Catalina 2017/II

Catalina pochodzi z Kolumbii i studiuje prawo we Francji, gdzie właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, dziewczyna postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbować uzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Zebrane dane mogą jej… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 12 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Andrea Otalvaro
jako Catalina
Lana Barić
jako Nada
Andrzej Chyra
jako Mark
Mirjana Karanović
jako Matka Nady
Mediha Musliović
jako Świadek
Ivo Gregurević
jako Ojciec Nady
Christoph Schlemmer
jako Philipp
Vanessa Glodjo
jako Lekarka
Snezana Alic
jako Alma
Maja Salkić
jako Dyrektorka szkoły
Mehmed Porca
jako Urzędnik straży granicznej

Fabuła

Catalina pochodzi z Kolumbii i studiuje prawo we Francji, gdzie właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, dziewczyna postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbować uzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Zebrane dane mogą jej pomóc w napisaniu ciekawej pracy, co z kolei umożliwiłoby pozostanie na uniwersytecie we Francji. Na miejscu Catalina szybko orientuje się, że plan się nie powiódł, ponieważ nie uzyskała pozwolenia na dostęp do archiwum. Pomocną dłoń wyciąga do niej tłumaczka misji, Nada, która namawia Catalinę do pozostania u niej w Sarajewie. Między kobietami rodzi się przyjaźń. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2019-06-07 (kino), 2017-09-18 (świat)
Dystrybutor
Holly Pictures
Wytwórnia
Skorpion Arte
SCCA/pro.ba (koprodukcja)
Focus Media (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja
Inne tytuły
Rosa (tytuł roboczy)
Czas trwania
98 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Catalina to kino pogubione, które nie ma pomysłu ani rozwiązań fabularnych na długi metraż. 2

Próba odnalezienia swojej tożsamości w miejscu, które widzi się po raz pierwszy jest trudne. Wyprostowanie się i powrót do swojego naturalnego kroku kosztuje jeszcze więcej wysiłku. Do tego pojawia się postępujące poczucie bezsilności i wyrzuty sumienia nieumiejętności poradzenia sobie samemu w świecie. To świetny materiał na film o tym, jaką frustrację i poczucie beznadziejności czuje się z powodu uzależnienia od kogoś i jak człowiek się gubi w podziękowaniach, a krzyku i swojej dumie. Catalina to wszystko zapowiada, ale tak naprawdę po 10 minutach (góra) odechciewa jej się budowania zgrabnej fabuły, refleksji o odnalezieniu się w nowym miejscu i tworzenia pomostu między sobą, a obcymi ludźmi udzielającymi pomocy. Film się zachowuje jakby w trakcie kręcenia wszyscy się dowiedzieli, że to jednak nie krótki metraż, a pełnometrażowe kino fabularne.

Catalina nie jest rozpieszczana przez rzeczywistość i co chwilę natrafia na problemy. Studentka prawa z Kolumbii, przegrywa walkę o przedłużenie pobytu we Francji. Oczywiście nikt się nie wysila żeby wytłumaczyć jej powody odmowy. Profesor podpowiada jej rozwiązanie. Catalina decyduje się wyjechać do Sarajewa, gdyż tam znajdują się dokumenty ważne dla jej pracy – o zbrodniach wojennych. Jednak tutaj również spotyka się ze ścianą – nie dopuszczają jej do materiałów. Co utrudnia możliwość powrotu do Francji, gdyż nie zachowa statusu studentki.

Wszystko sprzymierza się przeciw jej działaniu, a każda próba podjęcia działania zostaje blokowana. Catalina czuje się, jakby nic nie miała do powiedzenia w swoim życiu, niczym Kafkowski bohater. Pomaga jej tłumaczka – Nada – która bardzo szybko chce przedrzeć się przez barierę wycofanej Cataliny i zaprzyjaźnić się. Okazuje się, że i jedna i druga czują się bardzo samotne, mimo że to Catalina jest na ziemi niczyjej, bezdomna, bez opcji i traci coraz bardziej chęci do działania.

Film niestety jest koncertem straconych szans. Brak jakiejkolwiek konsekwencji i spójności w historii prowadzi do porozrywanego scenariusza, który sprawia, że film w pewnym momencie przekłada ciężar historii (a raczej nieudanego opowiadania) na Nade i jej partnera i Marka. Tworzy niezgrabny, wyrywkowo potraktowany dziwny, impulsywny romans zamieniający się w związek. Nie ma tu żadnego związku przyczynowo-skutkowego. Nie ma to uzasadnienia w fabule i w żaden sposób nie splata się z refleksją, którą film na początku zapowiada. Oficjalnie ciężko jest stwierdzić o czym ta historia opowiada, bo sama nie chce i skacze z tematu na temat, nie drążąc żadnego.

Catalina również jest bardzo chimerycznym filmem. Zmieniają się temperatury, jednak zazwyczaj jest chłodno, a materiałem wykonania jest naprawdę tworzywo sztuczne. Reżyser nie jest zainteresowany ani głębszą refleksją, ani drylowaniem bohaterów, tylko chwyta za sceny znane nam z kina i nie byłoby w tym nic złego, gdyby miały uzasadnienie w prowadzonej historii. To nieudany kolaż, rozsypane puzzle.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 20 września do 15 listopada 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą