunsztu.

Gwiazdorska obsada i doskonale zagrane role są obok wyżej wymienionych cech fabuły, dodatkowym atutem podkreślającym wartość filmu. Świetnie nakreślony klimat miejsca i czasu podkreśla także muzyka.

Film podoba się znawcom gatunku i wielbicielom dobrego polskiego kina, reprezentuje je bowiem pod każdym względem godnie i z jak najlepszej strony. Humor nie jest nawet z pogranicza chamstwa i dwuznaczności, co dziś niestety zdarza się coraz częściej. Kryminał nie został pomylony z sensacją, co także w przypadku wielu filmów ma miejsce.

Vabank można obejrzeć więcej niż raz i nie nudzić się – wielu widzów przyznaje, że lubi od czasu do czasu wrócić do tego tytułu. Jest więc wielu takich, którzy wystawią temu filmowi jak najlepsze świadectwo. I na pewno będzie ono w pełni zasłużone.

2 z 5 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Juliusz Machulski zamierzał obsadzić w roli Duńczyka Andrzeja Łapickiego. Pomysł ten odradził mu Jerzy Kawalerowicz, który zauważał, że obsadzenie w głównych rolach dwóch amantów przeszkodzi filmowi. Ostatecznie rolę dostał Witold Pyrkosz. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 8

Wodnica79 2014-01-22 10

Cudo film – Mogę go oglądać kilka razy w roku!!!

simonperch 2012-11-22 5

Niezłe ale zwykłe, fabuła prosta jak cep. J.Machulski jako aktor to chyba taki żarcik ze strony brata.

Chemas 2012-03-30 9

Niedawno obejrzałem po raz n-ty i nie nudzi się. Mocno zastanawiam się nad 10 za całokształt i kultowość

Maciek_Przybyszewski 2010-06-04 10

Kiedyś jakoś można było… – Kiedyś jakoś można było wymyślić i zrealizować komedię ponadczasową, śmieszną i mądrą zarazem. Zastanawiam się z czego to wynika. Większość twórców "Vabanku" wciąż pracuje i tworzy, a jakoś nie udało żademu z nich zrobić komedii na tą miarę co rzeczona. Dlaczego?

Karina85 2009-09-12 10

jeden z najlepszych Polskich filmow – kiedys robili bardzo fajne fimy,z mezem wrcamy do niego wielokrotnie bo jes to film ktory nigdy sie nie nudzi a i posmiac sie mozna:)

Współtworzą