Pora umierać 2007

Film

„Studium” starości i… samotności, refleksja nad przemijaniem, próba dokonania rozrachunku z życiem u kresu drogi. Bohaterką filmu jest Aniela, która zajmuje się codziennymi drobnymi sprawami, a na świat patrzy z dystansu swego podeszłego wieku. Nie brakuje jej też poczucia humoru z jakim stara się podchodzić do życia.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Danuta Szaflarska
jako Aniela
Krzysztof Globisz
jako Witek, syn Anieli
Patrycja Szewczyk
jako Wnuczka Anieli
Kamil Bitau
jako Romek "Dostojewski" Fiodor
Robert Tomaszewski
jako Natręt
Agnieszka Podsiadlik
jako Agnieszka Kozłowska, wychowawczyni w ośrodku
Piotr Ziarkiewicz
jako Piotr Ziarkiewicz, dyrektor ośrodka
Małgorzata Rożniatowska
jako Pani Doktor
Witold Kaczanowski
jako Adam Koniecpolski, notariusz
Wit Kaczanowski jr
jako Witek, syn Anieli w młodości
Marta Waldera
jako Marzenka, synowa Anieli
Joanna Szarkowska
jako Aniela w młodości

„Studium” starości i… samotności, refleksja nad przemijaniem, próba dokonania rozrachunku z życiem u kresu drogi. Bohaterką filmu jest Aniela, która zajmuje się codziennymi drobnymi sprawami, a na świat patrzy z dystansu swego podeszłego wieku. Nie brakuje jej też poczucia humoru z jakim stara się podchodzić do życia. Syn, synowa i wnuczka nie mają dla niej czasu i rzadko ją odwiedzają. Babcia z przerażeniem patrzy na swoją wnuczkę, którą interesuje tylko to, na czym może skorzystać, z czego może mieć jakiś zysk… Aniela jest właścicielką nieco zrujnowanej przedwojennej drewnianej willi, którą w minionej epoce „znacjonalizowały” ówczesne władze zakwaterowując niechcianych lokatorów… Kiedy ostatnia lokatorka umiera, kłopoty Anieli się nie kończą, gdyż willa wymaga remontu, którego nie ma kto przeprowadzić. Jej syn najchętniej pozbyłby się kłopotu sprzedając potajemnie „ruderę”… Czy uda mu się w tajemnicy przed matką zrealizować swój plan? opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Obyczajowy
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2007-09-21 (kino), 2007-09-13 (świat), 2008-03-13 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Wytwórnia
Kid Film
Tandem Taren-To
Telewizja Polska - Agencja Filmowa (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Time to Die (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
104 minut
Dawid Klimczak krytyk

Film nie tylko piękny, ale dzięki wachlarzowi prostych prawd o życiu, który przed widzem rozkłada, przede wszystkim mądry. I grzechem byłoby z tej mądrości nie skorzystać. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Zdjęcia do filmu realizowano od 16 maja do 23 czerwca 2006 roku. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Twórcy o filmie — pomysł... Pora umierać jest właściwie monodramem, zainspirowanym przez niezwykłą postać Danuty Szaflarskiej, dla niej specjalnie napisanym. Danuta Szaflarska to nie tylko wybitna aktorka, ale i fascynująca osobowość. Do napisania scenariusza “dedykowanego” Danusi przymierzałam się od dawna, bo prawie od 15 lat, odkąd spotkałyśmy się po raz pierwszy na planie “... zobacz więcej

Komentarze do filmu 10
justangel 9

Świetny… – …choć to może złe słowo aby opisać ten film… Nie sądziłam, że można oglądać na ekranie przez półtorej godziny staruszkę i psa. A jednak. Może się zarówno pośmiać jak i wzruszyć. Gorąco polecam każdemu.

Zigor 8

Film o tym, jak na stare lata zostajemy sami, a dzieci, jedyne o czym myślą, to aby wykorzystać nas do 0. Pani Danusia jak zwykle wybitnie zagrała :)

Chemas 9

Mistrzostwo. Przykłada jak w formie kameralnej i to filmowej, nie teatralnej, można pokazać przemijanie i starość. Danuta Szaflarska potwierdza swą wielką klasę. Na kolana pokpiwający! Zdjęcia w tym filmie to majstersztyk.

i_darek1x 1

Szkoda czasu ! Chyba że ktoś jest emerytem i chce umierać ? To może obejrzeć to coś ? Ja nie polecam !

Chemas i_darek1x 9

@i_darek1x szkoda czasu to na twoje beznadziejne wypowiedzi, trzeba mieć trochę empatii i dostrzegać grę aktorską, by coś z tego filmu zrozumieć. Jak widzę brakuje i tego i tego, szkoda…

Jana 8

„Umierać? Ani mi się śni!” – Pytanie starszej pani „wygrałam czy przegrałam życie” pozostaje pytaniem retorycznym…
W obrazie zastosowano na początku ciekawy zabieg symultaniczności (tzw.strumienia świadomości), gdzie część jednego monologu wewnętrznego bohaterki nakłada się na drugi, co jednak nie przeszkadza widzowi w odbiorze. Mimo szarości obrazu i „szarej rzeczywistości” film jest pełen optymizmu… Cytat wykorzystany jako tytuł komentarza najlepiej oddaje charakter i stosunek bohaterki do życia.
Świetna kreacja legendy polskiego filmu Danuty Szaflarskiej (ale któż dzisiaj pamięta „Skarb” czy „Zakazane piosenki”?!)
Dla zadumy, której dzisiaj nam brakuje i ukojenia nerwów, polecam, choć to kino autorskie nie przez wszystkich cenione i lubiane. Poza tym, któż myśli o starości mając lat 20?
A może czasami warto? Przecież nikogo z nas to nie minie!

Nik Jana

No chyba, że ktoś „zejdzie” wcześniej! Sorry to był żart! Film oglądałem jakiś czas temu, ale zupełnie nie zwróciłem uwagi na ten „strumień świadomości”. Ciekawe! Film, wracając do tematu, ciepły, pogodny z „kawałkiem” znakomitego aktorstwa. Też mi się podobał. Kto pamięta? Ja znam obydwa filmy tuż powojenne z Danutą Szaflarską (zresztą nie tylko te). To w końcu historia polskiego kina! (powtarzane były wiele razy)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
tompawel
173 pkt.
2
agatkar16
66 pkt.
3
Sweet_Foxy
30 pkt.
4
Hsi_Nao
17 pkt.
5
leprechan
15 pkt.
6
Jana
10 pkt.
7
Targaryen
10 pkt.
8
nathalie
4 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…